sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Skolióza páteře
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
shuki
Open Your Eyes


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 23826

PostPosted: Wed 12.9.2007 18:00    Post subject: Skolióza páteře Reply with quote

Dneska ma skoliozu 'kazdej druhej', jak jste na tom vy? A v jakym stadiu? Chodite na rehabilitace, nosite/nosili jste korzet a nebo operace?


Me prisli na skoliozu ve trinacti a uz byl vykyv patere kolem 30° (od 20° doporucuji korzet). I ja ho vyfasovala a mela ho nosit 23h denne. Jenomze ja si zahazardovala a vykaslala se na to. Ted toho lituju. Po peti letech zacinam pocitovat docela hnusny bolesti. Pri chuzi, kdyz dlouho stojim, kdyz sedim, kdyz neco nosim a hlavne mam pocit, ze uz je to videt i na pohled :/ Premyslim o ty operaci, ale pry je moc rizikova a hlavne ja si ted nemuzu dovolit prerusit skolu.
_________________
I don't care what you think about me, James Blunt thinks I'm beautiful ^^
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28809
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Wed 12.9.2007 18:36    Post subject: Reply with quote

shuki, skoliózu mám. dřív jsem chodila každý rok na kontroly. nemám ji nějak strašnou, ale mám. projevuje se to taky bolestmi zad, když dlouho stojím. a taky vím, že když se nehlídám, tak jdu jak debil. vystrčený zadek a křivím se Rolling Eyes tak se musím furt hlídat a to je docela na nic, a tím že se tak snažím, tak chodím až moc rovně a kámoška to komentuje tak, že chodím jak dilina a že kroutím zadkem. doporučila bych ti cvičit cviky na záda. hodně dobrá je jóga a taky plavání.
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
i.f.f
kytky 1, meta: 175
kytky 1, meta: 175


Joined: 03 Feb 2007
Posts: 173

PostPosted: Wed 12.9.2007 18:45    Post subject: Reply with quote

nemám ani jsem neměla přímo skoliózu, ale problémy se zády jsem taky měla, chodila jsem hodně nakřivo, skrčená...ale už několik let pravidelně cvičím na záda a celkově se hodně hýbu..a záda mám naprosto v pořádku, a už chodím rovně Very Happy
doporučila bych Ti plavání, to je opravdu dobré a taky si u toho člověk dobře odpočne, a také je spousta cviků na záda, kt. nezaberou moc času, ale chce to taky trochu pravidelnosti..ze začátku jsem cvičila třeba půl hodiny u večerních zpráv...prostě jsem si zvykla, a potom mi to už ani nepřišlo
Back to top
View user's profile Send private message  
lambretta
kytky 6, meta: 8650
kytky 6, meta: 8650


Joined: 21 May 2007
Posts: 8456
Location: AT HOME

PostPosted: Wed 12.9.2007 18:56    Post subject: Reply with quote

asi blba otazka ale jak se pozna skolioza..........u nas nebyl moc dobry detsky doktor a normalni vysetruje v sede Laughing tak je mozny ze by si aninevsimli,,,,,,,,,,me boli zada kdyz dlouho stojim tesne nad zadkem a skoro porad me boli mezi lopatkama
Back to top
View user's profile Send private message  
Orsej
wants to break free
kytky 6, meta: 8250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8142
Location: Bohemian Kingdom

PostPosted: Wed 12.9.2007 19:03    Post subject: Reply with quote

Téma o skolióze jsem tu kdysi zakládala taky, když to u mě bylo hodně aktuální. Mně po 8. třídě přišli na 25° (tuším), a tak mi dali korzet na 23 h, strašně jsem to obrečela, že budu mít zkaženej život. No a odjakživa jsem měla 3x denně cvičit. Ale tím, jak mi dali korzet jsem a) přestala cvičit úplně (řikala jsem si, že korzet už mám stejně, tak cvičení je na nic), b) přestala nosit brýle, c) přestala nosit rovnátka (nechtěla jsem na sobě další "hyzdění", když už jsem měla korzet). V devítce mi vyměnili lavici, měla jsem šikmou, musela jsem vyměnit šatník za samý velký trička nebo svetry, ale hlavně že se nenaplnila moje obava, že by se mnou někdo přestal kamarádit.
No potom mi sundali hodin asi na 18, tak jsem přestala korzet nosit do školy.. no a postupně jsem ho nosila jen na noc (někdy i 6 h místo 1Cool, momentálně bych ho měla nosit 12 h denně, ale spím v něm (a to ještě jen doma, třeba na 5 dní na kánoje jsem ho ani nevezla), nic víc. Necvičim, za to mě pokaždý doktor pokárá (a to mu řikám, že cvičim 2x, kdyby věděl, že vůbec...). Ale minule už jsem měla ve zprávě "na hranici kompenzace", takže doufám, že se to hodně zlepšilo, jen se doktor bojí mi ho vzít uplně, že by se to mohlo vrátit, nemam dost pevný svaly.

Existuje alternativní metoda pro skoliózu. Dornova metoda. Provozujou ji fyzioterapeuti nebo maséři. Musí na to mít licenci, dělají se na to spešl kurzy. Ale i v našem malým městě takovou masérku máme. Tam chodím pravidelně na rovnání, bolí to, ale zdá se, že zabírá. Je to vlastně uvolnění svalů a potom posunování obratlů na správná místa.
shuki, bý tebou, zkusila bych ještě třeba tohle, ne hned operaci, je to prý docela drastické (vím to od známé) a provádí se to přes břicho, takže je pak jizva na břiše... kdyby to mělo jít jinak, všechno lepší než ta operace.
_________________
Open your eyes, look up to the sky and see...
Back to top
View user's profile Send private message  
Orsej
wants to break free
kytky 6, meta: 8250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8142
Location: Bohemian Kingdom

PostPosted: Wed 12.9.2007 19:06    Post subject: Reply with quote

lambretta wrote:
asi blba otazka ale jak se pozna skolioza..........u nas nebyl moc dobry detsky doktor a normalni vysetruje v sede Laughing tak je mozny ze by si aninevsimli,,,,,,,,,,me boli zada kdyz dlouho stojim tesne nad zadkem a skoro porad me boli mezi lopatkama

Kdyby ta skolioza byla nebezpecna, v pokrocilym stadiu, myslim, ze by si 100% vsimli. Potom to nelze prehlednout. Mne na to prisla detska a predala me ortopedovi. Ale jestli te hodne boli zada, muze to byt urcitym pohybem nebo mas mensi odchylku patere (do 5° je to normalni). Muzes zkusit zajit na ortopedii, aby to prohlidli, jestli mas pochybnosti. Wink
_________________
Open your eyes, look up to the sky and see...
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Wed 12.9.2007 20:50    Post subject: Reply with quote

Přímo skoliózu nemám, ale mám křivý záda. Někdy mě od toho strašně bolí hrudní kost, vždycky si myslím, že mám infarkt Laughing Měla bych cvičit, ale kašlu na to, chodím shrbená a aji shrbená sedím, ale v poslední době se snažím na to myslet a rovnat se (*narovnala se*), ale asi dopadnu bídně Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
lambretta
kytky 6, meta: 8650
kytky 6, meta: 8650


Joined: 21 May 2007
Posts: 8456
Location: AT HOME

PostPosted: Wed 12.9.2007 20:55    Post subject: Reply with quote

ja jsem taky porad shrbena, chodim shrbena, sedim shrben kdyby to slo tak i shrbena lezim..........kdyz jsem chodila do posilky tak me zada tak nebolivaly, ale ted co necvicim Rolling Eyes ja to zatim svadim na prsa Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Wed 12.9.2007 21:07    Post subject: Reply with quote

já přímo skoliózu nemám, ale jako mladší jsem měla "náběh", chodila jsem na cvičení a srovnalo se mi to ... ted nevím, jak na tom jsem, ale když jsem byla loni na kontrole, řekl že to je ok.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Wed 12.9.2007 21:59    Post subject: Reply with quote

mám skoliózu, bolí mi z krkem, nedělám nic Embarassed
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
lambretta
kytky 6, meta: 8650
kytky 6, meta: 8650


Joined: 21 May 2007
Posts: 8456
Location: AT HOME

PostPosted: Wed 12.9.2007 22:43    Post subject: Reply with quote

me boli i krk obcas, a taky me preskakuje jeden kycel obcas Crying or Very sad
asi se fakt pujdu preptat k doktorce, ale az tu bude novy doktor
Back to top
View user's profile Send private message  
bublinka111
never satisfied


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7448

PostPosted: Wed 12.9.2007 22:46    Post subject: Reply with quote

chrbat mam v prdeli
mam uplne vykrivenu spodnu cast chrbta, doktorka mi tvrdi ze ma tam ma zmestit jedna dlan, mne tam vojdu dve paste.. povedala mi ze to mam zle drzanie tela ale nic proti tomu neurobila a to je dovod preco chcem ortopedku zmenit len sa k tomu nie a nie dokopat... chodila som na cvicenia, na masaze, elekromasaze, zabaly ale nic nepomohlo az kym som nezacala chodit ku jednej pani a ta mi to uzasne uvolnila.. nie vzdy vsak na to mam cas a prachy takze ked dlhsie nejdem, citim znacnu bolest v dolnej casti chrbta, furt mi v nej puka ked sa otacam a takisto ako pise exi , citim bolesti za hrudnou kostou ako pred infarktom najma ked v noci spim stocena do klbka a hrbim sa, alebo sedim dlho v skole,praci.. za pc..
_________________
all i wanna do is have some fun....)
Back to top
View user's profile Send private message  
Crazy girl
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 7214

PostPosted: Wed 12.9.2007 23:15    Post subject: Reply with quote

taky trpim skoliozou,ale mam to taky ze sportu a z toho,ze od malicka hraju a tak jsem si vybudovala takovy postoj,ze jsem shrbena..Nedelam nic,ale musim,a vim to..protoze kdyz jsem dneska byla v sekaci a nebylo to poprve,mam kabelku a hrabu se v obleceni,kde musim zvedat ruce,tak po MALE chvilce citim velke bolesti v krcni pateri a stve mi to..

shuki Arrow a pri sebemensi skolioze to bude videt,ze jsi shrbena Wink
Back to top
View user's profile Send private message  
Matylda
kytky 6, meta: 8650
kytky 6, meta: 8650


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8575

PostPosted: Thu 13.9.2007 6:35    Post subject: Reply with quote

bublinka111 wrote:
chrbat mam v prdeli

Roflnik

Já mam skoliozu už dost dlouho, když jsem byla mladší, ležela jsem u televize na křesle v šílenejch polohách a muselo se to projevit Confused V 16ti jsem měla 17 stupnů a Dr. mi htěl dát korzet, ale nakonec mě jen poslal do lázní, kde se mi nelíbilo, tak jsem se snažila poctivě cvičit, abych mohla jet domů o 2 tejdny dřív Very Happy No a pak jsem se na to úplně vykašlala, ale záda mě naštěstí (aspon zatim) bolej málokdy.. Občas mě to chytne při dlouhodobější fyzický námaze, třeba v kravíně nebo když jsem dělala kdysi v krámě a zvedala těžký pytle. To jsem skončila na injekci proti bolesti, nemohla jsem se skoro hnout. Ale to už je dlouho (tuk tuk)..
Back to top
View user's profile Send private message  
shuki
Open Your Eyes


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 23826

PostPosted: Thu 13.9.2007 18:45    Post subject: Reply with quote

No ja mam pocit, ze me rehabilitace nepomuzou. Doktor kdyz videl pred lety moji pater, tak me poslal rovnou na Motol a rekl, ze s timhle nic on nesvede. A to je pet let zpatky.

Orsej - Mas muj obdiv! Ja kdyz ten korzet dostala, tak jsem ho na sobe mela jeden den, celej den bolesti v nem probrecela a pak to psychicky nevydrzela a od ty doby lezel na skrini zaprasenej.
_________________
I don't care what you think about me, James Blunt thinks I'm beautiful ^^
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms