sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Byzzy! :)
Genderova rovnost
Goto page 1, 2, 3  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Milan
kytky 2, meta: 450
kytky 2, meta: 450


Joined: 12 Oct 2007
Posts: 407

PostPosted: Sun 2.12.2007 19:45    Post subject: Genderova rovnost Reply with quote

Co si myslite o tomto clanku z idnes? (teda zejmena zde v prevaze zastoupene zenske pohlavi)
Quote:
Co s naší genderově nevyváženou ústavou

Nedávno vyvolala Agentura Gaia – respektive její ideová vůdkyně Marie Haisová – mírný mediální rozruch svým požadavkem na změnu ústavy České republiky, a to tak, aby její text byl genderově vyváženější. Mnozí to pokládají za provokaci, ombudsman označil její snažení za komické. Přitom by stačilo jen pár změn, výsledek by mohl působit elegantně a osvíceně a před celým světem bychom pak mohli být na svoji ústavu pyšní. Jo, a taky pyšné!

Musím přiznat, že jsem neměla nejmenší představu, jak text ústavy vlastně vypadá, a předpokládám, že většina našich občanů a občanek je na tom stejně a jsou i tak klidně živi. Nicméně jsem si text zběžně prohlédla. Mimochodem, velmi mě potěšilo, že podle premabule ústavy je Česká republika založena na principech občanské společnosti a o kousek dál je uvedeno, že stát je povinen střežit přírodní bohatství (četl jste to, pane současný prezidente?).

Ale k té genderové stránce věci: nejvíc se operuje s pojmem „občan“, což mi nepřipadá nijak strašné, je to na úrovni pojmu „člověk“. V angličtině je to o dost horší, protože místo „člověk“ říkají „man“, což je jednoznačně muž. Totéž ve franštině „l’homme“. Takže jazyková reforma ve smyslu politické korektnosti je tam asi naléhavější.

I přesto si myslím, že by ústavě prospělo, kdyby se alespoň v úvodu řeklo „občané a občanky“. Stejně tak dál by nebyl problém říci „poslanci a poslankyně“, konečně třeba i vyměnit pořadí, jako třeba „senátorky a senátoři“, „členky a členové vlády“ – proč ne, v současné finské vládě je 60% žen. Slovo „prezident“ se v ústavě vyskytuje neobyčejně často, ale proč na úvod neříct „prezident nebo prezidentka, dále jen prezident“ nebo něco podobného?

Napadá mě námitka, že ve společnosti nežijí jen muži a ženy, ale také lidé, kteří se cítí jako „něco mezi“. Co s tím? Tak na tuhle debatu asi ještě opravdu není doba zralá. Na debatu o rovnosti dvou (nejčastěji se vyskytujících) pohlaví však ano.

Marie Haisová správně argumentuje tím, že máme uklízečky, učitelky mateřských škol, a já dodávám: ještě například chůvy a hajzlbáby. Pokud je pro češtinu přirozené zastupovat všechny jedince mužským rodem, proč se tedy všude neuvádí „přijmeme uklízeče“ a nemluví se o učitelích mateřských škol, chůvácích a hajzldědcích? Jednoduše proto, že určité pohlaví v dané profesi silně převažuje. Dobrá, ale pak může stát vyjádřit svoji vůli po tom, aby mezi členy parlamentu, vlády a nejvyššího soudu výrazně nepřevažovali muži, právě tím, že změní na těch správných místech jazyk. Jazyk má totiž velkou moc podvědomě ovlivňovat naše myšlení. Když se děti ve škole budou učit o ústavě a uslyší „prezident nebo prezidentka“, „poslanci a poslankyně“ a tak dále, vštípí se jim samozřejmá představa, že v nejvyšších politických kruzích budou muži a ženy zastoupeni plus mínus napůl. Kdežto když probírají ústavu v dnešní podobě, je jim automaticky vštípena představa právě opačná.

Clanek

Je to mozna trosku zhouba naseho jazyka, ze pozname zensky a muzsky rod. Nemyslim si, ze by pridani vyrazu jako "obcane a obcanky dale jen obcane (nebo treba obcanky)" neco zasadniho zmenilo. Jen by to znamenalo, ze zena neni obcan, ale dle prava obcanka. Nejsem proti tvarum v zenskem rode, ale chci rict, ze by mel byt pouzit jeden nebo druhy. Klidne at je to opacny extrem jak americke odborne clanky, kdy clovek obecne je temer vzdy "she", ale at se nepatla podobne dvojakosti do ustavy nebo zakonu.

Tak me napadlo, ze by muzi mohli zavidet zenam, ze spousta vyznamnych veci je v zenskem rode: ustava, banka, knihovna... taky bychom urcite chteli ustav, bank, knihovnaka a co ja vim jeste Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Sun 2.12.2007 19:49    Post subject: Reply with quote

blbost..

ale aspon tu mohu prezentovat moje oblibeny www Razz

http://www.rovnopravnost.cz/
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Back to top
View user's profile Send private message  
BaBetka
není svatá, je jen žena


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5928
Location: Forbidden Planet

PostPosted: Sun 2.12.2007 19:55    Post subject: Reply with quote

Chceš řešit genderovou problematiku jako takovou anebo pouze článek?

Myslím, že je to blbost. A vůbec, zveličování genderové nerovnosti je v celé své většině blbost.
Jediná zajímavá věta mi přišla tahle:...
Quote:
Když se děti ve škole budou učit o ústavě a uslyší „prezident nebo prezidentka“, „poslanci a poslankyně“ a tak dále, vštípí se jim samozřejmá představa, že v nejvyšších politických kruzích budou muži a ženy zastoupeni plus mínus napůl.
Na tom možná něco bude, co myslíte?
Back to top
View user's profile Send private message  
Shetire
ne to fakt nejsem já..


Joined: 20 Sep 2007
Posts: 2805
Location: Džibutsko asi

PostPosted: Sun 2.12.2007 19:57    Post subject: Reply with quote

BaBetka wrote:
Chceš řešit genderovou problematiku jako takovou anebo pouze článek?

Myslím, že je to blbost. A vůbec, zveličování genderové nerovnosti je v celé své většině blbost.
Jediná zajímavá věta mi přišla tahle:...
Quote:
Když se děti ve škole budou učit o ústavě a uslyší „prezident nebo prezidentka“, „poslanci a poslankyně“ a tak dále, vštípí se jim samozřejmá představa, že v nejvyšších politických kruzích budou muži a ženy zastoupeni plus mínus napůl.
Na tom možná něco bude, co myslíte?

mně k tomu jenom napadlo, že jsem chtěla být POPELÁŘ a ne popelářka.

Něco na tom je, ale neni to třeba češtinou?
_________________
Bejt tebou nechodim nikam, je poslední duben a věř mi. To holka jako já - sama bejt nesmí.
Back to top
View user's profile Send private message  
BaBetka
není svatá, je jen žena


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5928
Location: Forbidden Planet

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:03    Post subject: Reply with quote

Shetire, spíš jsem myslela, že by se v lidech už od malička posiloval pocit, že rovnoprávnost je něco normálního, ne uměle vynuceného a vydupaného pošahanýma aktivistkama s klapkami na očích..
Back to top
View user's profile Send private message  
Milan
kytky 2, meta: 450
kytky 2, meta: 450


Joined: 12 Oct 2007
Posts: 407

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:03    Post subject: Reply with quote

BaBetka wrote:
Chceš řešit genderovou problematiku jako takovou anebo pouze článek?

Myslím, že je to blbost. A vůbec, zveličování genderové nerovnosti je v celé své většině blbost.
Jediná zajímavá věta mi přišla tahle:...
Quote:
Když se děti ve škole budou učit o ústavě a uslyší „prezident nebo prezidentka“, „poslanci a poslankyně“ a tak dále, vštípí se jim samozřejmá představa, že v nejvyšších politických kruzích budou muži a ženy zastoupeni plus mínus napůl.
Na tom možná něco bude, co myslíte?

Mas pravdu, ze to je asi nejlepsi veta clanku. Ale nejlepsi bude, az se nejaka zena tou prezidentkou stane a budou vedet, ze pojem prezidentka je realita a ne jen neco vpaceneho do ustavy.

Jde mi o to, jestli si myslite, ze podobna opatreni ze strany statu, jako by byla zmena textu na "dvojpohlavni" nebo i pripadne pozitivni diskriminace mohou neco vyresit.
Back to top
View user's profile Send private message  
BaBetka
není svatá, je jen žena


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5928
Location: Forbidden Planet

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:07    Post subject: Reply with quote

Jasně že nic nevyřeší. Maximálně se po pár desítkách let můžeme otočit a zjistíme, jestli taková změna (hypoteticky) alespoň něco nastartovala...
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:08    Post subject: Reply with quote

BaBetka wrote:

Jediná zajímavá věta mi přišla tahle:...
Quote:
Když se děti ve škole budou učit o ústavě a uslyší „prezident nebo prezidentka“, „poslanci a poslankyně“ a tak dále, vštípí se jim samozřejmá představa, že v nejvyšších politických kruzích budou muži a ženy zastoupeni plus mínus napůl.
Na tom možná něco bude, co myslíte?


je to blbost na druhou. proc by zensky meli bejt zvyhodnovany a mit kvoty pro vstup do politiky jen aby tam byly pohlavi pul na pul? kdo je "dobrej" ( nebo spis splni predpoklady.. ) se tam dostane. kdo ne ne, a je jedno jestli je to zena nebo muz. To ze tam je zen par, "bohuzel" jen o necem vypovida. Jsou naopak povolani ( a tim nemyslim kucharky nebo uklizecky ) pro ktere ma zena lepsi predpoklady a taky jich tam je zastoupeno vic..

A zena prezidentkou proc ne. Ale zadnej kandidat me nenapada a nejspis ani v soucasne dobe neni. Tzn. ze zbyva tam umele silou nejakou dotlacit. Nevim proc by mela byt zena prezidentkou jen proto ze je zena Laughing

Hlavni plus Clintonove v USA je ze je zena, hlavni plus Obamy je nejspis ze je cernoch. At zije pozitivni diskriminace! Wink
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.


Last edited by Kyo on Sun 2.12.2007 20:16; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message  
BaBetka
není svatá, je jen žena


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5928
Location: Forbidden Planet

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:13    Post subject: Reply with quote

Kyo, zkopírovala jsem celou větu, ale mluvila jsem o první části. Že by něco mělo být "půl na půl" je blbost, na tom se asi shodneme všichni.
Že by absence žen v politice svědčila o jejich nižším intelektu si rozhodně nemyslím, prostě je to ještě pozustátek z dob, kdy nadvláda patřila do rukou mužů, což ještě na dlouhou dobu zůstane... A není to jen vina mužské části populace, ženy si za to můžou samy, ať už svou odevzdaností a přizpůsobení se zvyklostem anebo lenivostí měnit jim vyhovující standardy.
Back to top
View user's profile Send private message  
BaBetka
není svatá, je jen žena


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5928
Location: Forbidden Planet

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:14    Post subject: Reply with quote

Kyo wrote:

A zena prezidentkou proc ne. Ale zadnej kandidat me nenapada a nejspis ani v soucasne dobe neni. Tzn. ze zbyva tam umele silou nejakou dotlacit. Nevim proc by mela byt zena prezidentkou jen proto ze je zena Laughing

To by mě zajímalo, kolik tě napadá mužů...
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Sun 2.12.2007 20:23    Post subject: Reply with quote

BaBetka wrote:

To by mě zajímalo, kolik tě napadá mužů...


nenapada me nikdo, ja kandidaty na prezidenta nenavrhuji. ale obavam se ze pokud by strany nejakou zenu na kandidatku meli, zvlast v dnesni dobe by ji tam bez skrupuli prosazovali.

a vubec nemluvim o nizsim intelektu..
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 31150

PostPosted: Mon 3.12.2007 18:11    Post subject: Re: Genderova rovnost Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Bibi
kytky 7, meta: 16650
kytky 7, meta: 16650


Joined: 02 Nov 2007
Posts: 16282
Location: up in the sky

PostPosted: Thu 6.12.2007 12:32    Post subject: Reply with quote

Mno, docela zajímavé téma...
Podle mě to není špatný nápad, právě z toho důvodu, že by se začalo dařit postupně začleňovat ženy do politiky, aniž by se na ni díval jako na něco mimořádného. Otázka je, jestli by neustálé omílání "ten nebo ta" či "ten a ta" nebylo na úkor srozumitelnosti textu, o právních textech nemluvě...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Thu 6.12.2007 12:57    Post subject: Reply with quote

Kyo wrote:
kdo je "dobrej" ( nebo spis splni predpoklady.. ) se tam dostane. kdo ne ne, a je jedno jestli je to zena nebo muz.


to si nemyslim...myslim si, ze kdyby nastala situace, ze se sejdou muz a zena shodnych kvalit, ze by mnozi zvolili muze...je to takovy vzity stereotyp...argumenty typu, ze muz je odolnejsi vuci stresu a podobne blaboly...

co se tyce toho textu...mne osobne nijak nepohorsuje, ze napr. v ustave nejsme zastoupeny slovem v zenskem rode...toto bych vubec neresila...spis bych resila platovou otazku atd atd...ale to myslim uz bylo v jinem tematu
Back to top
View user's profile Send private message  
mexxie
kytky 5, meta: 5250
kytky 5, meta: 5250


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 5143

PostPosted: Thu 6.12.2007 12:58    Post subject: Reply with quote

Bibis, a kdo se dívá na ženy v politice jako na něco mimořádného? Mně přijde, že jsou v politice vcelku běžné, hlavně v té komunální. Že se nedostávají do vrcholové politiky je dáno tím prostředím a povahou žen.
Třeba my máme ve Zlíně na radnici primátorku a na fakultě od loňska děkanku Smile

Mně tady ty "feministické" řeči přijdou hrozně zakomplexované. Místo aby ty ženské dělaly něco užitečného, praktického, čím by se "postavily na roveň mužům", tak kňourají nad takovýma hňupovinama.
Švagrová mého přítele si pořád stěžuje, jak ji její mužští kolegové neberou vážně, protože je ženská. Já nevím, ale já jsem nikdy neměla pocit, že by mě někdo nebral vážně nebo že bych něco nemohla pro to, že jsem žena. Byť je v ústavě zmiňovaný jenom prezident a "chybí" tam poslankyně.
Jestli ono to nebude spíš tím, jak se ženské chovají a že se občas berou příliš vážně.
_________________
Když si člověk postaví dům, vždycky zpozoruje, že se při tom naučil něčemu, co měl rozhodně znát, než začal stavět.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms