sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Dyskalkulie
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29865

PostPosted: Sun 21.10.2007 10:22    Post subject: Dyskalkulie Reply with quote

Když jsem v té škole... Mr. Green

Dneska docela "frčí" dyslexie a dysgrafie, už když jsem byla na základce, dělali nám nějaký testy a komu vyšla dysgrafie, tak nemusel psát normální diktáty, ale jenom doplňoval písmenka do vytištěného testu.
O dyskalkulii jsem toho zatím moc neviděla...

Něco jsem našla tady:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dyskalkulie
http://www.volny.cz/dyskalkulie/PORUCHY.htm

U mně se to projevuje tak, že nejsem schopná dělat "obyčejné" početní příklady. Už zadání si většinou opíšu špatně, pak někde vynechám/předám nuly, prohodím číslice, místo x napíšu +, obrátím < >, prohodím čitatele a jmenovatele... nejlépe všechno najednou Rolling Eyes
Prostě krize.
Další věc je, že mi neúměrně dlouho trvají běžný výpočty bez kalkulačky... třeba 43+68 spočítám třeba až za 10 vteřin Confused

Na druhou stranu teoretická matematika nedělá problémy, v tom jsem naopak celkem dobrá. Takže kdyby se mi podařilo tohle nějak odstranit, tak bych třeba i měla šanci udělat zkoušku z matematiky a ekonomiky Mr. Green

Zajímá mě, jestli má někdo stejný problém a jestli třeba neznáte nějaké strategie, jak se s tím vypořádat.
Problém je v tom, že já ty chyby prostě nevidím, všimnu si toho až když to čtu poněkolikátý, jenže na to třeba v testu není čas.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Sun 21.10.2007 11:01    Post subject: Reply with quote

Lenore, tohle mám taky. Přesně jak píšeš-pletu si znamínka, i samotné zadání opisuju špatně, čísla jsou pro mě velkou neznámou. Už na ZŠ jsem málem propadla a na SŠ jsem prolézala tak tak a tojsme měli jednoduchou matiku, na jiných školách je podle mě mnohem těžší.
Co mi jakž takž pomohlo-naučit se postup výpočtů takřka fotogaficky, prostě si zapamatovat jak jdou ty kroky po sobě a pak už jsem to nějak splácala. A naučit se vzorečky nazpaměť, i když jsem stejně nechápala o co go. Docela mi taky pomohlo doučování.
Btw, ty děláš nějaký zkoušky z matiky? Shocked Já myslela, že jsi na fildě.
Každopádně mnohem horší než dysgrafie a dyskalkulie dohromady je dyspraxie, kterou pravděpodobně trpím taky Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29865

PostPosted: Sun 21.10.2007 11:08    Post subject: Reply with quote

Jenže já nemám problém s postupem, ten je mi jasnej, jenom to neumím konkrétně realizovat Confused
A fakt nevím, co s tím dělat, protože já to prostě umím, ale když místo 600 000 napíšu 800 000 a místo 0,2 násobím 0,3 a pak ještě prohodím čitatel a jmenovatel, tak mi to fakt nemůže vyjít Laughing

No, jsem nejen na fildě. Ale pššt.

A náhodou ta dyspraxie s tím možná souvisí. Teda aspoň já jsem totální dyspraktik Laughing
Na nějakých amerických stránkách jsem se dočetla, že mezi symptomy dyskalkulie patří mimo jiné zhoršená schopnost vnímání času (neschopnost přijít včas), zhoršená koordinace pohybů a ztrácení a zapomínání věcí. Líp mě už popsat nemohli Mr. Green
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26535

PostPosted: Sun 21.10.2007 11:16    Post subject: Reply with quote

Já mám s tímhle taky docela problémy Confused
Možná to není přímo dyskalkulie, ale čísla mě dost zlobí. Např. absolutně nezvládám psát čísla, který mi někdo diktuje. Ale fakt vůbec Embarassed Když mi rodiče dětí v práci na sebe diktovali mobil, tak jsem si přišla jak magor Sad

A ten poslední odstavec od Lenore....to jsem já Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28788
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 21.10.2007 11:20    Post subject: Reply with quote

Lenore, tak s čísly mám problém taky. těžko si zapamutuju nějaké vícemístné číslo a když mám někde řadu čísel a mám ji správně opsat, tak si tam musím udělat "zarážky", abych tam nedala třeba víc nul nebo jiné čísla.

ale nebylo to u mě tak vždycky. na základce jsem s tím problémy neměla. ale tak od půlky střední to se mnou jde takhle dolů, mám pocit, že jsem tam úplně zakrněla Embarassed Sad proto mám teďka radost, když si namáhám hlavu třeba tou chemií
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Sun 21.10.2007 11:27    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 10:48; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Sun 21.10.2007 11:35    Post subject: Reply with quote

No Loth ty dyskalkulik nejsi, to bys mela urcite vetsi problemy. Ja taky prestoze skrabu nejsem dyslektik Smile A posledni dobou jsem se tak odnavyknul psat rukou ze normalne vynechavam pismena Laughing
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Back to top
View user's profile Send private message  
Saris
kytky 3, meta: 1350
kytky 3, meta: 1350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 1333

PostPosted: Sun 21.10.2007 13:30    Post subject: Reply with quote

Taky nedokážu rychle spočítat jednoduchý příklady Embarassed Navíc jsem zjistila, že když čtu číslovky, tak normálně říkám blbý čísla, místo 8 třeba řeknu 6, ačkoliv vidím, že tam ta osmička je Rolling Eyes Nebo místo dva tisíce řeknu dvě stě.
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11433

PostPosted: Sun 21.10.2007 14:10    Post subject: Reply with quote

Saris wrote:
Navíc jsem zjistila, že když čtu číslovky, tak normálně říkám blbý čísla, místo 8 třeba řeknu 6, ačkoliv vidím, že tam ta osmička je Rolling Eyes Nebo místo dva tisíce řeknu dvě stě.

Mně se pletou čísla s písmenkama. Místo "5" říkám "P", "4" čtu jako "R" a tak podobně. Laughing
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28788
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 21.10.2007 14:52    Post subject: Reply with quote

Ester wrote:
Saris wrote:
Navíc jsem zjistila, že když čtu číslovky, tak normálně říkám blbý čísla, místo 8 třeba řeknu 6, ačkoliv vidím, že tam ta osmička je Rolling Eyes Nebo místo dva tisíce řeknu dvě stě.

Mně se pletou čísla s písmenkama. Místo "5" říkám "P", "4" čtu jako "R" a tak podobně. Laughing
hej, to je dobré Laughing to jsem ještě neslyšela
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nicky...
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6943
Location: FUČ

PostPosted: Sun 21.10.2007 15:42    Post subject: Reply with quote

Kyo wrote:
A posledni dobou jsem se tak odnavyknul psat rukou ze normalne vynechavam pismena Laughing

Já už to dělám běžně. Když nestíhám zapisovat, tak musím vypouštět písmena.
A nebo ty písmena, které trvá "dlouho" napsat si zjednodušuju, takže nakonec vypadají jako úplně jiné písmeno. Třeba teď zrovna čtu v mých poznámkách, že text může tabulku oblékat. Smile

ale to už je dost ot


P a 5 si pletu taky, ale diskalkulik nejspíš nebudu.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29865

PostPosted: Thu 30.6.2011 11:19    Post subject: Reply with quote

Dneska jsem na něco narazila, tak vytahuju velmi staré téma Mr. Green

Ester wrote:
Mně se pletou čísla s písmenkama. Místo "5" říkám "P", "4" čtu jako "R" a tak podobně. Laughing
Hej, to přesně! To se mi taky stává. Nejlepší můj nejtrapnější zážitek z první hodiny matematiky na gymplu, kdy jsem měla říct libovolný číslo a já řekla "Z" Rolling Eyes Laughing No tím jsem to měla do konce studia u matikářky spočítaný.

Ale tohle až na ty peníze, to si umím ohlídat, to dokonale sedí. Zajímavý.

Pořád jsem teda nepřišla na to, jak to zlepšit. Spíš mám pocit, že se ještě zhoršuju.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Tjorven
gewöhnungsbedürftig mamiček


Joined: 06 Feb 2008
Posts: 2649

PostPosted: Thu 30.6.2011 16:17    Post subject: Reply with quote

...


Last edited by Tjorven on Sat 9.8.2014 16:21; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Thu 30.6.2011 22:55    Post subject: Reply with quote

Lenore, dalsi (asi dys) se tu hlasi. Pro me jsou neprekonatelnym problemem treba prechody pri scitani mezi cisly, takze 8 a *neco*, 9 a zase neco a pak z toho mam gulas, zapomenu, ve ktere desitce vlastne pocitam, kolik jsem mela puvodne a tak. Nebo misto toho provedu jinou operaci, treba nasobeni, nasobeni me ohromne bavi. Ciselna osa me mate do dneska, totez grafy, zadane slovne to pochopim rychleji.

Cisla s pismenkama se mi taky pletou. Zminovane 5 a P je naprosta klasika, myslela jsem si cele ty roky, ze jsem v tom zcela sama, a pricitala to 'jenom' synestezii. Very Happy

Zminovanou dyspraxii mam velmi jiste, ale spis jako soucast LMD a kupodivu mam pocit, ze me spis 'ztrapnuje' dyskalkulie nez treba dyspraxie, o te nemam uz tolik problemy mluvit a okoli me s tim docela bere, pokud to nejsou vylozeni socialni burani.

a OT, ktere si proste neodpustim:

Kyo, prestan se do Loth navazet. Ty ze sveho pohledu ani *nemuzes* vedet jak to ma nebo nema, a *nejsi* schopny na zaklade letmeho popisu diagnostikovat, zda ma dyskalkulii, nebo nema. Takze by bylo uzasne, kdyby ses zdrzel komentare.

Diskutujici tu se pokouseji zjistit, jak na tom jsou se svym stavem a nepotrebuji poslouchat tve hodnotici komentare. Nebudu ani komentovat ze zpusob, jakym pronasledujes zrovna Loth, je vic nez nevkusny. Cyberstalking neni jenom slovo.
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9764

PostPosted: Thu 30.6.2011 23:18    Post subject: Reply with quote

Anastacia Smilegirl wrote:
a OT, ktere si proste neodpustim: Kyo, prestan se do Loth navazet.

Nic proti umravňování Kya, ale reaguješ na tři a půl roku starý příspěvek.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms