sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Byzzy! :)
Práce na živnostenský list

 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hope
Válenka Domácí


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 29000

PostPosted: Fri 23.1.2009 19:15    Post subject: Práce na živnostenský list Reply with quote

Rozhodla jsem se, že bych od září 2009, začala dělat na živnosťák
(je větší poptávka po trenérech).
Zajímala by mě realita.. věci jako že nebudu mít stravenky, a další bonusy a placenou dovolenou jsou mi jasné..
Prostě jak to opravdu chodí..placení daní a tak, jestli to ještě má nějaká pozitiva krom toho, že je člověk pánem svýho času? jo a taky si asi vydělám víc než jako prodavačka..
Klidně pište sz..
díky moc.
_________________
Všechno jde když se chce? Dokud nemusí chtít taky někdo další...
Back to top
View user's profile Send private message  
Byzzy
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 19743

PostPosted: Fri 23.1.2009 19:24    Post subject: Reply with quote

Předně si zjistit, co chceš dělat za živnost - přesnou definici podle živ. zákona a co k tomu musíš mít (pokud není v kategorii volná).

Ooběháš živnostenský úřad, finančák (že nemáš vůči státu dluhy - nezaplacené daně), sociálku, zdravotní pojišťovnu - prostě zřídíš živnost.

A pak platíš daně, sociálku a zdravotní pojištění. Ze sociálky je nemocenská dobrovolná a co tak ze svého okolí sleduju, moc OSVČ si ji neplatí.

Pak taky záleží, jaké budeš mít asi výdaje (v souvislosti s podnikáním). Když budeš pouze poskytovat služby, tak asi nic moc, takže se vyplatí pouvažovat o paušálních výdajích (tvoří 50 % příjmů) a daňovou evidencí to máš lehké - eviduješ si někdy příjmy, 50 % z nich tvoří výdaje a máš zisk nebo ztrátu, podle toho se pak počítá daň (15 %) soc. a zdrav. pojištění.

Výhody? Jsi pánem svého času.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30284

PostPosted: Fri 23.1.2009 19:25    Post subject: Reply with quote

No a co bys chtěla vědět? Chodí to normálně, musíš dělat daňový přiznání a platit zálohy na pojištění/daně. Jinak prostě pracuješ a jediný rozdíl oproti zaměstnání je ten, že veškerá zodpovědnost za všechno je na tobě. Taky práci nemáš nikdy jistou, ale v tomhle oboru se asi velmi snadno dá dostat do situace, kdy to prakticky není poznat. A s tím pánem svého času je to teda trochu iluze, spíš klienti jsou pánem tvého času Laughing
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
hope
Válenka Domácí


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 29000

PostPosted: Fri 23.1.2009 19:44    Post subject: Reply with quote

u mě to bude tak, že prostě budu dělat trenérku plavání pod nějakou plaveckou školou, stejně jako jsem to dělala při škole, jen místo potvrzení o studiu budu mít živnosťák Laughing což znamená, že třeba budu dělat pro 4 školy či jiný s.r.o., tak nějak doufám, že nebudu dělat jen plavání..
v podstatě volný víkendy, a práce od 9 do 16..
prostě jsou dvě možnosti, buď se budu pořád takhle plácat a nebo s tim zkusim něco udělat.. a když to nevyjde, tak prodavačka můžu být kdykoliv..
Kontakty mám, jen se mi di toho nechtělo jít.. takhle má člověk svý jistý..
_________________
Všechno jde když se chce? Dokud nemusí chtít taky někdo další...
Back to top
View user's profile Send private message  
LadyCroft
bojovnice!!!


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 13356
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Fri 11.12.2009 15:16    Post subject: Reply with quote

můžu se zeptat jestli je tady někdo se statutem studenta a pracuje na živnosťák?

nabídli mi docela zajímavou práci obchodního zástupce právě pro fotovoltaické systémy, což mi zajímá...ale samozřejmně je podmínkou živnosťák a to právě nevím, zda je to pro mně jako pro studentka s výhodami uplně dobrý nápad...
_________________
women who behave rarely make history
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35733

PostPosted: Fri 11.12.2009 15:17    Post subject: Reply with quote

no nejdriv si zjisti jestli je pro tebe vyhodny delat obchodaka Laughing
_________________
Zhmotňujeme-li pochybnosti, pak se naše přání nenaplní, neboť se za ně nepostavíme, vlastně to ani nechceme. Jak myslíme, tak se stane.
Back to top
View user's profile Send private message  
LadyCroft
bojovnice!!!


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 13356
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Fri 11.12.2009 15:37    Post subject: Reply with quote

to už zjištěný jakž takž mám...ale zatím jen uvažuji. já bych do toho i šla,ale nelíbí se mi ten živnosťák, protože bych přišla o výhody. zkusila bych se s nimi domluvit, zda bych nemohhla jet třeba 2 měsíce na dohodu a uvidím jak mi to půjde, pak bych si ten živnosťák opatřila. jenže to mi nejspíš neprojde
_________________
women who behave rarely make history
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 10250
kytky 6, meta: 10250


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9934

PostPosted: Sat 12.12.2009 0:20    Post subject: Reply with quote

LadyCroft wrote:
můžu se zeptat jestli je tady někdo se statutem studenta a pracuje na živnosťák?

Dělal jsem to, nemám pocit že jsem přicházel o mnoho výhod, ale je možné že nějaké to zdravotní/sociální pojištění tam bylo třeba platit, ale ty sazby byly snad o něco nižší, pokud nějaké.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30284

PostPosted: Sat 12.12.2009 9:58    Post subject: Reply with quote

podle mě to výhodný je... protože to máš jako vedlejší činnost, takže sice platíš zdravotní a sociální, ale celkem malý. A daně velice malý. V konečným výsledku to pro mě bylo rozhodně výhodnější než jakákoliv jiná forma práce.
Vůbec ta vedlejší činnost je dobrá, to budu muset zase nějak zavést, bohužel jediná možnost je nechat se někde zaměstnat a uvést to jako hlavní činnost, nebo jít na mateřskou.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Mon 14.12.2009 11:04    Post subject: Reply with quote

hope - ja na tom vidim nejvetsi pozitivum to, ze budes konecne delat to, co te bavi. Na rizika s tim spojena je dobre myslet, nicmene zase bych se nenechala ovladat zbytecnym strachem. Jak pises, vratit se do normalni prace muzes preci vzdycky.
Hodne stesti! /doufam, ze nas budes informovat, jak ti to jde/
Back to top
View user's profile Send private message  
Felicity
Master


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9379

PostPosted: Mon 14.12.2009 11:12    Post subject: Reply with quote

Tornado_Lou wrote:
/doufam, ze nas budes informovat, jak ti to jde/
To by mohla, kdyz uz je ten post rok starej. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Mon 14.12.2009 11:20    Post subject: Reply with quote

Laughing Laughing ja si toho vubec nevsimla Dementnik Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms