sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Psychologie sportu
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Sport
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Mon 12.11.2007 18:12    Post subject: Psychologie sportu Reply with quote

Sem vše o ní.

V poslední době mě tohle téma dost zajímá.. možná nejvíc z celého sportu.
Uvítala bych, kdyby mi někdo doporučil nějakou dobrou literaturu na toto téma (asi hope?).
Pak by mě zajímalo, jestli máte nějaké body, o které se opítráte, když se vám třeba nechce jít trénovat, nebo jak se soustředíte, co vám k tomu pomáhá, jestli hudba, nebo vizuálně.. a konkrétné příklady. Koncentrujete se před tréninkem? A jakým způsobem? Máte nějaké rituály? Máte nějaké vychytávky, díky kterým zvyšujete výkon (třeba při únavě)? Vadí vám, když vás někdo vyruší? Zvládáte se pak znovu začít konentrovat nebo s tím máte potíže?..

A vše na toto téma.
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
Willow
The mean one.


Joined: 26 Sep 2007
Posts: 6734

PostPosted: Mon 12.11.2007 19:15    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Willow on Fri 15.1.2010 11:43; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Mon 12.11.2007 19:17    Post subject: Reply with quote

http://www.ftvs.cuni.cz/Katedry/PPD/osoby/tomesova/tomesova.htm#2.ro%C4%8D.%20Tren%C3%A9rsk%C3%A1%20%C5%A1kola%20Sportovn%C3%AD%20psychologie

tady bys mohla něco zajímavýho najít

jinak psychologii sportu jsme měli jako předmět, ale nikdy žádnou literaturu, spíš to bylo o zážitkový pedagogice, ale tahle slečna Tomešová nám přednášela na kurzu a byla vážně super..ale je to spíš na plavání..ale sport jako sport..
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Mon 12.11.2007 22:17    Post subject: Reply with quote

TarTar: díky za odkaz! Smile

Jinak mě zajímaj i vaše zkušenosti.. třeba jestli posloucháte nějakou hudbu, když se potřebujete dostat do nějakýho stavu a klidně i konkrétně jakou, nebo jestli se po tréninku nějak zklidňujete?
U mě hudba hraje docela velkou roli a umí ve mě vyvolat hodně pocitů. Přes týden moc nemám čas se soustředit před tréninkem (jsem taková rozlítaná, spěchám a nejde to..), ale o víkendu se vyloženě soustředím ještě před tréninkem, pouštím si záměrně určitou hudbu (někdy agresivní (hlavně Prodigy), někdy něco klidnějšího, co mě dokáže koncentrovat), pří tréninku teda neposouchám hudbu, ale hodně záleží na trenérovi... potřebuju cítit, že "je se mnou". Jakmile se on nesoustředí a třeba s někým něco prohodí, tak mě to dost odvádí od koncentrace.. potřebuju prostě, aby tu sérii jel duševně se mnou a se mnou ji prožíval. Pak to je super. Po tréninku, když příjdu domů (tzn. taky jen o víkendu) si pouštím něco klidnějšího... hrozně na mě hudba působí a hodně mi ovlivŇuje výkon.
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Mon 12.11.2007 22:42    Post subject: Reply with quote

no tak u mě hudba hraje důležitou roli.. poslouchám teda hlavně rock, používám hudbu spíš pro uvolnění nejen před treninkem..hudba ovlivnuje mojí náladu..
jinak když se mi nechce na trenink, tak si vybavim ten stav kterej cítim při treninku a po něm a hned se těšim.. když skočm do vody jsem jen já a voda, když jedu na bruslích, jsem jen jám brusla a asfalt, někdy taky já a asfalt Laughing vadí mi když mě někdo růší musim se zastavit, nebo mi rozhodí tempo..tohle mě demotivuje a dokáže mě to nasrat tak, že to klidně i vzdám..hrozně ráda si taky tvořim treninky sama, když to jde, když mi trenink zadá trenérka tak si určuju aspon tempo jak ho pojedu..zbožnuju odrovnat se na stovkách polohově Laughing ale tomu nemůžete rozumět..Já mám hodně ráda takový ty dlouhotrvající monotonní sporty.. člověk si krásně vyčistí hlavu..ale i tak, si to zpestřuju aby mě to bavilo, na kole si třeba vymýšlim zábavnější a nezmámý trasy lesem, kdy nevim kde vyjedu atd..jinak ted je pro mě sport očistec, relax, něco jako orgasmus..
dřív, když jsem to dělala vrcholově a musela jsem plavat 2x denně 5 dní v týdnu + "dobrovolně" v sobotu a musela jsem posilovat, běhat a jezdit na kole.. taky jsem to milovala ale jinak.. motivovalo mě to, že jsem dobrá, že jsem jednou z těch nejlepších..soustředěnost na trenink ani nevim, jestli jsem si něco takovýho uvědomovala.. měli jsme skvělýho trenéra, ten by měl psát knihy o psychologii a motivaci..dokázal nás tak nabudit, že my jsme ten trénink doslova prožívali a nechali tam všechno a ke všemu nás to strašně bavilo..
je skoro dojemný když vás dneska po 10ti letech co vás netrénuje tenhle dvaasedmdesáti letej pán objímáa vy máte mokrý plavky vlasy všechno.. a co víc on mě po deseti letech pozná podle stylu jak plavu na 50 metrů..
no nic jsem se rozvášnila.. ale tenhle pán je vlastně důvod proč jsem u toho zůstala.
co se týče ritualů jasně že nějaký mám, já mám ritualy na všechno, ted už jsou to spíš zvyky.. at je to pořadí oblíkání se na trenink, nebo činnosti který jsem dělala a dělám před závodem
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Mon 12.11.2007 23:01    Post subject: Reply with quote

a ty umíš lidi motivovat k výkonům, když někoho trénuješ? Máš na to nějaký speciální metody? Dokážeš se s tím člověkem sžít nebo jsi ty a on jakoby zvlášť? (nevim, jestli je to pochopitelný, jak to myslím)
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Mon 12.11.2007 23:04    Post subject: Reply with quote

já nevim..myslim si že to neumim, jako s dětma je to jednodušší.. co o sobě vim, tak umim ukecat(motivovat) lidi k výkonům v normálním životě, v práci, třeba k tomu udělat změnu..ale ve sportu nevim.. i když u přítele se mi začíná dařit..
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Tue 13.11.2007 11:27    Post subject: Reply with quote

Mo Cuishle wrote:
... hrozně na mě hudba působí a hodně mi ovlivŇuje výkon.


O tomhle píší v listopadovým MaF. Správná hudba zvýší výkon. Připadá mi to dost logický. Prostě tě nakopne a jedeš. Skoro vždycky než jdu si pouštím něco hodně energickýho, poslední dobou vedou Tři sestry, konkrétně Už koluje fáma - to je nakopávák jako prase. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Seventh Sister
11


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 26456

PostPosted: Tue 13.11.2007 11:53    Post subject: Reply with quote

já před tréninkem většinou poslouchám takové System Of A Down, rock, nebo naopak Justina Laughing a tak a pak, když vyjdu z tělocvičny, tak si dám něco uklidňujícího (jako žádnou Enyu ale!), spíš Frames...
_________________
.
Mike?
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Tue 13.11.2007 13:13    Post subject: Reply with quote

já třeba když plavu, tak si jakoby přehrávám písničky v duchu Laughing taková vnitřní mp3 Laughing
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Seventh Sister
11


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 26456

PostPosted: Tue 13.11.2007 13:14    Post subject: Reply with quote

TarTar wrote:
já třeba když plavu, tak si jakoby přehrávám písničky v duchu Laughing taková vnitřní mp3 Laughing

jooo, to taky dělám pod vodou Razz
_________________
.
Mike?
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Tue 13.11.2007 13:34    Post subject: Reply with quote

TarTar wrote:
tak si jakoby přehrávám písničky v duchu Laughing taková vnitřní mp3 Laughing

To dělám taky Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Tue 13.11.2007 13:38    Post subject: Reply with quote

mě ted dělá hlavní problém, v tomhle počasí vůbec vylézt ven a někam jít..
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Seventh Sister
11


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 26456

PostPosted: Tue 13.11.2007 13:39    Post subject: Reply with quote

přesně. ale u mně v poslední době platí, že čím víc se mi nechce, tím je to pak kupodivu lepší.
_________________
.
Mike?
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Tue 13.11.2007 13:46    Post subject: Reply with quote

no to u mě platí i v létě
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Sport All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms