sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Školní noviny

 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26546

PostPosted: Mon 9.4.2007 8:38    Post subject: Školní noviny Reply with quote

V češtině jsme dostali úkol - vytvořit skupinky a každá skupinka má napsat jedny noviny(rozsah min. 6 A4). Dostali jsme na výběr news/opinion/bulvár.
Povinné prvky: tiráž, titul, fotografie
+úvodník
+komentář
+sloupek
+článek
+fejeton
+recenze/kritika
+rozhovor
+inzerce
+zprávy
Obsah novin nemá překročit stěny naší školy.

Jneže já si s tím vůbec nevím rady Sad Holky se domluvily, že budeme psát opinion noviny - jenže já vůbec nevím, co si pod tím představit? Confused a přidělily mi ZPRÁVY. Hmmm a další kámen úrazu, absolutně nevím, co se tím myslí.
Máte někdo s něčím podobným zkušenost? Nemáte třeba nějaký takový noviny v PC, že byste mi to pro inspiraci poslali?
Navíc jsem byla pověřena grafikou, s tím mi pomůže snad přítel, ale taky nemám moc představu Sad
Jo a nemáte někdo v PC charektiristiku těch slohových útvarů?
Back to top
View user's profile Send private message  
Daimler
The best damn thing your eyes have ever seen.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7769

PostPosted: Thu 12.4.2007 20:03    Post subject: Reply with quote

U nás noviny vydávají a docela dlouho...
Většinou tam mají přepsaný nějaký třeba recept, pak rozhovor s učitelem.
Většinou otázky typu "Baví vás učení?"... Ale kdybys chtěla tak bych ti nějaký otázky snad zvládl vymyslet. Wink
_________________
Paranoidnik Paranoidnik Paranoidnik
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Thu 12.4.2007 20:25    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 6:24; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26546

PostPosted: Sat 14.4.2007 11:01    Post subject: Reply with quote

Děkuju moc za reakce, všimla jsem si toho až ted, protože jsem přestávala doufat, že se někdo ozve Smile

Na to, jestli to musi byt pravda jsem se taky ptala a třídní na mě koukal jak na blbce, že si to mám odvodit a všelijak se vykrucoval, prostě přímou odpověd mi neřekl. Ale já to pochopila tak, že to pravda být má, jen u toho bulváru to vlastně pravdivě ani moc nejde Laughing

Loth, myslíš že bys ty noviny někde našla? Embarassed Dogeyes

A ještě se chci zeptat s tou grafikou - nevíte kde bych mohla najít nějaký informace o tom jak mají správný noviny vypadat, co musí obsahovat, rozdělení stránek atd.? Confused

Daimler, rozhovor musíme mít taky Smile Asi odchytneme vrátnýho Laughing
Máte nějak pěkne udělanou tu grafiku? Že bys mi mohl poslat jedno číslo jako inspiraci Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Sat 14.4.2007 11:07    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 6:24; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26546

PostPosted: Sat 14.4.2007 11:12    Post subject: Reply with quote

Jinak mě zatím napadlo, že bych mohla psát o státních maturitách. Ted ředitel dal na nástěnku petici proti nim, tak mi to přijde jako aktuální a ne zas tak špatný téma Smile
Pak ještě u nás na škole bylo nějaký mistrovství z curlingu, tak zkusím zjistit pár informací a napsat o tom. Ale o tom bude psát asi každej a já tomu navíc vůbec nerozumím, tak se do toho moc nehrnu.
Jen zase nevím, jak mám do zpráv zapojit svůj názor Confused Myslíte, že k těm státním maturitám můžu napsat, co si o tom myslím já?
Asi si koupím ten reflex, pročtu a snad mi to trochu pomůže Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
sun Topic
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 13939

PostPosted: Sat 14.4.2007 11:13    Post subject: Reply with quote

No, ja som tuto temu objavila az teraz.
Ja som robila na skole noviny, takze mozno by som ti mohla pomoct nejako. Podla toho, co vsetko ptorebujes Wink Idem rpecitat temu Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18433

PostPosted: Sat 14.4.2007 12:39    Post subject: Reply with quote

Tak opinion noviny jsou podle mě subjektivně psané noviny, tj. že články nejsou "nezaujaté", ale vyjadřují postoj jedince/skupiny. Dnes 99% tisku je zaujatá, i když se tváří a prohlašuje, že je nezávislý - např. Právo píše "pro" ČSSD, MF Dnes pro ODS a Německo, Lidové noviny pro KDU-ČSL apod. U vás to spíš bude znamenat, že když píšeš článek např. o nové maturitě s níž nesouhlasíš, tak to napíšeš z pohledu kritika a spíš "přesvědčuješ" ččtenáře o tom, jaká je to kravina a že by se to mělo zrušit.
Zpráva: Je ryze publicistický krátký útvar sdělující čtenáři o průběhu události, která se stala, která probíhá nebo velmi brzy vypukne. Tvoří valnou část novin. Sděluje velmi aktuální informace a odpovídá na otázky: kdo/co-kdy-kde-proč. Např. otevření nového pavilionu v zoo. Napíšeš:
ATRAKTIVNÍ TITULEK
Opičí stěhování
CO
Konečně se pražské gorily dočkají soukromí. Dlouho si vedení KDEpražské zoo v Tróji stěžovalo, že velké opice mají příliš malé výběhy a to způsobuje jejich zvýšenou agresivitu... bla bla bla... proto se rozhodli vystavět nový pavilion speciálně pro gorily, kterých je v zoo 20 jedinců. Podle prvotních plánů měl být pavilion dostavěn na konci minulého roku, ale kvůli srpnovým záplavám se práce zpozdily o několik měsíců a ke slavnostnímu otevření nových prostorů dojde až KDY letos jedenáctého dubna. Oficiální zahájení provozu nového pavilionu nastane v pravé poledne a návštěvníci se mohou těšit na zajímavou přednášku o velkých opicích... bla bla bla...

co ještě nesmí chybět:
Arrow citace! Na to opravdu bachca, v každé zprávě by měla být citována alespoň jedna osoba, alespoň 1 věta, např: Ředitel Zoo Jan Novák má z nového pavilionu opravdu radost, vyjadřoval se o něm s nadšením: "Jsem přesvědčen, že areál je pro gorily opravdu výborný, bla bla bla." Sdělil našemu zpravodaji, že nelituje, že investoval přes čtrnáct milionů... bla bla bla. Tiskový mluvčí pražské ZOO dodává, že...
Arrow informace, které by si čtenář těžko sám "domyslel" nebo "dohledal" - např.: kdo akci financoval, jaká bude největší "atrakce a lákadlo" akce apod.

Zpráva
Arrow je stručná bez zbytečných slov
Arrow bývá obvykle s fotkou a komentářem k ní
Arrow má za úkol informovat, varovat, upozornit, nalákat (ale bacha, není to reklama)
Arrow njedůl.informace jsou na začátku, do velkých podrobností nezachází ani na konci

Moje letní zpráva do Práva:
ATRAKTIVNÍ TITULEKNové vozy MHD klimatizaci mají, ale jenom pro řidiče
COV horkých dnech nestrádají jen lidé a zvířata, ale také stroje. Obzvlášť starší motory jsou náchylné k přehřátí, jako se to stalo autobusu č.22 ČSAD Kladno, který ve KDY středu večer mířil z KDEPrahy do Kladna. Vůz zastavil už na ruzyňské zastávce Terminál Sever 1 a už se nerozjel. Nepomohlo ani chlazení dostupnou vodou. Proto se řidič musel vydat pro další vodu na letiště. Autobus sice nakonec zastávku opustil, ale s více než půlhodinovým zpožděním.
Praze prý ale zhroucení hromadné dopravy nehrozí. Silnice jsou podle odborníků i v rekordních teplotách stále v pořádku, stejně jako vozy. "Autobusy MHD musí být v dokonalém technickém stavu a velká vedra zatím nemají na jejich provoz vliv," tvrdí Eva Dydová z DP hl.m. Prahy, a.s. Situace obdobná té, která se stala kladenskému autobusu, by neměla vzniknout, protože technický stav všech vozidel MHD se přísně kontroluje podle příslušných předpisů.
Přestože řidiči nemají v panujících vedrech větší přestávky mezi jízdami, ke kolapsům dochází opravdu výjimečně. "Každý řidič prochází lékařskými kontrolami tak, aby byl schopen své povolání vykonávat," ododává Dydová. "Moderní autobusy a tramvaje mají místo řidiče klimatizované." Klimatizaci by však uvítali i cestující.

Ufff... dál už nevím, zkus kdyžtak tohle:
Více informací:
ukázkové zprávy: http://zpravy.idnes.cz/ nebo www.novinky.cz
krásný server s podrobným rozdělením dle žánrů:
http://www.znojemsko.cz/zpravy.php
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26546

PostPosted: Fri 20.4.2007 4:54    Post subject: Reply with quote

Ruth, omlouvám se, že reaguju tak pozdě. Mám ted strašnou hoňku Sad Moc děkuju! Ted o víkendu to budeme dávat do kupy, tak kdybych měla ještě nějakej dotaz, tak se ozvu Smile Ještě jednou mockrát díky, pomohlo mi to Wink
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26546

PostPosted: Fri 20.4.2007 18:43    Post subject: Reply with quote

Nemáte někdo v PC "charakteristiku" recenze? Prostě CO TO JE? Confused Co tam musí/nesmí být atd. Hledám to kámošce a nemůžu na netu nic takovýho najít Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18433

PostPosted: Fri 20.4.2007 20:32    Post subject: Reply with quote

terinas wrote:
Nemáte někdo v PC "charakteristiku" recenze? Prostě CO TO JE? Confused Co tam musí/nesmí být atd. Hledám to kámošce a nemůžu na netu nic takovýho najít Embarassed

recenze=kritika díla
musí být: -ve zkratce informace o autorovi a díle samotném (rok vydání, místo konání,popis, obsah...), "omáčka a lákadla": největší, nejslavnější, nejprodávanější, první v tom a tom apod., pak také určitě subjektivní názor na tu věc a důvody, proč si to myslíš
nemělo by být: příliš mnoho informací o obsahu (například když popisuješ děj knihy, tak neprozradit moc, abys nepřipravila čtenáře o překvapení či co hůř, o samotnou zápletkua rozuzlení), nezaobírat se ničím moc dlouho, recenze čím kratší tím lepší
Arrow na závěr napiš shrnutí, říká se, že kdo spěchá, koukne se u recenze nejdřív na konec, kde právě obvykle bývá v 1-5 větách zobecnění, např. "Film je vhodný pro nenáročné milovníky amerických romantických komedií."
Back to top
View user's profile Send private message  
terinas
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 26546

PostPosted: Sun 22.4.2007 20:32    Post subject: Reply with quote

Děkuju moc. Zítra máme "schůzi redakce" Laughing tak možná ještě přijdu s nějakým dotazem Smile Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms