sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Byzzy! :)
Literární úryvkový kvíz
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 46, 47, 48 ... 51, 52, 53  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Hry
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ester
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11739

PostPosted: Wed 14.10.2009 16:58    Post subject: Reply with quote

No hledala jsem to celkem dlouho, tak jsem taky ráda Laughing

Ale vy, Josefe, neodpovídáte na otázku. Žil jste svůj život? Nebo jste se jím nechal vléct? Zvolil jste si jej sám, nebo si život zvolil vás? Milujete jej, nebo vás mrzí? Na takových věcech záleží, zda jste vyčerpal možnosti, které vám život dává. Využil jste jich? Vzpomínáte si na ten sen, v němž se váš otec bezmocně modlí kvůli nějakému neštěstí v rodině? Nejste jako on? Nestojíte tu bezmocně a nelitujete života, jejž jste nikdy nežil?
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11739

PostPosted: Thu 15.10.2009 12:20    Post subject: Reply with quote

"Věčné opakování."
"Věčné přesýpací hodiny bytí se donekonečna otáčejí."
"Nechte se tou myšlenkou ovládnout a slibuji vám, že vás navždy změní."
"Je vám ta představa příjemná, nebo ne?"
"Žijte tak, aby vám příjemná byla."
"Nietzschův zákon."
"Vyčerpejte svůj život."
"Zemřete v pravý čas."
"Odvaha změnit přesvědčení."
"Věčný život je ten, který právě žijete."
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Seventh Sister
11


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 26624

PostPosted: Mon 30.11.2009 17:38    Post subject: Reply with quote

Hrajete někdo?
_________________
.
Mike?
Back to top
View user's profile Send private message  
Lolita
konec


Joined: 07 Apr 2008
Posts: 8931

PostPosted: Tue 1.12.2009 9:18    Post subject: Reply with quote

hrajeme vsichni, ale nevime nikdo.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Tue 1.12.2009 9:32    Post subject: Reply with quote

Irvin D. Yalom- Kdyz Nietzsche plakal
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Wed 2.12.2009 8:52    Post subject: Reply with quote

"Jezdil jsem tři dny křížem krážem po sněhem zapadaných horách a běhal po lesích, až jsem kdesi na Vysočině, na naprosté samotě, objevil obrovskou, sněhem zavalenou hájenku a šedivého, téměř chorobně osamělého hajného, kterému otázka ,Zda by nechtěl mladou rodinu s dítětem na dlouhodobý podnájem?‘ rozsvítila oči, div mu od nich nevzplály vousy. ,Na peníze seru, hochu! Jenom ať už tu nejsem sám. Co stará umřela, úplně na mě tady všechno padá!‘ pumpoval mi rukou, div mi nevykloubil rameno. Když jsem ho opouštěl, s hlasitým zpěvem odcházel uklízet dva dlouho nepoužívané pokoje v patře.
Kráčel jsem po sněhu a na nebi pomrkávaly mrazem zvonící hvězdy. – I mé uši slyšely jenom svištění větru a popraskávání přemrzlých stromů. Narazil jsem snad na nejopuštěnější dům tady v té přelidněné zemičce.
Jakmile jsem zašel hlouběji do lesa, rozběhl jsem se k autu, které parkovalo na konci prohrnuté silnice asi patnáct kilometrů odsud."
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Thu 3.12.2009 8:07    Post subject: Reply with quote

"To, že jsem upír, mi řekla má matka. Ne má opravdová, tak zvaná rodná matka (ta zemřela, ještě než jsem dosáhl prvního roku života), ale žena, která mi jednou v noci dala Život. Tak se tomu opravdu říká – Život s velkým Ž. A říká se mu tak, protože ty dvě drobné dírky v krční tepně skutečně znamenají Život – lépe řečeno Nesmrtelnost. Tedy alespoň co se běhu let týče.
“Adolfe, co bys říkal tomu, že by se z tebe po dnešní noci stal upír?” hlavu měla položenu na mém břiše a zkoumavě mi pohlížela do očí. V krbu řeřavělo bukové poleno a kolem omšelých kamenných zdí našeho rodového hradu skučela pravá severská vichřice.
“To jako že se budu nocí plížit pustými chodbami a sát krev krásným pannám?” ušklíbl jsem se, “to radši zakousnu tebe a teď!” naklonil jsem se nad ní.
“Nech toho!” odstrčila mě. “Mluvím vážně!”
“Drahá Sigrid, možná sis toho ještě nevšimla, ale právě ležíš v posteli druhého syna slavného Jarla Olafa Leifa Erickssona zvaného Olaf Drsný, který svůj původ sice odvozuje od samotných vikingských bohů, ale který na ně, stejně jako už pěkná řádka jeho předků a minimálně jeden jeho potomek, naprosto nevěří. Tím ani na vlkodlaky, trolly, valkýry, upíry a…”
Mezi rudými rty, nad bradou zamyšleně opřenou o můj hrudník, vyjely dva zuby. Byly tenké, sněhobílé a skoro dva palce dlouhé.
“Naprofto f tebou i náfory tvých pfedků fouhlafím,” řekla Sigrid a trochu si přitom šlapala na jazyk. Nezařval jsem jenom proto, že mi zakryla ústa rukou.
Dál jsem jednal instinktivně – jako pravý, dobře vycvičený válečník. Švihl jsem pěstí a natáhl se po meči pověšeném nad postelí. Ta pěst měla Sigrid smést na podlahu a ten meč jí měl useknout hlavu. Přestože na nadpřirozené bytosti v našem rodě zásadně nevěříme, znalostem o způsobech jejich likvidace se nevyhýbáme."
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
Rhiannon
Mrs. Bunny


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 10336
Location: Somewhere over the rainbow

PostPosted: Thu 3.12.2009 8:11    Post subject: Reply with quote

tak to uz je hodne dlouho, co jsem cetla Vladce strachu Smile nez to tu zazdim, prosim si radeji nekdo vykopnete Smile
_________________
I don't want to be your other half, I believe that 1 and 1 make 2
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Thu 3.12.2009 8:36    Post subject: Reply with quote

ok, tak kopu

"Byla to ode mě blbost. Proč sem se musela představit? Kriminální policie, to stačí, pudete s náma, víc neřikat. A já mu vyvalim, jak se menuju. Aspoň že nezdrhal, nebránil se. Stál tam jak svatej a stejně tak čuměl, očima zaklíněnejma mezi prstama tý ruky. Potom se mi podíval někam nad hlavu a začal se tlemit. "Skutečně se tak jmenujete?” zeptal se, když ho kluci čapli pod křídlama. Řekla sem, ať mlčí, jestli to ovšem neni přiznání, ale nějak mi přísnost nešla přes pysky. Byl bledej, prokřehlej a hezkej. A udělali jsme další botu, já ji udělala. Nechala sem mu tu skříňku celou cestu v rukách. Moh ji upustit nebo nějak zafixlovat nebo ji vyhodit z okýnka auta tak něco, aby zničil důkaz nebo na nás svalil, že sme ho dusili a on chtěl jenom upozornit chodníkáře. Ale držel si to na klíně jak fakan autíčko a nikomu z nás nepřišlo na mysl mu to vzít. Nějak se k němu ta krabička hodila, useklá ruka zahráblá mezi jeho nohama, a von s tim svym ksichtem strnulýho uspokojení.
Bylo to divný ráno. Bolelo mě břicho, žralo mě tušení, že se z týhle akce mám rychle vyzout. Beztak se na mordy nehodim.
V poledne volali z kapituly, že se jim ztratil páter. Vzala sem si to a fak šetrně oznámila, že kousek bysme možná měli na mražáku."
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Fri 4.12.2009 8:25    Post subject: Reply with quote

"Podél stěn kaple stály dvě dlouhé tumby s ležícími sochami králů, z vybledlé fresky na ně shlížely oči mouřenína. Relikviářů tu bylo na stěnách, na oltářní menze i v dřevěné barokní skříni deset, matných i lesklých, hranatých a oblých, se zčernalým stříbrem a špinavým sklem. V některých se bělaly křížky z holenních a loketních kostí, obsah jiných byl zcela nezbadatelný. Z celého množství schránek se jedna vymykala: olověná klícka se zbroušenými skly, při hranách šedými špínou a prachem, uprostřed vyčištěnými slinou či kapkou vody do tvaru kulatých průzračných okýnek. Zvedl jsem skříňku z oltáře, natočil k plameni svíčky a nahlédl do ní. Byla v ní uzamčena krásná, bílá, sice už vrásčitá, dokonale však zachovaná ruka uťatá v zápěstí, dlaní spočívající na šarlatovém polštářku se zlatým lemováním, bříšky prstů potopená v černavé tekutině, která se do ztvrdlého sametu jen pomalu vsakovala. Držel jsem v náručí tu těžkou kouzelnou skříňku a myslel na věhlasné skleněné pouzdro v bazilice v Bruggách, kde dodnes vystavují jasně červenou Kristovu krev, která se jednou do roka, v krátké magické chvíli a pouze nevinnému zraku promění v proudící mízu života, aby pak opět ztuhla, ale neztratila svou zázračnou barvu.
Usedl jsem na kamenný sarkofág Přemysla Otakara II. a nespouštěl oči z toho oživlého ostatku, vznešenou tisíciletou ruku, která snad, kdo ví, mohla patřit samotnému svatému Vítu. A pak jsem ji div neupustil, když vedle mě zašelestily na dlažbě ochozu kroky. S relikviářem přitisknutým k hrudi jsem se ohlédl. Čekal jsem zloděje, kteří se o zázraku dozvěděli stejně podivnou cestou jako já, tlupu balkánsky hovořících chlapů, kteří mi, budou-li mírní, rozbijí jenom obličej. Jenže tam stála světlovlasá, nakrátko ostříhaná mladá žena, s jednou rukou zastrčenou v kapse odřené bundy z tlusté hověziny, s druhou nataženou před sebe; měla v ní lesklý kulatý odznak symbolizující moc. Za ní se černali dva vysocí chlapi, kteří tu moc stvrzovali. Vstal jsem a představil se, nic lepšího mě nenapadlo. Zdálo se, že ji to vyvedlo ji to z míry. Něco zadrmolila a já v jejích slovech větách zaslechl jméno krásné jako drahokam, vybarvené jako zářivý smaragd, vybroušené do tvaru zelené hvězdy."

+ napoveda- autor je cesky spisovatel, prekladatel a redaktor
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Mon 7.12.2009 8:34    Post subject: Reply with quote

Tak dalsi napoveda- inicialy autora jsou M U a inicialy dila S K
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14100

PostPosted: Mon 7.12.2009 9:53    Post subject: Reply with quote

už minulý týden v práci mě napadl miloš urban. tam jsem neměla žádnou knížku, tak jsem se na to vykašlala a pak zapomněla.
ale jen tipsport. četla jsem od něj jen santiniho jazyk a připadal mi docela blbej.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Mon 7.12.2009 9:55    Post subject: Reply with quote

gigli wrote:
už minulý týden v práci mě napadl miloš urban. tam jsem neměla žádnou knížku, tak jsem se na to vykašlala a pak zapomněla.
ale jen tipsport. četla jsem od něj jen santiniho jazyk a připadal mi docela blbej.


trefa, je to Urban- Stin katedraly
(Santiniho jazyk me nijak zvlast nezaujal, Lord mord je podle me lepsi)
hazis
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14100

PostPosted: Mon 7.12.2009 10:11    Post subject: Reply with quote

no, mě tam hlavně štvalo to znásilňování dějin umění. v druhý půlce už jsem z toho byla vcelku vytočená.

"mohlo ho přece dávno napadnout, že osamělé matky, už z definice, mají děti a děti, jak známo, brání člověku kdekoliv se potulovat. nenápadně se pozeptal mezi přáteli a známými, ale zatím neudělal pražádný pokrok. ti, které znal, buď žádné osamělé matky neznali, nebo nebyli ochotni zprostředkovat nezbytné úvodní seznámení vzhledem k willově nechvalné pověsti ve věci milostných vztahů. will už však našel ideální řešení, jak si poradit s nenadálým nedostatkem kořisti. vymyslel si dvouletého syna jménem ned a dal se ke spolku osamělých rodičů."
Back to top
View user's profile Send private message  
Nera
v zahradě oka hurikánu, přes oceán věků


Joined: 16 Oct 2007
Posts: 2342

PostPosted: Mon 7.12.2009 10:25    Post subject: Reply with quote

N. Hornby- Jak na vec?
_________________
hariuha haitika : farauisa : gibu auja : ttt
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Hry All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 46, 47, 48 ... 51, 52, 53  Next
Page 47 of 53

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms