sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Zero waste
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Wed 17.1.2018 20:53    Post subject: Zero waste Reply with quote

V posledni dobe se mi nejak prici to mnozstvi bordelu, ktery vyhazujeme. A tak jsem zacala delat kroky k tomu, abych odpad omezila. Pouzivam latkovky, latkove ubrousky i pratelne vlozky do podprsenky, mame doma latkove kapesniky, hodne jsem omezila nakup ruznych sladkosti a tak...

A zjistuju, ze se nam doma nahromadily hrozny spousty veci, ktery vlastne nepotrebujeme. Zacala jsem se jich postupne zbavovat a dela mi to hroznou radost.

Tak jsem si rikala, ze zkusim tohle tema nadhodit i tady, ze nas je takovych treba vic. Smile
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Felicity
Master


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9379

PostPosted: Wed 17.1.2018 21:08    Post subject: Reply with quote

Tak to ja setrim taky, latkovky uz hodne let nepouzivam vubec a vlozky do podprsenky taky ne. Mr. Green

A ted vazne. Smile Mne docela pomohla rekonstrukce, protoze jsem byl nucen kompletne vycistit byt a tim padem jsem naplnil spoustu kontejneru zbytecnyma vecma. Louceni bylo sice smutne, ale potrebne. Nektere veci, ktere jsem uz neplanoval pouzit, ale porad mel, jsem prodal na aukru. Hodne dobreho obleceni slo do textilnich kontejneru. A jeste tu par veci na prodej mam. Je to dobrej pocit to takhle probrat.

Cetl jsem nedavno ruzne clanky jak se lidi snazi nemit moc veci, jen to, co opravdu pravidelne pouzivaji. Co nepouzijes aspon 1x za tyden (mesic, rok), tak se toho zbav. Nekteri teda jdou az do takovych extremu, ze nemaji vic nez 10 veci. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Wed 17.1.2018 21:10    Post subject: Reply with quote

Ja jsem na FB objevila skupinu Zero Waste Kolotoc. Bozi vec. Vymenila jsem tam spoustu veci, ktere uz jsem nepouzivala, za domaci marmelady nebo za orisky... Kramy za zradlo. Pecka. Love Laughing
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Mari
addicted..
kytky 8, meta: 21650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 21213
Location: in my own time

PostPosted: Wed 17.1.2018 21:18    Post subject: Reply with quote

Me to taky dost chytlo, ale jeste mam velke mezery.
Nejvetsi podil u sebe vidim asi v nakupovani obleceni, do 'normalnich' obchodu uz chodim minimalne, nejvic nakupuji v sekacich, vinted nebo v obchodech se slow fashion. To same pro dite.
Driv jsem casto kupovala v bezobalu, ale to uz ted tolik nestiham. Musim se podivat do Country Life, co tu mame blizko, jestli taky nemaji sortiment bez obalu.
Bio odpad vyhazujeme do kompostu, tridime, latkove pytliky pouzivame, latkove pleny, kalisek Laughing

Zkousela jsem i bezobalovou drogerii - staceny praci gel, ale prislo mi, ze skoro nic nevypral a navic byl silene drahy (jeste drazsi nez bezne eko cistici prostredky).
Do domacnosti toho taky moc nekupujeme a mam stesti, ze manzel dokaze vse spravit, takze mame pracku starou pres 15 let a to same vysavac. (I kdyz tohle je mozna vic o setreni nez zero waste)
_________________
♪♪♪
Back to top
View user's profile Send private message  
Mari
addicted..
kytky 8, meta: 21650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 21213
Location: in my own time

PostPosted: Wed 17.1.2018 21:21    Post subject: Reply with quote

Dik za tip na skupinu, na to se podivam.

S nepotrebnyma vecma jsem sla dvakrat s plnyma taskama na jednu swap akci.
Ale s timhle trochu bojuju, mam z domova nauceny vzorec nechat si veci, co kdyz jednou budou potreba.. Rolling Eyes
_________________
♪♪♪
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Wed 17.1.2018 21:23    Post subject: Reply with quote

Co se tyce drogerie, kupuju petilitrove kanystry (na prani sonett je skvelej) a mam je v pradelne s pumpickou.
Na kalisek jsem zapomnela. Laughing
Do bezobalu se dostanu hrozne blbe, mam to pres pul prahy, ale zacala jsem pri nakupu hodne premyslet o tom, co kupuju a idealne aby to nebylo v plastu, ale aspon v papiru.

Chodim na nakupy s latkovymi pytliky na exota, do mistni oriskarny si nechavam taky nasypat do svyho, v lahudkach pro jamon a syry do krabicek. Mleko jsem objevila tady za rohem v zalohovanych lahvich od farmy nemcovy, jogurty vyhradne ve skle. Zero waste to rozhodne neni, ale kazdy kousek plastu, ktery nedotahnu domu, je uspech.

S tim oblecenim to mam podobne. Nepamatuju se, kdy jsem si neco koupila v retezci. Jen detem, ale i to uz ted budu omezovat (rostou pomaleji).
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Felicity
Master


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9379

PostPosted: Wed 17.1.2018 22:44    Post subject: Reply with quote

Clovek se snazi a pak tohle https://hobby.idnes.cz/kvetak-na-platky-steaky-z-kvetaku-britsky-retezec-marks-spencer-p8w-/hobby-domov.aspx?c=A180115_082313_hobby-domov_mce Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Tangerine
kytky 5, meta: 6350
kytky 5, meta: 6350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6329

PostPosted: Wed 17.1.2018 22:45    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Wed 17.1.2018 23:00    Post subject: Reply with quote

Tange, kupuju tady: http://www.econea.cz/praci-gely-a-prasky/

(Maji i desetilitrove kanystry, ale ted nejsou skladem, nicmene doporucuju jim kdyztak napsat, oni daji vedet, az naskladni Smile )
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10021

PostPosted: Wed 17.1.2018 23:09    Post subject: Reply with quote

Díky za tohle téma.
Já to zatím nevidím na totální zero waste, ale pomalu vidím, ze toho zarazujeme víc a víc.

Latkovky a kalisek máme/měli jsme taky, to mi přijde jako základ.
Přímo na zastávce autobusu 10 minut od nás otevřeli pravé bezobalu (na Hradčansky), byla jsem tam zatím dvakrát, potrebuju si to tam víc vyzkoušet, ale zatím se mi to líbí. Včera jsem nakoupila nákup cca za litr a když jsem to doma presypavala, došlo mi ze je to tak jedna cesta s tříděnym odpadem.

Loni jsem vyhodila cca 200 věci, nebo teda většinu jsem poslala dal. Snažím se žádný nový moc nenakupovat, ale třeba vánoční dárky mi trochu zkazili plán. Snažím se nakupovat co nejvíc věci ve skle.

Chci teď najít nějak dobrý pratelny kosmetický tamponky, zatím je kupuju aspoň z bio bavlny.

Peru taky v tom 5l sonnet, jako Lenula, je super. Prostredek na nádobí kupuju taky velký. Všechno ostatní čistím jen octem (a jsem okouzlena ze funguje lip než jakýkoliv čistič co jsem kdy měla). Používám hodně vysavač na okna, i na kachlicky a dlažbu, není pak potřeba čisticí prostředek. Místo houbicek máme lufu a kartáč, místo jednorázových hadriku je mám látkový, už cca 3 roky jich mám 10ks a furt funguji. Toaletní papír a kapesniky kupuju aspoň recyklovaný.

Chtěla bych sehnat nějaký znovupouzitelny sáčky do vysavace, ty měnim tak jednou měsíčně a trochu mě to štve. Ještě bych chtěla zradlo pro kocoura, ale to jsem zatím nikde na váhu neviděla. No a silikon do kočičího zachodu, to je nás aktuálně nejobjemnejsi odpad.
Back to top
View user's profile Send private message  
Tangerine
kytky 5, meta: 6350
kytky 5, meta: 6350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6329

PostPosted: Thu 18.1.2018 16:53    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Thu 18.1.2018 16:55    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Terez1990
kytky 6, meta: 8650
kytky 6, meta: 8650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8458

PostPosted: Sun 4.3.2018 15:30    Post subject: Reply with quote

Skvělý, že tu i tohle téma Smile.

My se doma taky snažíme, abychom produkovali, co nejmíň odpadu a hlavně plastu. Používám suchý šampony, dělám si pastu z kokosového oleje a jedlé sody, mám kalíšek (ten teda teď nepotřebuju), máme bambusový kartáček, na ovoce a zeleninu a luštěniny a oříšky jen bavlněné nebo lněné pytlíky (někdy to teda nejde, třeba brokolice se tu nedá sehnat bez plastového obalu Rolling Eyes )... Na kafe s sebou mám keep cup, v kavárnách říkám, že nechci brčko, oblečení se taky snažím kupovat ze sekáče nebo když to jde a mám na to, tak z eko shopů...

Pořád se mám(e) kam posouvat a co "zlepšovat", ale myslím, že nejdůležitější je dělat to nejlepší, co dokážem, aniž bysme se z toho museli zbláznit... Jsem zvědavá, jak nám to pak půjde s miminkem... Smile
_________________
it is what it is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8188

PostPosted: Sun 4.3.2018 18:23    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Sun 4.3.2018 18:26    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms