sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Koření
Goto page 1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Jídlo
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Wed 21.9.2011 9:40    Post subject: Koření Reply with quote

Koření je základem chuti mnoha jídel, proto si myslím, že si zaslouží svoje téma.

Pěstujete si bylinky doma v květináčích nebo je používáte především v sušeném stavu?Máte nějakou "vychytávku", o kterou byste se chtěli podělit?Jaká kombinace vám připadá bezkonkurenční?
a tak dále...

Já teď s oblibou používám růžový pepř, který rozdrtím v hmoždíři...a momentálně jím kořením všechny druhy masa, je velmi lahodný a ne tak ostrý jako černý pepř

A ráda bych se zeptala, na co všechno používáte sušenou šalvěj?Já si ji koupila na ryby, ale ještě jsem neměla odvahu ji zkusit v jiné kombinaci.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8188

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:01    Post subject: Re: Koření Reply with quote

ja mam na zahrade jen libecek, petrzel, pazitku, mátu (dva druhy, oba jsme nasli navolno a presadili si do zahrady) a medunku a v truhliku mam rozmarin a spoustu chilli papricek

libecek davam vyvarit do brambor
z maty (krom mochita, ktere ted nemuzu) a medunky varim caj
chilli papricku nasekam na drobno do oleje, trochu posmazim a pak na tom delam maso...

co me mrzi, ze mi vzdy pojde bazalka Confused

rodice ale pestuji snad uplne vsechno, nekolik druhu bazalky, salvej, saturejku a nevim co jeste

tata dava salvej do hodne veci, mohu se zeptat na nejaky tip - ja nejsem totiz moc velka kucharka, takze jeho vytvory vzdy jen snim a ani se nesnazim premyslet jak a z ceho to delal a co tam je Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:08    Post subject: Reply with quote

Zuzi, tak se tatky zeptej, budu rada.)

Ja se snazim pestovat bazalku a petrzel v kvetinaci, ale po nejakem case mi vzdycky uschnou...uz nevim, co s tim. Asi se jim v nasem byte nedari.

Libecek mam suseny...ted jsem jim zkousela korenit hovezi plec a nebylo to vubec spatne...kazdopadne s cerstvym by to jiste dopadlo jeste lip
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29876

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:38    Post subject: Reply with quote

Ty bylinky co se prodávají v květináčích nejsou moc kvalitní, nemají dobrý kořeny a tak za nějakou dobu chcípnou. Ale i když jsou dobrý, tak pořád prostě moc nevydrží, nejsou to trvalky. Nejlepší je na tohle máta, to je hrozný plevel, takže se pěstuje snadno Laughing
Já přes jaro/léto pěstuju bazalku, mátu, pažitku, tymián, rozmarýn, někdy šalvěj a koriandr. Možná ještě něco Myslik Když něco uschne, tak pořídím nový. Teď mi všechno chcíplo přes prázdniny, protože jsem přes dovolenou nesehnala "hlídání" Sad Tak mám jen bazalku, ta je prostě nepostradatelná, protože sušená je úplně na h...
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18381

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:43    Post subject: Reply with quote

My na zahradu kazdy rok vysazujeme bazalku (letos nam nejak prichcipla, chodily si do ni lehat kocky Evil or Very Mad ) a mame i oregano a matu. Libecek je takovej plevel, toho mame takovej obrovskej ker. Smile V lete miluju cerstvy bylinky. Nesusime, v zime pouzivame normalne kupovany. Ale mozna jednou prekonam lenost. Smile

Jinak do vareni pouzivam temer vyhradne bazalku, oregano a tymian... moc nevarim recepty, kam by bylo potreba davat neco jinyho... jeste do brokolicovych veci muskatovy orisek...

edit - jo a salvej mame taky, ta je genialni na caje pri nachlazeni...

zuza - bazalka je jednoletka, ta pojde i na zahrade... v kvetinaci jeste driv, jak psala lenore, ale i na zahradu ji musime vysazovat kazdy rok... neni to trvalka.
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Felicity
Master


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9379

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:49    Post subject: Reply with quote

Bazalka mi vydrzi vetsinou tak rok, driv jsem ty koupene presazoval do vlastni hliny a ted posledni jsem nechal v puvodnim "smejdu" a uz si roste pres pul roku. Akorat zdrevnately stonky, ale to nicemu nevadi. Za tech 50 Kc spokojenost. Laughing
Naopak mata mi delala problemy, rostla pekne, ale pak chytla nejaky breberky, tak sem to musel vyplenit.

Btw skladujete nejak "prebytky" bazalky nebo to stihate konzumovat jak to roste?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29876

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:56    Post subject: Reply with quote

my máme bazalky fakt velkou spotřebu, takže přebytky nehrozí
jinak se dá dát asi na pár dní lednice, ale musí být v něčem, aby se tam nedostala vlhkost
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30676

PostPosted: Wed 21.9.2011 10:58    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Felicity
Master


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9379

PostPosted: Wed 21.9.2011 11:07    Post subject: Reply with quote

Ja zkousel taky mrazit, ale zabira to docela dost mista a jakmile se to vytahne z mrazaku, tak je z toho za par vterin brecka. :/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
annysek
.


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 15447

PostPosted: Wed 21.9.2011 12:02    Post subject: Reply with quote

ja ted bohuzel zadny bylinky nemam, i kdyz jsme s B. planovaly, jak je vysazime na balkonku (ktery je ale na chodbe ne v byte)..
ale az to zas nekdy pujde, tak bych rada vysazela bazalku, rozmaryn a matu..
s tim mrazenim je to pravda, moc to nefunguje.. mamka nektere bylinky i susi, ale napriklad s tou bazalkou to nejde, ta je susena na prd..
Back to top
View user's profile Send private message  
Janeira
.


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 42006

PostPosted: Wed 21.9.2011 12:06    Post subject: Reply with quote

Ja jsem tady v praze vzdycky mela jen bazalku z billy, ktera mi vydrzela cca tyden. neni divu, stylem, ze jsem na tom byte zhruba dve noci v tydnu. Confused
jinak pritel si pestujeve vrhlickach, pekne v okne na vinohradsky a dari se jim tam jako nikde Mr. Green

a pak mame u babicky na zahrade, petrzel, pazitku, levanduli, matu a nevimcojeste a je to vzdycky nejlepsi cely ten proces vyjit si na zahradku a tam si to v klidku ocuhat, vybrat, natrhat a pak sezrat Embarassed Love Laughing
_________________
We can be heroes just for one day.
Back to top
View user's profile Send private message  
annysek
.


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 15447

PostPosted: Wed 21.9.2011 12:10    Post subject: Reply with quote

pockat, ja jsem vlastne zapomnela, ze jsem mela bazalku za alberta, ktera cela uschla, ale najednou z ni vyklicil jeden zivy stonek a ten porad mam:) akorat se ho bojim otrhat, protoze uz to bude konec:)
Back to top
View user's profile Send private message  
Skye
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 Nov 2008
Posts: 6766

PostPosted: Wed 21.9.2011 18:17    Post subject: Reply with quote

na zahradě mi téměř všechno sežrali slimáci Sad , hlavně libečku mi bylo líto.
Doma pěstuju bazalku a rozmarýn, jsou koupený v obchoďáku v květináči, a už docela dlouho drží Smile
_________________
a na nebi hvězdy svítí
jen aby nakonec přestaly hřát


Last edited by Skye on Mon 19.3.2012 13:51; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
lucuska
kytky 4, meta: 2750
kytky 4, meta: 2750


Joined: 11 Jan 2007
Posts: 2735

PostPosted: Thu 22.9.2011 13:55    Post subject: Reply with quote

Pěstuju si v květináči bazalku, rozmarýn, meduňku, petrželku a oregano (ale tomu se moc nedaří). Ale jinak používám i všechno možný suchý koření.
Taky by mě zajímalo co s velkým množstvím bazalky (mimo pesta), ten keř co mám nestíhám spotřebovávat.
S tou šalvějí jsem viděla použití ma maso nebo obalovanou v těstíčku (?) a smaženou (do polévek a tak).
Back to top
View user's profile Send private message  
Koblih
kytky 3, meta: 1050
kytky 3, meta: 1050


Joined: 21 Jan 2007
Posts: 982

PostPosted: Thu 22.9.2011 14:05    Post subject: Reply with quote

Já mám venku na záhoně tymián, oregano a ve skleníku bazalku. Tu chci zkusit přes zimu přikrýt skleněnou lahví a třeba tu zimu přežije. Oregano mám na zahradě už 5 let, je to trvalka a rychle se rozrůstá. Na zimu ho vždycky ostříhám a usuším.
Miluju tyhle 3 čerstvě natrhané bylinky smíchat dohromady a používat na kuřecí maso - griluju. Má to vynikající chuť.
Taky je super salát - rajčata, osmažený česnek ( na plátky a nesmí být moc hnědý, jen tak lehce ), čerstvá bazalka, lehce osolit a pokapat citrónem.
Šalvěj mi venku na záhoně vydrží max. 3 roky a někdy ani to ne. Holt na severu a pod sněhem se jí moc nedaří Crying or Very sad

Jo a na pažitku nesmím zapomenout, ale to už asi není bylinka, co ?
A v zimě určitě budu používat mlýnek - směs italských bylin. Dělala jsem tvarohovou pomazánku a dala tam tohle koření a byla výborná.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Jídlo All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms