sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Agorafobie
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Sat 31.3.2007 16:01    Post subject: Agorafobie Reply with quote

Tohle téma bylo i na stratoboardu. Takže, znáte někoho kdo tímhle trpí, nebo máte s tím vy sami zkušenosti? Jak se vám daří zvládat to, jak moc to ovlivňuje lidi co znáte a mají to apod.
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18434

PostPosted: Sat 31.3.2007 16:04    Post subject: Reply with quote

Nikoho takového neznám.
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Sat 31.3.2007 16:04    Post subject: Reply with quote

jen abych se trochu zorientovala, definujes agorafobii jako fobii z prostoru? mam na mysli, nekdo mi rikal, ze klaustrofobie je taky forma agorafobie, akorat na uzavreny prostor.

takze to myslis v uzsim slova smyslu?
Back to top
View user's profile Send private message  
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Sat 31.3.2007 16:43    Post subject: Reply with quote

Ne, myslím to celkově. Agorafobie není jen strach z prostoru. Je to prakticky jakoby víc fobií v jedné. A mě zajímá jakákoli její forma (sama tím do jisté míry trpím, takže budu ráda když uslyším zkušenosti ostatních)).

Jinak o agorafobii víc například zde
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Sat 31.3.2007 17:17    Post subject: Reply with quote

Ah, okey. Myslim, ze Te stiham, jenom nevim, co bych ted k tematu rekla.
Back to top
View user's profile Send private message  
*Theuska*
Out of order
kytky 4, meta: 2150


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 1984

PostPosted: Sat 31.3.2007 21:55    Post subject: Reply with quote

Já někoho takového znám, a proto si dokážu představit, jak je to stresující, když člověk nezvládá základní věci běžného života, protože "prostě nemůže".
Tenhle človíček absolutně nezvládá veřejné dopravní prostředky - už jen z té představy je mu zle. Kupodivu zvládá cestovat letadlem, ale třeba do busu nebo do metra by ho nikdo nedostal, takže kam se nedostane autem, tak tam prostě nejde.
To samé nákupní centra a všechny větší obchody. Nakupuje jen v malých obchůdcích, které už zná. Vždycky když musí jít do nějakého většího komplexu, tak musí být s někým a nejdřív si musí zjistit, kde jsou všechny únikové východy a toalety. Děsí ho ten velký prostor a hodně lidí tam.

Ale snaží se to teď s pomocí blízkých lidí překonávat a chodí na terapie. Doufám, že mu to pomůže Sad .
_________________
***Člověk nikdy nesmí přestat snít.***
Back to top
View user's profile Send private message  
jirka
...


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8350

PostPosted: Sat 31.3.2007 22:02    Post subject: Reply with quote

Myslik u me klasutrofobie. A to doslova. Vytahy, sklepy apod. Male prostory. Fuj. A pak verejna doprava. DO autobusu me nikdo nedostane.
_________________
[i]štestí je dar
]
Back to top
View user's profile Send private message  
indulona
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7319
Location: Malé velké město

PostPosted: Sat 31.3.2007 22:02    Post subject: Reply with quote

violetko, to je telepatie. Zrovna v týdnu jsem na tebe myslela a říkala jsem si, že ti napíšu, jak si vedeš Smile

Já s tím zase začínám bojovat, přesněji s tím, aby se to nevrátilo. Mám to spojené s příchodem tepla...Už ted pocituju, že se omezuju v jídle ve školení jídelně, na né mám blok největší Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Sun 1.4.2007 6:39    Post subject: Reply with quote

indulona - mě se daří dělat malý pokroky ale jenom pomalu. Už zvládám jezdit trolejbusem a autobusem ve většině případů, víc chodím do školy, ale třeba do kina by mě teď nedostali ani za nic Smile V pondělí mi začíná terapie u novýho psychologa, tak doufám, že to bude přínosný. Poslední měsíc s tím totiž bojuju prakticky sama a přišlo mi, že už by to chtělo nějak cíleně řešit..
Střídá se to u mě v takových fázích. Někdy je to úplně v pohodě, já v klidu dojedu třeba trolejbusem i na místo který je vzdálený 20 minut cesty (dřív nemyslitelné, obvykle mě zabíjí i těch 12 minut ke škole) a nemám vůbec strach že by mi bylo blbě a zvládám to, a pak najednou druhej den zase znova propadám panice když mám jít někam daleko, když mám jít do kina nebo tak něco.

Do školní jídelny už ani nechodim. Tam jsem to vzdala v době kdy jsem si vsugerovala že když se najím, stoprocentně pak budu zvracet a tak ve škole skoro nejím a jím až doma, protože se chci vyhnout tomu, že by to někdo viděl (faktem je, že jsem ještě nikdy nezvracela, když jsem měla pocit že "teď určitě a všichni to uvidí".)

Ale jsem ráda, že s tím bojuješ dřív než se to vrátí. Doufám, že to obě zvládnem postupně úplně překonat.
Back to top
View user's profile Send private message  
indulona
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7319
Location: Malé velké město

PostPosted: Sun 1.4.2007 10:32    Post subject: Reply with quote

Já to mám taky ve střídavých vlnách. A je zvláštní, že někdy, když mi je dobře si prostě nedovedu představit, jak mi v té samé situaci může být blbě a pak, když mi je blbě zase nechápu, jak mi může být dobře.
Zatím jsem si řekla, že když nebudu v jídelně pít po jídle a nesním to celé, tak mi nic nebude, což funguje. Ale je krásně vidět, jak to mám psychické, protože doma sním celý oběd, vypiju potom sklenku vody a nic mi není. Ach jo Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message  
edit_no_90
kytky 4, meta: 4050
kytky 4, meta: 4050


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 3765

PostPosted: Sun 1.4.2007 12:12    Post subject: Reply with quote

Tak se k vám tak částečně přidám - nevadí mi velké prostory, ale davy Bojik
Klaustrofobii (nebo určitou formu) jsem měla krátkodobě jako následek autonehody, nezvládala jsem procházet pod nízkým stropem (třeba podchody atd.). Časem to přešlo. Pořád se ještě cítím špatně v metru, ale zvládám, zatím zvládám. Už se mi dlouho nestalo, že bych musela vystoupit nebo tak něco *smajlíkťukajícínadřevo*
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Sun 1.4.2007 13:10    Post subject: Reply with quote

Jo, to bych taky rekla.. zvladam, zatim zvladam, proste se snazit co nejrychlejs dostat ven odkudsi a rikat si, ze preziju [fakt si to rikam, docela casto, pomaha to uklidnit se a proste *dychat* a v klidu si to promyslet, teda v trochu klidu]

to je dobry, pripadam si jako naprosty idiot, ze o tom mluvim verejne, mohli byste mi prosim nekdo rict, ze to je v poradku o takovych vecech psat na sklo a ze jakoze nejsem uplny idiot?
Back to top
View user's profile Send private message  
edit_no_90
kytky 4, meta: 4050
kytky 4, meta: 4050


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 3765

PostPosted: Sun 1.4.2007 13:16    Post subject: Reply with quote

AS - nejsi, někdy je to potřeba, třeba se podívat pak zpátky, cos sem napsala, hm?
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Sun 1.4.2007 13:21    Post subject: Reply with quote

to jo, urcite se budu koukat zpatky, vzdycky se koukam zpatky a aspon si pripomenu, ze jsem *ja*, najdu si znova nejaky hranice... protoze popravde receno emocne vzato jsem docela v haji, intelektove porad jeste funguju, nevim jak, myslenkovy procesy docela zachovany ale citove se tak nejak ztracim a znova nalezam...

radsi bych se vic nalezala nez ztracela.

ve ctvrtek jsem nesla do skoly protoze jsem proste nesnesla myslenku, ze bych tam mela jit. neslo to. rekla jsem to pak spoluzackam, mymu uzkymu krouzku co vi docela hodne, ne teda dost ale docela hodne, tvarily se ze chapou a tak, jsem za ne hrozne vdecna...

taky mi jedna kamaradka, ktera vi faakt moc a verim ji asi vic nez sobe, vzdycky nabizi vodu, proste vodu... uvedomim si, ze se jako nic nedeje a ze jsem s ni a ze mam vodu ktera je cista a... a nevim, proste me to deesne moc uklidnuje.

ale je to divny. jenom to neumim odignorovat, protoze je vseho proste moc a aspon maly kousicky ze sebe musim dostat.

omlouvam se za ten vylev.
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Sun 1.4.2007 13:22    Post subject: Reply with quote

Já mám leda tak klaustrofobii, ale asi v malé míře ... v klidu jedu výtahem atd, ale jakmile je ve výtahu 6 lidí a já jsem namáčklá, tak mám pocit, že nemůžu dýchat a začnu být strašně nepříčetná Laughing
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms