sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Post traumaticka stresova porucha
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Wed 28.3.2007 18:41    Post subject: Post traumaticka stresova porucha Reply with quote

jo, ja vim. To je takove to, o cem se rika, ze to maji nekteri vojaci, vrativsi se z valky, jasne.

Jestli vite, o co jde, zasypu vas rovnou dotazy, jestli s tim nekoho znate, jestli o tom neco vite, nebo tak neco, proste jakykoliv postrehy.

Jestli o tom nic nevite, pujdu vyhrabat nejaky zdroje.

Zajimala by me diskuze na tohle tema s vice lidmi.
Back to top
View user's profile Send private message  
Suga
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 4897
Location: Kde mám ty fialový kytky?!

PostPosted: Wed 28.3.2007 18:44    Post subject: Reply with quote

Zajímavé, nevím jestli někoho takového znám. Možná to má lidí dost, pokud jde o určité navrácené trauma/stres i když ten zdroj už je pryč... něco to jakoby trochu vyvolá, jestli tomu problému teda rozumím jasně.
_________________
To mi chutná Razz
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Wed 28.3.2007 18:47    Post subject: Reply with quote

Jj, jde o navracejici se trauma/stres, tohle jsi vystihla docela presne.
(radsi jsem rekla navracejici se, protoze kdyby bylo *navracene*, tak by proste... bylo, jenze tady je spis o to, ze *je*, ale akutni stres a znovuprozivani udalosti/udalostí co to vyvolaly muze byt vazane prave na tzv. spoustece, neco, co dotycnemu tu situaci nejak pripomene.)

asi to myslime stejne jenom pouzivame jina slova. Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:03    Post subject: Reply with quote

Dalo by se říct, že znám člověka, který něco takového má. Ale ne tak extrémní jako třeba vojáci. Pokud se tak dá tedy hodnotit situace, kdy kdysi měl jakýsi, pro něj velmi traumatizující zážitek, který v té době nevnímal a tak nějak si ten stres neprožil a vrací se mu to až s odstupem času.
Moc o tom asi nevím, jen co jsem různě přečetla a co jsem vypozorovala u toho člověka. Každopádně je to zajímavé téma.
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35495

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:04    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Theresa on Mon 13.8.2007 10:00; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Suga
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 4897
Location: Kde mám ty fialový kytky?!

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:05    Post subject: Reply with quote

violetka... to je zajímavý s tím jak si to moc nezažil, může to upřesnit ten případ?
Theres... ty taky můžeš dát třeba příklad. Třeba já myslim že něco podobné se mi odehrálo hodně nepříjemně na podzim ale může se to stát i příště v podobný situaci.
_________________
To mi chutná Razz
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35495

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:10    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Theresa on Mon 13.8.2007 9:59; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:15    Post subject: Reply with quote

Theres a lecis se s tim, popr. vi o tom Tvuj lekar/ka?
Mimochodem Suga, chapu Tvou zvedavost ale ptat se v tomhle pripade na *priklady* muze byt samo o sobe ZATRACENE stresujici a neni to moc dobry napad. Nechci poucovat, vim proc to rikam . . .

A jak rika Violetka, ano, ono tohle se muze rozvinout az po letech... jaksi mysl si muze vytvorit dejme tomu obranne mechanismy, vytesnit trauma a vratit se k nemu az pozdeji....
Back to top
View user's profile Send private message  
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:17    Post subject: Reply with quote

Je to podobný jako psala Theresa. Kamarádovi téměř umřel tatínek a on v té době neprožíval stres (nebo možná ano, ale nevnímal ho, protože se musel starat o celou rodinu a musel podržet svoji mámu, takže neměl čas se stresovat, nervovat, propadat smutku). Ale s odstupem času právě taky začal trpět vyloženě hrůzou z toho, že se něco stane a on to neovlivní a kdykoli jeho táta onemocní nějakou triviální chorobou, nebo kdykoli někdo z jeho blízkých má nějaký vážný problém, který ho na čas "odstaví" z provozu, propadá ten kamarád panice a má fakt silné deprese. Nesnese pocit, že se někomu něco stane a on to neovlivní, chce všechny zachraňovat a má neskutečné opatrovatelské sklony. Taky je neměl nikdy dřív.

edit- abych to upřesnila, u něj to není normální obava o ostatní, na něm se strašně podepsalo to, že v jednu chvíli na něm leželo všechno, musel se o všechny starat, všechny podporovat a ještě chodit do nemocnice jeho otci dodávat sílu. V určitých chvílích to nezvládal a tak se asi bojí, že příště až dojde k podobné situaci (někdo z blízkých na tom bude zle a na něm zase všechno zůstane viset) tak selže a všechno se sesype protože on to nezvládne..
Back to top
View user's profile Send private message  
Suga
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 4897
Location: Kde mám ty fialový kytky?!

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:21    Post subject: Reply with quote

AS... tak já si nemyslím, violetka to sama nemá tak o tom mluvit může a myslím že některým prostě nevadí mluvit o takových věcech, navíc povídat si jen v teoriích mi přijde zvláštní. Tak vymysli nějakej příkald abstraktní jak si to přímo ty představuješ třeba Smile
_________________
To mi chutná Razz
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:31    Post subject: Reply with quote

Suga ale ja nereagovala na to, co psala Violetka, reagovala jsem na obecnou vec, co jsi psala Ty....

Priklady bohuzel vynecham, protoze to pro me neni zalezitost abstraktna. 'Nuff said...
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35495

PostPosted: Wed 28.3.2007 19:33    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Theresa on Mon 13.8.2007 9:59; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Wed 28.3.2007 21:17    Post subject: Reply with quote

A zvladas, jestli to neni moc osobni dotaz? (vlastne na AD je jine tema, poohlednu se tam)

Tim "zvladas" ted myslim "bezny zivot", nemam na mysli nejake vrcholove vykony, ale proste takove to chodeni do skoly/prace, aspon *nejaky* socialni kontakt s lidma, a tak...
Back to top
View user's profile Send private message  
greenwood
seja feliz, menina


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 28439

PostPosted: Wed 28.3.2007 22:14    Post subject: Reply with quote

no nevim nakolik to souvisi s tematem, ale jak psala AS v prvnim prispevku, ze se to tykalo vojaku...tak to byl strasne casty pripad behem kolonialni valky v portugalske africe...portugalsti vojaci byli vycviceni zabijet a zemrit a kdyz se pak po letech vratili zpet domu,tak se s tim nedokazali vyrovnat, zabijeli i dal, popr.spachali sebevrazdu....u nich to bylo fakt extremni...dokonce aby mladi kluci(kteri meli tuhle sluzbu v africe povinnou) radsi emigrovali,aby se tomu vyhnuli....dobry film o tomhle je prave jeden portugalsky- Os Immortais
no a to by bylo tak vse ode me k tomuto tematu
_________________
"Valeu a pena? Tudo vale a pena se a alma não é pequena" ~ Fernando Pessoa, Mensagem, Mar Português

“It’s dark because you are trying too hard.
Lightly child, lightly. Learn to do everything lightly.
Yes, feel lightly even though you’re feeling deeply.
Just lightly let things happen and lightly cope with them."
Back to top
View user's profile Send private message  
jirka
...


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8350

PostPosted: Wed 28.3.2007 22:22    Post subject: Reply with quote

extremni preci nemusi mit jen vojaci. Zalezi na jedinci a co prozil. Jinak z okoli si nekho nevybavuji kdo by to mel. Ale debata je zajimava.
_________________
[i]štestí je dar
]
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms