sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Zivnostak
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
n1ckn4m3
kytky 1, meta: 175
kytky 1, meta: 175


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 160

PostPosted: Tue 20.2.2007 23:34    Post subject: Zivnostak Reply with quote

Tak pisu tohle sem, protoze jsem neschopnej se zeptat normalne. Zajimalo by me, jestli nahodou nekdo nevite jak je to s zivnostenskym listem za techto podminek:
Je mi 21, jsem student (tj. soustavne se pripravuju na budouci povolani na VS) a ucim aj. Kdyz zalozim ZL, je pravda, ze nemusim az do svejch 26 nebo do konce svyho statutu studenta platit zdravotni a socialni pojisteni kdyz je za me de facto plati skola (resp. prislusna okresni sprava socialniho zabezpeceni)?
Otazka cislo 2: Jak je to s danema? Existujou nejaky pocatecni danovy prazdniny.. A kolik bych treba musel zaplatit dane, kdyz bych mesicne vydelal prumerne 7k?
Diky za odpovedi pokud mate nekdo zkusenosti..
_________________
I've gone waddle about
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9775

PostPosted: Wed 21.2.2007 0:20    Post subject: Reply with quote

Já studuju a mám ŽL. Sociální pojištění platit nemusím, letos po mě zdravotní pojišťovna ovšem chce nějaké pravidelné "zálohy". Asi z toho nakonec budou nějaké platby, není to moc ale nemám z toho radost.

Daňové prázdniny? Tos asi něco kouřil. Je základní nezdanitelná čáska 30-40k na rok, pak máš dalších asi 16k za studia, dohromady řekněme 55k (všechna čísla si cucám z prstu, takže ±15k), nad to platíš naši úžasnou progresivní daň.

Střelbou od boku: 12 * 7 = 84k příjem za rok. Po odečtení té mrchy ti zbude 30k * 15% = 4.5k daně z příjmu. Nebo tak nějak.
Back to top
View user's profile Send private message  
n1ckn4m3
kytky 1, meta: 175
kytky 1, meta: 175


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 160

PostPosted: Wed 21.2.2007 9:13    Post subject: Reply with quote

dik moc.. no tak to nezni tak spatne.. jakoze 4,5k za rok to by bylo neco podobnyho jako kdybych pracoval na DPC akorat by asi zamestnavatel byl spokojenejsi plus tatii povidal neco o peknejch fakturach ze kterejch bych mel tak 10%.. (jakoze ja mu neco nauctuju a on pak bude mit vyssi naklad.. nevyznam se v tom.) Chapu ze je to jen odhad a poradne by mi to spocital asi nejakej poradce, ale v tyhle pocatecni fazi se mi za nej nechce vyhazovat $.. akorat bych asi uz nemohl okradat stat o prachy za to, ze tvrdim, ze sem socka.
_________________
I've gone waddle about
Back to top
View user's profile Send private message  
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Wed 21.2.2007 9:28    Post subject: Reply with quote

doufám, že se che nebude zlobit, když to trochu upřesním. Do doby než ztratíš status studenta se na tebe nevztahuje minimální základ daně. Což se dá považovat při velké dávce fantazie za daňový prázdniny. Základní nezdanitelná částka už není, nahradila ji sleva na dani 7 200, stejně tak už není nezdanitelná částka na studenta, je sleva 2400. Pokud máš příjem 7000 měsíčně, 84 000 ročně, vejdeš se do prvního daňovýho pásma 12 %. Když odmyslím sociální a zdravotní, který za tebe stejně platí stát tak daň je 10 800 Kč, odečteš slevy a výsledná daň činí 480 korun Cool
Back to top
View user's profile Send private message  
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Wed 21.2.2007 9:33    Post subject: Reply with quote

doufám, že sem se nekde moc nesekla, takhle se to má dělat za rok 2006, letos moc velký změny v zákoně nejsou. Jinak pokud přiznáš, že nejsi chudej student, nevím, jak velký příjmy má vaše rodina, ale maximálně ti hrozí, že přijdeš o přídavky (pokud teda nejaký bereš). O ty přijdeš pokud vaše příjmy přesáhnou trojnásobek životního minima určenýho pro počet členů domácnosti, kteří u vás jsou
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore_
Guest





PostPosted: Wed 21.2.2007 10:16    Post subject: Reply with quote

Počkat a jaktože za mě stát socku a zdravotní neplatí? Shocked Sad
Já teda vydělám tak čtyřikrát víc než co psal n1ckn4m3, ale princip by měl být stejný, ne?
Back to top
 
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Wed 21.2.2007 10:18    Post subject: Reply with quote

nejsem si tím jistá, tedka pudu do skoly a na tohle mrknu jak to je. Ale teoreticky by to melo byt tak, ze v prvnim roce by to mel platit stat (pokud se dobrovolne neprihlasis) a potom bys mela platit zálohy. Tak jak rikal che
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore_
Guest





PostPosted: Wed 21.2.2007 10:19    Post subject: Reply with quote

Jo a daň se přece počítá ze základu, který je už po odečtení nákladů, ne? Když to vezmu paušálem, tak je to polovina.
Teda já jsem totální ignorant v této oblasti, vím jenom jak jsem vyplňovala ten debilní formulář, co se každý rok mění.
Back to top
 
n1ckn4m3
kytky 1, meta: 175
kytky 1, meta: 175


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 160

PostPosted: Wed 21.2.2007 12:10    Post subject: Reply with quote

Co se tech pridavku na deti tyce, tak uz trvaly bydliste nemam u mamy, sme ted napsany s brachou u strejdy = 3 lidi na jedny chajde v pohranici. Pobiram pridavek na dite ve zvysene vymere (810kc/mesic) a ze skoly (FFUK) dyndam prispevek na bydleni a ubytovaci stipendium coz nejsou uplne maly penize (vic nez 2k za mesic).
Kdyz zadam o sockodavky, lzu, ptze rikam, ze zadnej prijem nemam (pracoval sem doted na DPP v Praze ackoli sem psanej nekde ve Sluknovskym vybezku Smile ). Ciliz prijdu-li o tech 810kc, seberou mi tim padem i sockostipendium a zustane mi jen prispevek na bydleni od skoly (nejakejch 600,-)
Cili jestli tomu spravne rozumim: zalozim zivnostak a pracuju, prvni rok neresim nic, jen na konci podavam danovy priznani, uvedu prijmy a podle toho kolik to bude tak eventuelne zaplatim nejakou dan. Potom budu muset zacit platit nejaky zalohy na vsechny (nebo jen nektery?) ty dementni poplatky typu zdravotni a socialni pojisteni + si sporit na dan (pokud zas nejaka bude). A teda.. jestli sme se shodli, ze za me kdyz jsem student neco z toho hradi stat.. Nestane se, ze neco z toho budu platit duplicitne a nevrati se mi to? Jak je to s navratnosti tehletech poplatku?
Zatim to chapu tak, ze budu platit nejaky drobny na dane (diky tem zakladum a slevam) a eventuelne nejakou zalohu na zdravotni pojisteni..

Pisu to taky takhle zdlouhave, protoze tomu systemu fakt nerozumim a ocenil bych velmi polopaticke vysvetleni a dekuju vsem kdo mi odpovidate..

Celou touhle blbinou se snazim zjistit, jestli se mi to vyplati oproti tomu jak funguju ted + jestli nebudu mit problemy pokud treba 3 mesice v roce nevydelam ani korunu.. Diky vsem!
_________________
I've gone waddle about
Back to top
View user's profile Send private message  
Byzzy
kytky 8, meta: 19650
kytky 8, meta: 19650


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 19599

PostPosted: Wed 21.2.2007 13:03    Post subject: Reply with quote

Lenore - to zdravotní a sociální už mi taky pěkně dlouho vrtá hlavou Sad protože po příteli ho taky každý rok chtěli, ale on tam vždy šel sám a po návratu domů mi řekl, že jim něco zaplatil, ale neví za co Evil or Very Mad

A princim výpoštu daně je pro tebe stejný - ať vyděláváš kolik chceš.

n1ckn4m3 - když 3 měsíce v roce nevyděláš ani korunu tak se nic nestane, protože příjmy se počítají za rok dokupy. Prostě vyděláš míń a to se ti taky sníží ta daň. Navíc u podnikání máš i nějaký výdaje a ty taky uplatňuješ. Buď skutečné částky (třeba telefon, internet - co používáš k podnikání) nebo paušální srážkou (jak píše Lenore).
Od svých celkých příjmů si odečteš tyto výdaje (může ti to tak o dost klesnou) a až z této čáskty vypočítáš daň podle toho jak psala Kecka.

Lenore - kdes žádala o to, abys mohla uplatnit výdaje paušální částkou?
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9775

PostPosted: Wed 21.2.2007 13:44    Post subject: Reply with quote

kecka wrote:
doufám, že se che nebude zlobit, když to trochu upřesním. Do doby než ztratíš status studenta se na tebe nevztahuje minimální základ daně. Což se dá považovat při velké dávce fantazie za daňový prázdniny.

Aha, na minimální základ daně jsem úplně zapomněl. Na to abych jeho neaplikaci na studenty považoval za daňové prázdniny ovšem fantazii skutečně nemám, a to si dokážu představit i Davida Hasselhoffa jak šuká žížalu.

Za upřesnění jinak díky moc.

Byzzy> Na paušál na výdaje je kolonka někde v daňovém příznání, IMHO.
Back to top
View user's profile Send private message  
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Wed 21.2.2007 14:41    Post subject: Reply with quote

jo na paušál je kolonka.

n1...jo pravděpodobně bys o ty příspěvky přišel

Lenore nechtěla jsem do toho plest ještě náklady, brala jsem to tak, že 7000 měsíčně je po odečtení nákladů

che taky mě to v životě nenapadlo považovat za daňový prázdniny, možná určitou formu úlevy

ale představa kteréhokoliv z našich zákonodárců kterak bojuje za daňové prázdniny studentů mě pobavila
Back to top
View user's profile Send private message  
Suga
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 4897
Location: Kde mám ty fialový kytky?!

PostPosted: Wed 21.2.2007 15:58    Post subject: Reply with quote

Aha, zajímavý. Odnesla sem si z toho správně tyhle věci?
* Že je jedno že třeba dva měsíce nevydělám nic- "bita" na tom nebudu?
* Že sociální ani zdravotní se nepla?
Smile
_________________
To mi chutná Razz
Back to top
View user's profile Send private message  
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Wed 21.2.2007 16:03    Post subject: Reply with quote

no daňový přiznání se podává ročně takže je v podstatě jedno pokud pracuješ na živnostak jak máš příjem rozdělený. Pokud seš zaměstnaná, tak se měsíčně strhávají zálohy na daň a potom si zažádáš o zúčtování (když máš jednoho zamtele tak stačí zajít do účtárny a říct, že to chceš) a v dubnové výplatě dostaneš něco zpátky.
Back to top
View user's profile Send private message  
n1ckn4m3
kytky 1, meta: 175
kytky 1, meta: 175


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 160

PostPosted: Wed 21.2.2007 17:32    Post subject: Reply with quote

oki.. tak dane uz asi chapu.. zdaneni se bere na zaklade prijmu po odecteni nakladu + je docela fajn, ze nemusim platit minimalni danovy zaklad, ale proste presne procentuelne dan podle toho kolik sem vydelal..

Jeste prosim: Kecko, jak je to s temi danovymi slevami?

A ujisteni: Zdravotni a socialni tedy vubec neplatim?
_________________
I've gone waddle about
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms