sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Marnivost a umění

 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14088

PostPosted: Fri 24.4.2009 19:29    Post subject: Marnivost a umění Reply with quote

tak teda ať se shrew neprzníme téma nemám co na sebe

rozvinuly jsme tam debatu o marnivosti, potřebě a nepotřebě umění, obklopovat se hezkýma věcma a tak...
kdyby někoho napadl inteligentnější název, jsem svolná k přejmenování.

Shrew wrote:
no já vim to jo, já jenom, že marnivost je hrozně relativní věc..myslim, že by se měla posuzovat vždycky ve vztahu k něčemu-ale nikdy nebude mít obecnou platnost, nevim no.. když bychom to brali do extrému, tak je marnivost že nosíme boty. ale vůči komu? vůči dětem z afriky? těžko říct..pak je otázka jestli je marnivost sukně nebo socha, dům, ranní kávu, auto, tužku a papír... každej máme ty hodnoty nastavený jinak a to je přece dobře...to přeci s uměním má společného jen to, že to nepotřebujeme k přežití. a každej za to nepotřebné považuje něco jiného a třeba mě to bylo líto třeba zrovna u oblečení ale nemyslím si, jenom o tom neustále se obklopovat hezkými věcmi...

říkáš, že umění nepotřebujeme k životu, tudíž všecko co nepotřebujeme k životu a máme to je marnivost..a právě to mi přijde hrozně univrzální a přijde mi,že tak se to brát nedá..

já to mám asi trochu jinak nastavené a v tom umění se spíš zastávam "Duchampa" než "Alfonse Muchy", jestli chápeš, co tím chci říct.. no ale každej to asi vidí jinak a tak chápu, že moje postoje vypadají trochu zvláštně. Ale myslet si, že člověk co má rád umění se rád obklopuje hezkými věcmi..no možná starožitník jo Laughing ale podle mně ..neplatí to vždycky..člověk se někdy snaží hledat i jiný kvality než estetický..a já myslela, že o tom umění je také(imho hlavně Embarassed )

a konec ot, nebo se přesuneme do jiného tématu třeba? Embarassed


jasněže to, co je marnivý, vnímá každý jinak. ze svýho pohledu...já za sebe bych to ani takhle nevztahovala třeba k dětem v africe, děcáku nebo já nevim...spíš marnivost vnímám jako nějaký bezúčelný, zbytečný vyhazování peněz za něco. nevim, asi mi dochází, že ten pojem ani neumim definovat. právě tys to vztáhla v tom úvodnim příspěvku, na který sem reagovala, tak jsem se držela tý logiky.

a to s tím duchampem a muchou úplně nechápu. jakože jsi zastáncem spíše modernistických přístupů, ve kterých jde o to filozofování, než toho klasického umění?
jasně, tak to nemusí být jen estetické kvality. ale zas na druhou stranu, pokud má umění "sloužit", tak v podstatě ta estetická kvalita tam je hlavní. a nemyslim si, že touhu se obklopovat hezkými věcmi má jen starožitník. jako celkově ta touha po hezkym je člověku vrozená. i lidem, který do galerie ani nepáchnou. vždyť každý člověk se snaží nějak upravovat svý okolí, sebe atd.

ed. teda mně to nemyslí.


Last edited by gigli on Fri 24.4.2009 20:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Fri 24.4.2009 19:51    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Fri 24.4.2009 20:00    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek


Last edited by Shrew on Sun 17.6.2012 17:45; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14088

PostPosted: Fri 24.4.2009 20:14    Post subject: Reply with quote

tak ono jsem i to krása=umění a to, proč mi byl tvůj postoj divný, vyvozovala z toho, že věci, který jsem od tebe viděla, mi úplně nezaváněly konceptuálem.
nevim, prostě bych tak nějak předpokládala, že člověk o umění se zajímající, nebude považovat něco, co shledává krásné, za marnivost. chápeš, jak to myslim?

jasně, že má něco estetické kvality neznamená, že má i kvality uměleckého díla a naopak. dobrý příklad je třeba kopie uměleckého díla a to koncepuální umění.

rozhodně estetické kvality nejsou nutnou podmínkou. ale řekla bych, že jsou dost důležitou podmínkou. mně osobně už v tomhle smyslu moderní umění právě štve. že je to dost často jen o nápadu, který se za chvíli ohraje a nic po něm nezbyde. neni to věc, kterou by měl člověk touhu vlastnit, která by mu přinášela nějakou radost.
to už mi prostě přijde lepší investovat ty peníze do módy nebo designu než třeba do videoartu. ten mi ve svý podstatě přijde mnohem marnivější.

co třeba od umění očekáváte vy?
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14088

PostPosted: Fri 24.4.2009 20:24    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30733

PostPosted: Fri 24.4.2009 20:27    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14088

PostPosted: Fri 24.4.2009 20:44    Post subject: Reply with quote

maxmiliana wrote:
Moc nechapu spojovani touhy po krase a marnovosti.
Stejne jako spojovani krasneho s umenim mi prijde mozna nasilne? Od chvile kdy umeni prestalo byt ucelne a stalo se umenim pro umeni mi prijde, ze je celkem jasne, ze ne vse ti prijde krasne.


no, já taky to spojování marnivosti a touhy po krásne moc nechápu, ale zas na druhou stranu, co ta marnivost teda vlastně je? já si prostě vybavim tu princezničku, jak sedí před tim zrcadlem.

jj, to spojení je násilný. to si uvědomuju. a i u toho účelného umění ta krása úplně nefunguje, protože to umění často nezobrazuje krásné věci, ale spíš hnusný a depresivní. spíš mi přijde podstatný, že to dělá nějakým estetickým způsobem. nebo já nevim, jak to nazvat.
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30733

PostPosted: Fri 24.4.2009 20:54    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Fri 24.4.2009 21:01    Post subject: Reply with quote

....


Last edited by Shrew on Sun 17.6.2012 17:44; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14088

PostPosted: Fri 24.4.2009 21:05    Post subject: Reply with quote

citát je dobrej.
v každym případě, kdyby přišel někdo na to, co ta marnivost je, tak mu budu vděčná. nebo prostě podal nějakou svojí definici s hlavou a patou.
moje princezna si právě oblíkla norkovej kožich, nandala diamanty a furt dřepí u toho zrcadla a dál se nemůže hnout.
Back to top
View user's profile Send private message  
rohypnol--ka
kytky 3, meta: 1650
kytky 3, meta: 1650


Joined: 27 May 2008
Posts: 1589

PostPosted: Fri 24.4.2009 22:09    Post subject: Reply with quote

Maxmiliana: No proti kožichům se teď hodně bojuje, já jsem nad touhle tématikou nikdy moc nepřemítala, ale těch zvířátek je mi samozřejmě líto. Ale když už se bojuje proti kožichům, co třeba takové kožené boty a kabelky a pásky... Ty jsou také vyrobené ze zvířat, ale nad těmahle věcma se nikdy nikdo tolik nepozastavuje, jako nad kožichama. Tohle jsem nikdy nechápala... Když už, tak se vším všudy ne?
Ale pokud bych se v tomhle chtěla hodně nimrat. Tak bych začala řešit, že pokud si koupím kožený pásek/boty/kabelku, tak si té věci víc považuji, protože vím, že je to kvalita a také déle vydrží... A pokud se na to podívám z hlediska výroby (teď tedy ale nebráním chovy zvířat na kožichy, kde jsou tvorečkové týrámí a zavření v malých klecích, stejně jako slepice, ale kdo z nás- kromě radikálních veganů- bojuje za lepší podmínky pro slepice tím, že nejí vejce??? Podle mě, z tohohle hlediska kožich=vejce, no už zase odbočuju...). Takže z hlediska výroby je docela dost možné, že ve finálním stadiu je to zabité zvířátko pro přírodu lepší, než bunda/boty/.... vyrobené z ropy.... nebo ne??? Ty živočišné produkty nevyplodí tolik toxinů a jsoi docela dobře recyklovatelné....
No pokud někdo pak ty kožichy/boty/kabelku sbírá a má doma třeba 5/10/20 kožichů, tak to už považuji za marnovost a zbytečné plýtvání....
_________________
Sebelítost v nešťastné lásce ja úžasná, fantastický pocit. Jen v tom člověk nesmí zůstat dlouho, to pak sám sebe ničí.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms