sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Manželská smlouva na míru
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29901

PostPosted: Thu 25.1.2007 19:57    Post subject: Manželská smlouva na míru Reply with quote

Teď jsem v jedné knížce narazila na takovou "manželskou smlouvu", kterou si dva lidé sami sepsali a podepsali u notáře místo klasické svatby.

Docela mě to zaujalo. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte.

Dám sem tu smlouvu (nekoukejte teda na stylistickou úroveň, je to překlad z francouzštiny a nejspíš ještě přes angličtinu a je to vidět Rolling Eyes ) Jo možná jsou tam nějaký znaky špatně, OCR není 100%.

1. Definice. Pro Paula a Mary znamená manželství citový, duchovní a společenský závazek. Touto smlouvou se zavazují žít spolu po danou dobu, prohlubovat svůj vztah a sdílet lásku i zkušenosti.
2. Trvání smlouvy. Tato smlouva se uzavírá na pět let. Na konci tohoto období může vypršet nebo být obnovena. Lze znovu projednat její jednotlivé články.
3. Podpis smlouvy. Smlouva bude podepsána v den, který bude nejlépe vyhovovat oběma stranám. Podpis smlouvy nebude spojen s žádným obřadem. Jelikož se jedná o soukromou záležitost, nebudou přizváni rodiče ani přátelé.
4. Podmínky soužití. Paul a Mary budou bydlet spolu. To nevylučuje možnost žít v komunitě s dalšími lidmi. O všechny domácí práce se budou dělit. Ty se budou provádět zejména o víkendu. Mary neztropí scénu, nebude-li práce hotova do neděle odpoledne. Vyhrazuje si však právo připomenout Paulovi jeho povinnosti, ale vždy taktně a slušně. Paul se bude Mary starat o auto. Mary zato bude Pavlovi šít a zašívat, s výjimkou ponožek.
5. Finance. Paul a Mary se budou dělit rovným dílem o všechny běžné výdaje: nájem, náklady na domácnost, jídlo. Každý z nich bude dále mít svůj účet v bance a nebude druhému radit, za co má vydávat peníze. Rozhodnou-li se Paul a Mary, že budou na něco šetřit společně, otevřou si k tomuto účelu společný účet.
Jestliže jeden z partnerů bude po nějaký čas nezaměstnaný, bude se s ním druhý dělit o svou mzdu, ale ne o úspory. Každá ze stran bude mít vlastní auto, pokud to bude finančně únosné.
6. Hádky. Hádky a noshody nebudou nutně považovány za škodlivé pro svazek obou stran. Paul a Mary so naopak domnívají, že hádky mohou být prospěšné. Vystříhají se však fyzických výpadů a dlouhodobého odloučení, když se jeden nebo druhý hněvá.
7. Komunikace. Stálé sdělování názorů mezi partnery je důležité pro nerušený chod vztahu. Paul a Mary se pokud možno nebudou jeden před druhým uzavírat. Když se Paul rozhněvá, bude se snažit udržet s Paulem fyzický kontakt, protože tak se on se vyjadřuje nejsnáze. Paul se nicméně bude snažit vyjádřit své city i slovně.
8. Věrnost. Sexuální vztahy Paula a Mary nebudou mít výlučný charakter. Jestliže se jeden z nich rozhodne pro sexuální vztah s třetí osobou, není povinen o tom partnera informovat. Paul a Mary však soudí, že je lépe takové vztahy netajit, aby se jejich vzájemná komunikace nepřerušila. Dohodli se, že budou vztah ke třetím osobám považovat za druhotný vzhledem ke vztahu hlavnímu.
9. Jméno. Jelikož se jedná o vztah dvou svébytných bytostí, Paul ani Mary nechtějí nosit jméno, které by jednoho z nich proměnilo v přívažek druhého. Mary bojovala dosti dlouho o svou identitu. Proto se odmítá vzdát svého jména a nikdy nebude před druhými vystupovat jako manželka Paula Smitha.
10. Děti. Paul a Mary se dohodli, že po dobu trvání této smlouvy děti mít nebudou. Možná, že Paul nebude chtít děti nikdy. Mary si to uvědomuje a akceptuje to. Pokud Mary neplánovaně otěhotní, musí to strany prodiskutovat. Jelikož by však byla interrupce pro Mary velmi těžká a v daném regionu obtížně proveditelná, dohodli se Paul a Mary, že k neplánovanému těhotenství nedojde.
11. Rodiče. Každá ze stran bude udržovat s rodiči takové vztahy, jaké uzná za vhodné, a tolerovat postoj druhého k jeho rodičům. Vyhrazuje si však právo projevit nesouhlas, pokud se domnívá, že na něj partnerovi rodiče vyvíjejí nepatřičný nátlak.
12. Přátelé. Každý se bude dále stýkat se svými přáteli. Jestliže si Paul a Mary naleznou nové přátele, představí se jim jako osoby, mezi nimiž je pouze milenecký vztah. Nechají je v nejistotě o existenci zákonného svazku.
13. Rozhodování o vlastním těle. Každý bude rozhodovat o svém těle.
Žádná ze stran se nebude snažit změnit vzhled strany druhé. Zvláště pak Mary souhlasí, že si nebude stěžovat na Paulovy pupínky a dělat na ně narážky.
14. Rozvod. Jestliže se jedna ze stran rozhodne pro rozvod, druhá jí v tom nebude bránit. Vše, co oba nabyli za společného života, si rozdělí. Soukromý majetek si každá strana ponechá.
15. Terminologie. Strany se dohodly, že o svém svazku nebudou používat tato slova: ženatý, vdaná, manžel, manželka, muž, žena, snoubenka, moje děvče nebo jakákoli jiná slova vyvolávající představu závislosti.
16. Změny a doplňky. Tato smlouva může být po vzájemné dohodě obou stran změněna a doplněna. Změny budou ke smlouvě připsány a stvrzeny podpisem obou stran.
Podpis: Paul Smith, Mary Brownová


Zajímaly by mě vaše komentáře k téhle smlouvě, co si o tom myslíte. A obecně - přijde vám to jako dobrý nápad. Chtěli byste si takovou smlouvu taky sepsat a co by v ní bylo?

Já teď budu muset jít plnit své partnerské povinnosti (i když smlouvu na to ještě nemám Laughing ), tak nemám moc čas se vyjádřit, až později.

Ale neodpustím si - strašně mě pobavilo, že se dohodli, že k neplánovanému těhotenství nedojde. To je prostě dokonalý Roflnik My si tady děláme hlavu s antikoncepcí a ono se stačí prostě dohodnout Mr. Green
Jo a taky to s těma pupínkama je dobrý Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Chocolate
Jedem das Seine und mir das Beste:-)


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 8069

PostPosted: Thu 25.1.2007 19:59    Post subject: Reply with quote

a to je jako vtip, nebo doopravdy? Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29901

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:01    Post subject: Reply with quote

Chocolate - Ne, to jako doopravdy sepsali. Mysleli to vážně.

Ono to možná vyznívá ještě o něco vtipněji kvůli tomu překladu Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30698

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:03    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek


Last edited by maxmiliana on Wed 10.2.2010 20:52; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29901

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:05    Post subject: Reply with quote

Jo, ono je to šíleně uhozený, ale na druhou stranu na tom něco je.
Ne jako, že bych šla sepisovat takovouhle smlouvu (a už vůbec ne takovouhle), ale stanovit si nějaký "pravidla" nebo jak to říct, mi přijde jako docela dobrý nápad.
Back to top
View user's profile Send private message  
Johanka
kytky 3, meta: 1350
kytky 3, meta: 1350


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 1264
Location: z Arku

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:07    Post subject: Reply with quote

Hezký! Nemám slov.
_________________
27.10.2010 - Těhotenská poradna
23.11.2010 - TP

Back to top
View user's profile Send private message  
strawberry
kytky 4, meta: 2950
kytky 4, meta: 2950


Joined: 09 Jan 2007
Posts: 2782

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:08    Post subject: Reply with quote

to je silenost. prijde mi to jako pravidla nejakeho krouzku Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30698

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:11    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek


Last edited by maxmiliana on Wed 7.5.2008 6:43; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Johanka
kytky 3, meta: 1350
kytky 3, meta: 1350


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 1264
Location: z Arku

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:12    Post subject: Reply with quote

kostra wrote:
to je silenost. prijde mi to jako pravidla nejakeho krouzku Very Happy


Arrow ...sekty! Twisted Evil
_________________
27.10.2010 - Těhotenská poradna
23.11.2010 - TP

Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29901

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:19    Post subject: Reply with quote

Jo, to je pravda, takhle k notáři bych s tím teda nešla Laughing

Hlavně oni mají ty pravidla takový dost divný Mr. Green Působí to na mě, jako že se snaží být děsně cool a nad věcí, ale je to takový strojený.
(Ono je to někdy z konce 70. let, takže i ten kontext je taky třeba vzít v úvahu).

Ale tak jsem se nad tím zamyslela - proč právě všude jinde si pravidla vytváříme, sespisujeme, ale ve vztazích je "mlčky předpokládáme"? Co když každý ta pravidla máme jiná, to je pak docela blbý Laughing
Mně by přišlo jako docela dobrý nápad si taková pravidla zkusit sepsat s partnerem jen tak z legrace (nikde bych to nevyvěšovala Mr. Green), to by mohlo být celkem zajímavé.
Back to top
View user's profile Send private message  
Cassie
serendipity


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5388

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:22    Post subject: Reply with quote

Taky jsem premejslela jestli to ma bejt vtip. Nepochopila jsem moc vyznam.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29901

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:23    Post subject: Reply with quote

No význam to má v tom, že se ti dva nechtěli vzít, ale chtěli nějak oficiálně zpečetit svůj vztah, tak si vymysleli tohle.
To že je to místy velice zábavné, je věc druhá Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
cloo
kytky 5, meta: 5850
kytky 5, meta: 5850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5784

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:33    Post subject: Reply with quote

A kde je bod SEX? Rolling Eyes Blbost jako nevycitat pupinky tam maji, ale jak casto smi narokovat sex vynechali. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:34    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Sun 8.6.2008 9:35; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29901

PostPosted: Thu 25.1.2007 20:36    Post subject: Reply with quote

Sex tam přece mají - že jejich sexuální vztah není výlučný Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms