sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné jaro!
По-русски :)
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Sun 9.11.2008 23:10    Post subject: По-русски :) Reply with quote

Prosim... vim, ze tady par lidi rusky mluvi... myslite, ze byste se mi na to mohli podivat, jestli tam nemam moc hrubek? Chybi mi slovicka, takze jsem to lovila po slovniku, jeste neumim pritomny cas a potrebovala jsem ho... takze si tim nejsem jista... dekuju. Pusnik A NESMEJTE SE MI! Laughing

Моя мама бухгалтерка, её зовут Hana. Она также любит наш сад. Мой отець бизнисмен и его зовут Либор. Моего брата зовут Йакуб и он школьник на гостиничной школе. Моя бабушка пенсионерка, а она иногда работает в универсале в центре города.
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”


Last edited by Leňula on Sun 17.5.2009 22:41; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Sun 9.11.2008 23:18    Post subject: Reply with quote

přečtu to, ale na gramatiku se necítím, jsem cca na odobné úrovni jako ty, Leňul.. ale jsem ráda, že tu nědko ruštinu dělá, třeba to tady bude živější Smile
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Agnes
a Krocan :D


Joined: 23 Apr 2008
Posts: 3464
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Mon 10.11.2008 0:35    Post subject: Re: Po russki Reply with quote

Leňula wrote:


Моя мама бухгалтерка, её зовут Hana. Она также любит наш сад. Мой отець бизнисмен и его зовут Либор. Моего брата зовут Йакуб и он школьник на школе. Моя бабушка пенсионерка, а она иногда работает в в центре города.


отець - asi bez měkkého znaku
гостиничной - dvě n?
po té čárce o babičce by bylo vhodnější i a ne a
универсале - nemá místo L být M? protože já znám pouze universam - jako sámoška.

já rusky umim plynule a mluvím skoro stejně jako česky, ale prostě gramatiku moc neznám.ať se na to koukne radši někdo, kdo ovládá obojí
_________________

BŮH JE MÝM DRUHÝM PILOTEM
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Mon 10.11.2008 0:39    Post subject: Reply with quote

s tim универсам mas pravdu... jsem lemra a furt si to pletu... nevim proc. Sad a otec teda bez jeru no... Laughing ja uz ten znak tak nenavidim, ze uz ho pro jistotu cpu vsude... Embarassed
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Agnes
a Krocan :D


Joined: 23 Apr 2008
Posts: 3464
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Mon 10.11.2008 8:29    Post subject: Reply with quote

jj,ty znaky jsou opravdový oříšek i pro mně Smile
s tou hotelovkou to nevím jistě, asi teď zavolam mámě,nedá mi to Very Happy

a myslím že v ruštině se a jako spojka nepoužívá, místo toho mají i (ale to jsem si také nejistá)
_________________

BŮH JE MÝM DRUHÝM PILOTEM
Back to top
View user's profile Send private message  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 10:15    Post subject: Reply with quote

Ten mekky znak se pise na konci slova jenom pokud je to slovo zenskyho rodu.
Back to top
View user's profile Send private message  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 10:21    Post subject: Reply with quote

Agnes wrote:
jj,ty znaky jsou opravdový oříšek i pro mně Smile
s tou hotelovkou to nevím jistě, asi teď zavolam mámě,nedá mi to Very Happy

a myslím že v ruštině se a jako spojka nepoužívá, místo toho mají i (ale to jsem si také nejistá)


Pouziva, napr. ve vete: Я люблю ходить в театр, а что любишь ты?

Myslim ze ve vete od Lenuly by se spise hodilo vyznamove ALE, coz se v rustine rekne bud A nebo НО.
Tady by sedelo но. Tzn:
Моя бабушка пенсионерка, НО она иногда работает в универсаме в центре города.

mozna prave proto si to lenula spletla a nemyslela v tomhle pripade a jako cesky a, ale jako ALE.
v rustine spojka a muze mit vice vyznamu no Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 10:23    Post subject: Reply with quote

jinak s tou hotelovkou jsou tam urcite dve n.

ale nezni mi to moc rusky takovejhle nazev skoly, nevim jestli se to tam pouziva.
Back to top
View user's profile Send private message  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 10:27    Post subject: Re: Po russki Reply with quote

Agnes wrote:
Leňula wrote:


Моя мама бухгалтерка, её зовут Hana. Она также любит наш сад. Мой отець бизнисмен и его зовут Либор. Моего брата зовут Йакуб и он школьник на школе. Моя бабушка пенсионерка, а она иногда работает в в центре города.


отець - asi bez měkkého znaku
гостиничной - dvě n?
po té čárce o babičce by bylo vhodnější i a ne a
универсале - nemá místo L být M? protože já znám pouze universam - jako sámoška.

já rusky umim plynule a mluvím skoro stejně jako česky, ale prostě gramatiku moc neznám.ať se na to koukne radši někdo, kdo ovládá obojí


kdybys tam dala i, zmenil by se vyznam, coz nerikam, ze je spatne, ale hlavne by uz tam nebyla ta carka:)

jde o to jestli chces rict ze: babicka je duchodkyne, ale obcas pracuje v samosce
nebo
babicka je duchodkyne a obcas pracuje v samosce.
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Mon 10.11.2008 11:00    Post subject: Reply with quote

s tim mekkym znakem to neni pravda... to jsou 3rd declension nouns (buhvi, jak se tomu rika cesky, ja mam rustinu v anglictine Laughing )... a mas jak тетрадь(zensky rod) tak автомобиль(muzsky rod)... a melo to byt ALE, takze tam to "a" bylo dobre?
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 11:11    Post subject: Reply with quote

Leňula wrote:
s tim mekkym znakem to neni pravda... to jsou 3rd declension nouns (buhvi, jak se tomu rika cesky, ja mam rustinu v anglictine Laughing )... a mas jak тетрадь(zensky rod) tak автомобиль(muzsky rod)... a melo to byt ALE, takze tam to "a" bylo dobre?


Ne.
Ale se muze rict bud A nebo nebo NO. Urcite je na to nejaky pravidlo, ale ja ho neznam, pro me je to prirozene.

Ve tve vete nemuze byt A. Je tam NO.

K tomu mekkymu znaku... Je to pravda Laughing Ja nemluvila o slovech ve kterych to slysis, to je snad jasny ze автомобиль je s mekkym, protoze se to tam tak vyslovuje.

Jde o podstatna jmena ktera konci tusim na ч, щ...
Kdyz tak premyslim, tak po Ц snad mekky znak bejt nemuze vubec, nebo mozna me zrovna nic nenapada...

treba ВЕЩЬ je zenskyho rodu proto mekky znak
ale ТОВАРИЩ je muzskyho rodu, proto tam neni.
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Mon 10.11.2008 11:15    Post subject: Reply with quote

ok... Embarassed ja tam ten mekkej znak proste neslysim... Embarassed a o zadnym pravidle s rody jsme si nerikali, jen vim, ze nam profesorka kladla na srdce, at si udelame seznam substantiv, ktera konci na mekky znak a vyznacime si u nich jakyho jsou rodu... Embarassed
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 11:22    Post subject: Reply with quote

fakt ne? mne prijde L a Ľ, D a Ď dost velkej rozdil i v cestine, slovenstine.
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Mon 10.11.2008 11:24    Post subject: Reply with quote

to jo... ale ja si jeste nejsem uplne jista jak se co vyslovuje... ucim se mesic... Laughing takze jeste bojuju s azbukou, bojuju vlastne se vsim... a rikam si, jaky budu молодец az si zvladnu zapamatovat aspon neco... Laughing
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Mon 10.11.2008 11:31    Post subject: Reply with quote

Leňula wrote:
to jo... ale ja si jeste nejsem uplne jista jak se co vyslovuje... ucim se mesic... Laughing takze jeste bojuju s azbukou, bojuju vlastne se vsim... a rikam si, jaky budu молодец az si zvladnu zapamatovat aspon neco... Laughing


No ja se ti nedivim, absolvovala jsem v Rusku 8 trid zakladni skoly, coz bych mela gramatiku umet, ale cesky teda umim rozhodne mnohem lip nez rusky.
Hlavne pro me je treba spousta veci prirozenych a dela mi problem to vysvetlit, treba jako tady, reknu, ze se v z.r. nepise mekky znak a nedojde mi, ze pro cecha co se uci rustinu chvili nebude asi jasne ze to nemyslim celkove po jakymkoliv pismenku.

Rustina je hodne tezka, aspon teda z myho pohledu.

Jo a молодец mi furt rika pritel Laughing To pochytil u nas doma, jak to rikala mama psovi kdyz neco dobre udelal a rika to ted mne furt Laughing .
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
Page 1 of 12

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms