sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné jaro!
Půst, přerušovaný půst
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18424

PostPosted: Thu 3.9.2015 12:42    Post subject: Půst, přerušovaný půst Reply with quote

Většinou se říká, že nejlepší je jíst 5x denně, snídat ideálně po probuzení, nejíst moc pozdě večer. Čím dál častěji ale narážím na články o půstech, respektive o režimech, kdy člověk jí 1-3x denně, většinou až odpoledne. Co si o tom myslíte? Jak je možné, že se o seriózní vědecké studie opírají i ti, kteří říkají, že když se jednou v životě nenasnídáte, dostanete infarkt (nadsázka), stejně jako ti, kteří naopak zavrhují neustálé jezení.
Za sebe musím říct, že mi snídání vždy dělalo problémy a rozložit jídlo do pěti malých porcí už vůbec. Víceméně právě časté svačení a snídaně stojí za váhovými problémy, který celý život mám, protože se nutím do jídla, jen proto, že bych jíst měla, pak když už začnu jíst, musím se nutit přestat, jinak bych jedla sice 5-6 porcí denně, ale velkých Laughing
Jaké máte zkušenosti? Názory?
Back to top
View user's profile Send private message  
Franchise
kytky 6, meta: 8650
kytky 6, meta: 8650


Joined: 24 Aug 2008
Posts: 8369

PostPosted: Thu 3.9.2015 12:49    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
Zítřek Ti nikdo neslíbil ...
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29839

PostPosted: Thu 3.9.2015 12:58    Post subject: Reply with quote

Franchise wrote:
Myslím si, že každý by se měl stravovat tak jak mu vyhovuje a neexistuje žádný univerzální návod, co je a není správné.


Asi tak. Teda v rámci zdravého rozumu.
Já někdy jím průběžně v malých porcích celých den a někdy spíš mám ten půst, ale rozhodně mi přijde blbý nutit se do jídla. Snídaně vynechávám už od malička, respektive nejsem schopná jíst úplně brzo ráno a infarkt zatím nic Laughing
Jinak to, že různý studie docházejí k různým závěrům, je úplně běžný.
_________________
queerer than we can suppose


Last edited by Lenore on Thu 3.9.2015 12:58; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Linda Evangelista
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 20032

PostPosted: Thu 3.9.2015 12:58    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18424

PostPosted: Thu 3.9.2015 13:03    Post subject: Reply with quote

Já jsem zkoušela různé snídaně - sladké, slané, dietní, opulentní, ovoce, vločky, proteinový nápoj, vejce atp. je to jedno, stejně mám v 11 hlad a to mnohem větší, než kdybych si nedala vůbec nic... Když si dám v 11 potom svačinu, snědla bych i celý oběd, ale ok, držím se, ale hlad se v průběhu dne jen zvětšuje a chutě jsou strašný...
Když se nenasnídám, celkově mám menší hlad a chutě, ale mám výčitky svědomí, že je to špatně. Když mi brali žlučník, říkali, že je to způsobeno těmi léty nesnídání.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8178

PostPosted: Thu 3.9.2015 13:07    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8178

PostPosted: Thu 3.9.2015 13:10    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Linda Evangelista
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 20032

PostPosted: Thu 3.9.2015 13:29    Post subject: Reply with quote

Ruth já když jím hezky pravidelně, tak mám taky pocit, že mám větší hlad. Ale vysvětluju si to tak, že právě proto, že mám to trávení hezky nastartované a všechno funguje tak jak má.
A teda nesouhlasím s názorem Zuzy, že by člověk měl jíst a pít jen když má hlad a žízeň. Vůbec o pití si myslím, že to je špatný názor.
Back to top
View user's profile Send private message  
Effy
young & beautiful


Joined: 16 Jan 2013
Posts: 9627

PostPosted: Thu 3.9.2015 13:37    Post subject: Reply with quote

To je vlastně IIFYM stravování ne?
http://fitcult.refresher.cz/148/Stravovanie-ktore-ti-moze-zlepsit-zivot-IIFYM-Flexibilne-stravovanie?hc_location=ufi

Každopádně já si myslím, že jíst 5x, či 6x denně je mýtus, klidně člověk může jíst jen 2x nebo 3x, ale musí prostě tělu dodat všechny živiny, co potřebuje.

Mně vyhovuje jíst 4x denně - snídaně, oběd, svačina, večeře, jím ve stejný časy (+-), ale třeba snídám od 4:30 do 5:00, oběd mám v rozmezí 10-10:30, svačím okolo 14:30-15:00 a večeře tak 18:00-19:00 a naprosto mi to vyhovuje, naopak při jakékoliv odchylce jsem neskutečně nervózní.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8178

PostPosted: Thu 3.9.2015 13:50    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
spanish.eyes
vi, ale nedba


Joined: 20 Nov 2007
Posts: 37523
Location: Praha

PostPosted: Thu 3.9.2015 14:02    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
She's a rainbow and she loves the peaceful life
A change of heart comes slow..
*
Je třeba žít, je třeba milovat, je třeba tvořit
(JK)
Back to top
View user's profile Send private message  
Effy
young & beautiful


Joined: 16 Jan 2013
Posts: 9627

PostPosted: Thu 3.9.2015 14:15    Post subject: Reply with quote

Nikdy jsem nejedla 5x denně po malých porcích, mně vždycky vyhovovalo se radši najíst pořádně než každou hodinu něco uždibovat, to musí být hrozně nepříjemný i v životě, pořád myslet na to, že bych měla něco sníst.
Back to top
View user's profile Send private message  
Linda Evangelista
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 20032

PostPosted: Thu 3.9.2015 14:33    Post subject: Reply with quote

Já teda jím 4-5 denně a o malých porcích nemůže být řeč. Snad jen svačiny jsou menší, ale obědy jím úplně normální.
Back to top
View user's profile Send private message  
Hyenečka
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 07 Apr 2008
Posts: 26082

PostPosted: Thu 3.9.2015 14:36    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Cantarella
kytky 5, meta: 5250
kytky 5, meta: 5250


Joined: 10 May 2007
Posts: 5063

PostPosted: Thu 3.9.2015 16:00    Post subject: Reply with quote

Je to otázka režimu a zvyku a vydaný energie. Tělo se dá naučit na všechno a imo by to tak i být mělo. S názorem zuzy rozhodně nesouhlasím, většina lidí má strašný návyky a kdyby jedli a pili jen to, na co mají chuť (což spousta lidí) dělá, tak si zadělávají na pěkné zdravtoní potíže (cž se taky děje). Jako dospělý za sebe každý nese zodpovědnost, stejně jako dítě nenecháte celý den jíst jenom čokoládu a pít colu, stejně tak se dospělák "nutí" do věcí, co jsou pro něj dobré, ikdyž z nich není dvakrát nadšený jako třeba pravidelný pohyb, návštěva lékaře, pestrá strava, čas na čerstvém vzduchu (pro každého může být ta výzva v něčem jiném). Kdyby všichni dělali jen to, co se jim zrovna chce nebo chutná (přehnáno do extrému, jsem pro svobodu, ale fakt bych nechtěla, např. moje děti si mohli dát ve škole k jídlu cokoli chtějí, aniž by na to někdo dohlížel), tak se máme na co těšit.

Tělo je ve výsledku jenom továrna, samozřejmě psychika hraje velkou roli, ale pokud je všechno jak má být, tak je to prostě stroj, kterému rozhodně svědčí pravidelná údržba a určitý materiál. Samozřejmě někdo jede na směny, někdo má noční provoz, ne vždy lze nastolit ideál, ale i v něm se dá lecco spravit a nahnat. Pokud člověku skutečně nedělá dobře jíst pět porcí denně a obtěžuje ho to natolik, že je mu pak zle a necítí se ve své kůži, je to určitě důvod pro to zmenšit počet jídel, (ikdyž by bylo fajn se třeba snažit zařadit aspoň kus ovoce na dopolední svačinu), ale dá se to spravit a kompenzovat na těch zbývajících pokrmech, je to jednoduché. Vždycky jdou věci dělat o něco lépe:) i v rámci možností.

Ed. a já jinak žeru pořád Mr. Green, snídat musím nejpozději do 20-ti min, jinak se mi dělá blbě.
_________________
Chcípni Rimmere!

Už se stalo.

OPAKOVAT!!
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms