sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Byzzy! :)
slovní zásoba v akci
Goto page 1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Laura
kytky 7, meta: 13650
kytky 7, meta: 13650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13392

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:23    Post subject: slovní zásoba v akci Reply with quote

zjistila jsem, že mám problém se vyjadřovat. prostě špatně hledám slova, nejvíc to zjištuju ted u učení, kdy si to třeba čtu, pochopím to - ale do hlavy se mi to uloží jakoby jen v myšlence nebo pocitu beze slov a já se pak nejsem schopná vyjádřit v těch správných slovech Confused prvně jsem myslela, že jen neumím dobře látku, ale já vím co to je..
např. vím o čem je sapientace, ale u matury začnu blekotat že cosi s myšlení, abstrakci a zlepšení. přitom bych měla říct, že je to rozvoj rozumových schopností, abstraktního myšlení a vývoj řeči (sranda je, že i ted, když píšu tenhle příspěvek, tak jsem se si to zase musela vyhledat)

já už vážně nevím, je to o paměti, nebo že jsem kolem 13-ti ? přestala číst a ted prostě nemám slovní zásobu? vlastně celý den používám jen omezený slovník typu "fakt, to nechci, to je pěkný, neumím to.." apod

no a téma je, jak to máte vy?=)
_________________
The only way out is through

Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 31170

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:31    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
culotes
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 4829

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:32    Post subject: Reply with quote

myslím, že by to mohlo být tím čtením. Aniž si to člověk uvědomuje, do hlavy se mu ukládají různá slova, která si řadí do synonym se slovy, které už zná atd. Ale myslím, že to chce jen cvik, víc nad tím uvažovat. Jak říkáš, něco si přečíst a pak si to odříkat v jiných slovech, za chvíli to půjde samo.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lucrezia
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6667

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:33    Post subject: Reply with quote

od te doby, co ctu prevazne skripta, mam taky problemy s vyjadrovanim. Navic mam pry i nejakou lehkou poruchu vyjadrovani(nevim jak se to jmenuje), kdyz jsem cetla, tak to bylo v pohode, ale ted citim, ze obcas premyslim, jak to rict a jde mi to obtizne Embarassed Confused
budu muset zacit zas hodne cist, abych si zlepsila vyjadrovani, slovni obraty atd. Myslik
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30307

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:33    Post subject: Reply with quote

Já myslím, že čtení na to má dost vliv. Já čtu hodně a vyjadřování mi problém nedělá (teda jak kdy Laughing ). A poslední dobou jsem na čtení neměla moc čas a taky občas zjišťuju, že hledám slova.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26701

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:35    Post subject: Reply with quote

No, mně dost často chybí slova Confused Já taky do těch ?13 Wink Smile četla jak blázen, ale pak jsem tomu moc nedala a vidím to na sobě. Už jenom, jaký jsem tehdy psala slohovky! Ted se neumím vymáčknout ani tady na boardu v příspěvku Smile Ale právě opět začínám tu čtecí fází (teda, snažím se), tak doufám, že výsledky se brzo dostaví Smile
Co se týče učení, jsem to nepozorovala, protože mám ten nejdebilnější styl učení, že si to pamatuju slovo od slova a kdybych řekla něco jinýho, tak už by mi to tam nesedělo a můj mozek by se z toho nervově zhroutil Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:37    Post subject: Reply with quote

Já myslím, že to částečně tím čtením je, alespoň u mě. Sama na sobě to vidím, že když čtu, vyjadřuju se líp.

Ale je to asi i stylem učením, já když se učím věci jak básničku, tak mám pak taky co dělat, abych tu větu vymyslela jako byla v knížce ... ale když si k tomu přidám určitý asociace, řeknu si to svýma slovama, tak je to pak daleko lepší. A u mě taky hraje roli nervozita. Jsem děsnej nervák a třeba se to dost projevilo letos u zkoušek, věci, co jsem normálně uměla a řekla bych ti je kdykoliv mi tam před tím zkoušejícím trvaly daleko dýl, nebyla jsem schopná zformulovat pořádně větu atd ... přitom když jsem vyšla, uměla jsem to říct uplně perfektně.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
ephelides
*louloute*


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 15244

PostPosted: Thu 28.2.2008 19:41    Post subject: Reply with quote

no me prijde ze slovni zasobu omezuje i internet jako takovej.....

jinak v posledni dobe mam problem se vymacknout taktez - protoze pouzivam bezne 3 cizi jazyky a uz me to leze na mozek - naposledy jsem si nemohla vzpomenou jak se rekne cesky bahno Laughing ale to moc pravda s vyjadrovanim nesouvisi
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Thu 28.2.2008 20:02    Post subject: Reply with quote

Já mám slovní zásobu celkem dobrou a taky myslím, že je to tím, že hodně a ráda čtu.
Ale u mně je problém, že nerada mluvím a raději píšu.
Jinak látku do školy nerada okecávám, radši se to našprtám nazpaměť, ptž jinak bych to asi řekla blbě, ale to je tím, že jsou to věci do školy a to odděluju od ostatních věcí.
Back to top
View user's profile Send private message  
*jiva*
kytky 6, meta: 9050
kytky 6, meta: 9050


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8875

PostPosted: Thu 28.2.2008 20:10    Post subject: Reply with quote

možná to bude individuální,ale já na sobě pozoruju změnu slovní zásoby s každou knížkou. rychle přebírám obraty a styl. Pamatuju si, že jsem ke čtrnáctinám dostala Lenku Lanczovou a přečetla ji, a pak jsem pár těch obratů nemohla asi rok dostat ze svojí slovní zásoby (ne, vážně si na ně nechci vzpomínat Laughing )
Lauro, podle me je kazdopadne uzitecny si pred maturitou neco precist. I pro zahnani nervu je to podle me dobry, a kdyz vyhmatnes "ty spravny" knihy, tak ti cetba nezabere moc casu Wink
_________________
_
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Laura
kytky 7, meta: 13650
kytky 7, meta: 13650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13392

PostPosted: Thu 28.2.2008 20:16    Post subject: Reply with quote

no asi to fakt bude tou četbou Confused já jsem totiž ve 13 přečtla všechny knihy v našich knihovnách a prostě jsem už neměla co číst, tak jsem přestala Embarassed v knihovně jsem nevedela co, a nikdy jsem si nenašla čas se tím probrat, přitom jsem knihy vždycky milovala
ted spíš čtu veci do školy no..já se právě taky nedokážu učit nazpamět, vždycky si to řeknu vlastními slovy, jenže to je jako " a oni udělali revoluci" Laughing nebo " a tam bylo, a pak se to spojilo.."
človek by řekl že podle počtu referátu a prezentací se to zlepší, musím s tím neco dělat, připadám si pak jak iq tykve
_________________
The only way out is through

Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't
Back to top
View user's profile Send private message  
Daimler
The best damn thing your eyes have ever seen.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7769

PostPosted: Thu 28.2.2008 20:30    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
Já myslím, že čtení na to má dost vliv.


Čtení na to IMO nemá žádnej vliv. Čtením si tak maximálně zlepšíš pasivní slovní zásobu (ta která je uložená v tvé paměti, ale běžně ji nepoužíváš; třeba všechny ty možný synonyma ke slovům který jsou v křížovkách, taky je nepoužíváš, ale znáš je), ale mluvit se naučíš jenom mluvením. Proto třeba trhovec (lepší příklad mě nenapadá) mluví líp než nějakej jadernej fyzik, kterej toho sice přečetl tisíckrát víc, ale mluví jednou za půl roku.

Jinak, problémy s vyjadřováním vůbec nemám.
_________________
Paranoidnik Paranoidnik Paranoidnik
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Thu 28.2.2008 20:46    Post subject: Reply with quote

mě nikdy nenapadlo, že bych měla s vyjadřováním problémy...pokud něco nejde říct trefně, okecávám to tak dlouho, dokud to není jasné...=) ale třeba tady na aortě si dost uvědomuju, že někteří lidi se vyjadřují líp než jiní - tak nějak trefně, bez zbytečných vycpávek, a vždycky člověk přesně pochopí co chtěl člověk říct...to se mi moc líbí a to asi neumím.
Back to top
View user's profile Send private message  
mexxie
kytky 5, meta: 5250
kytky 5, meta: 5250


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 5143

PostPosted: Thu 28.2.2008 20:48    Post subject: Reply with quote

Daimlere podle čeho soudíš, že zrovna jaderní fyzikové čtou hodně? Právěže to často bývá tak, že lidi orientovaní na přírodní vědy mají horší vyjadřovací schopnosti než ti humanitně zaměření. Právě proto, že ti přírodovědní mají jiný způsob myšlení a tolik nečtou (většinou je to nebaví).
Já jsem přesvědčená, že čtení (beletrie, poezie, ne odborných textů) má na slovní zásobu, schopnost vyjadřování i na porozumění textu zásadní vliv.
_________________
Když si člověk postaví dům, vždycky zpozoruje, že se při tom naučil něčemu, co měl rozhodně znát, než začal stavět.
Back to top
View user's profile Send private message  
honey
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12750

PostPosted: Thu 28.2.2008 21:00    Post subject: Reply with quote

A to já si zas myslím, že čtení má na slovní zásobu a vyjadřování dost podstatný vliv. A IMHO to má hodně velký vliv i na tvůrčí vyjadřování (tvůrčí psaní, ....) - hlavně když jsem četla třeba poezii jak oficiální, tak nezávislou, tak mě napadalo mnohem více slovních spojení, metafor a tvorba vypadala diametrálně odlišně než když jsem po půl roce 'vypadnutí z role' zkusila něco napsat (z toho lze usoudit, že jakýsi talent je asi jen jedna z podmínek).

Mám takovou zkušenost, že na lidech to jde poznat, že čtou - jinak mluví o stejné věci spolužák, který jakože dost čte a jinak kamarádka, která si přečte tam maximálně časopis Joy. Prostě to už je v tom člověku

A k tomu okecávání - já to neumím. Když umím hovno (resp. když danou věc nezvládám), tak to prostě neumím zabalit do krabice s růžovou mašličkou a prodat to.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms