sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Světová kuchyně
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Jídlo
View previous topic :: View next topic  
Author Message
synapse

kytky 4, meta: 2750


Joined: 16 Jan 2007
Posts: 2695
Location: země Pána Koblih a jeho tupých voličů

PostPosted: Mon 30.9.2013 22:47    Post subject: Světová kuchyně Reply with quote

Protože ráda ochutnávám v každé zemi, kterou navštívím, místní speciality a ráda bych znala i gastronomické zážitky ostatních, zakládám tohle téma, které tady, doufám, ještě není.
Zkrátka jakou exotiku, kterou u nás běžně neseženete, jste v zahraničí ochutnali? Co vás zaujalo, co znechutilo? Co byste doporučili "každému"? Máte nějakou potravinu, kterou si ze zahraničí vozíte domů "po kilech"? Přidejte klidně i nezvyklé zvyklosti co se jídla a jeho konzumace v zahraničí týkají.
_________________
MIAOW!
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14083

PostPosted: Tue 1.10.2013 19:05    Post subject: Reply with quote

jé, to já taky hrozně ráda ochutnávám místní jídlo. já bych to klidně rozšířila na klidně i méně exotické místní speciality. případně i doporučení, jestli se nějaký věci nedaj sehnat u nás. nebo i osvědčený recepty na různý takový jídla. já kolikrát hledám, jak by se to dalo uvařit doma.

můj poslední gastrozážitek za hranicema byly smažený pirohy v polsku - houbový, masový a ruský a hlavně to kysané zelí k tomu. nevim, jestli je to specialita podniku nebo se to takhle dělá v polsku nějak běžně, ale to bylo něco. jak kdyby v tom bylo trochu hřebíčku a snad skořice, nevim, fakt zvláštní. nejedl náhodou někdo něco takovýho a nezná to tajemství?

další věcí, na kterou hodně myslim, je chicagská deep dish pizza. jsem jednou zkoušela si to objednat v jedný restauraci, kde se chlubili, jak to umí a že jsou jediný, který to v praze nabízej, a to teda s chicagskou pizzou mělo společnýho ještě míň než chicagská s pravou italskou.
no, americkou kuchyni mám taky celkově ráda, ale neni moc rozumný to jíst ve velkym množství.

v chorvatsku mám zase ráda chobotnicovej salát. a ochucený nebublinkovatý vody jana, který už jsou koupit i u nás. v tescu jsem je viděla, myslim.
v rumunsku polentu na milion způsobů. a tam jsme teda v sighisoaře bydleli v hotelu s nejlepšími snídaněmi na světě a hlavně v tom městě měli z nějakýho nepochopitelnýho důvodu nejlepší hruškovej džus na světě.

nic, no. příště se rozvášnim třeba o srí lance.
Back to top
View user's profile Send private message  
synapse

kytky 4, meta: 2750


Joined: 16 Jan 2007
Posts: 2695
Location: země Pána Koblih a jeho tupých voličů

PostPosted: Tue 1.10.2013 20:51    Post subject: Reply with quote

Mně nejvíc ze zahraničních jídel chutnaly ŠNECI ve Francii, to byla taková dobrota, že se tam kvůli nim určitě ještě vrátím. I když jsem se docela zhrozila, když mi je v restauraci donesli na talíři ještě v ulitách a s kleštičkama. A taky jsem tam ochutnala FIALKOVOU a JASMÍNOVOU zmrzlinu a ta fialková...ach, chuťové blaho!!! To bylo jako olíznout parfumerii Love Celkově ve Francii jsem jedla nejlepší jídlo ze všech zemí, které jsem zatím navštívila. Nic, co by mi tam nechutnalo.

Ve Finsku mi celkem chutnalo sobí maso (i přesto, že jsem ho nejdřív viděla pobíhat po lese a později byla nucena ho sama pomlýt na masovém strojku a nacpat do mrazáku, naopak ale černé palačinky vyráběné ze sobí krve byly to nejhorší, co jsem ve Finsku jedla, a dala bych si je znova jedině, že by mi akutně hrozila smrt hladem. Moc mě neoslovily ani finské ovocné polévky (ale to bylo asi i proto, že v domácnosti, kde jsem bydlela, se při vaření na chuť moc nedbalo Mr. Green ). Losí maso docela fajn, i když tužší než sobí. Mou srdeční slabostí byly bobule hilla - cloudberry - (trapný) český překlad: morušky, já jim říkám zlaté maliny. A mají tam několik druhů brusinek, pro který ani angličtina (natož čeština) nemá žádný ekvivalent Cool

Teď v Anglii jsem nic extra zvláštního neochutnala...snad jen Cream tea, který se skládá z černého čaje s mlékem, sladkého bochánku, jahodové marmelády a krému, který je něčím mezi máslem a šlehačkou (asi méně ztlučené máslo) a je výborný. A měla jsem mátovou omáčku, výborná věc, chutnala spíš jak zelený čas s mátou Smile
_________________
MIAOW!


Last edited by synapse on Tue 1.10.2013 21:19; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11437

PostPosted: Tue 1.10.2013 21:00    Post subject: Reply with quote

synapse wrote:
Mou srdeční slabostí byly bobule hyllä - cloudberry - (trapný) český překlad: morušky, já jim říkám zlaté maliny.

a jak chutnají? já jsem z nich měla marmeládu, ale bylo tam tolik cukru, že jejich chuť tam ani nebyla cítit...
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Tue 1.10.2013 21:04    Post subject: Reply with quote

morušky jsou super, ty mám hrozně ráda... mají takovou hodně specifickou chuť, ale nejsou právě moc sladký, něco jako třeba nakyslý nahnilý meruňky Laughing
nedá se to moc popsat, ale je to celkem acquired taste

hyllä ale neznám, to o čem mluvím, je lakka, tak nevím, jestli je ještě něco jinýho
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
synapse

kytky 4, meta: 2750


Joined: 16 Jan 2007
Posts: 2695
Location: země Pána Koblih a jeho tupých voličů

PostPosted: Tue 1.10.2013 21:21    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
morušky jsou super, ty mám hrozně ráda... mají takovou hodně specifickou chuť, ale nejsou právě moc sladký, něco jako třeba nakyslý nahnilý meruňky Laughing
nedá se to moc popsat, ale je to celkem acquired taste

hyllä ale neznám, to o čem mluvím, je lakka, tak nevím, jestli je ještě něco jinýho

jo, popletla jsem to, je to hilla (nebo právě i lakka, mají pro ně víc názvů)
_________________
MIAOW!
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9764

PostPosted: Wed 2.10.2013 7:48    Post subject: Reply with quote

gigli wrote:
jé, to já taky hrozně ráda ochutnávám místní jídlo. já bych to klidně rozšířila na klidně i méně exotické místní speciality.

V tom případě: jarní závitky!! (Pho Vietnam na Jiřího z Poděbrad, případně SAPA)
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Wed 2.10.2013 8:05    Post subject: Reply with quote

případně naše mongolskovietnamské obchodobistro na rohu Krasnojarské Mr. Green

jo, takže vlastně mongolská kuchyně je taky zajímavá, akorát si u ničeho nepamatuju název... většinou je to něco plněnýho masem Laughing
něco jako dim-sum, něco jako závitky, něco jako pirohy...
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9764

PostPosted: Wed 2.10.2013 8:42    Post subject: Reply with quote

Číňani taky umí jakési velmi dobré masem plněné taštičky. Vypadá to že se jmenují "jiaozi". Bohužel netuším kde je mají.
Back to top
View user's profile Send private message  
La.fille
kytky 1, meta: 50
kytky 1, meta: 50


Joined: 16 Aug 2008
Posts: 29

PostPosted: Wed 2.10.2013 22:15    Post subject: Reply with quote

che wrote:
Číňani taky umí jakési velmi dobré masem plněné taštičky. Vypadá to že se jmenují "jiaozi". Bohužel netuším kde je mají.


třeba tady
http://www.kungfucentrum.eu/cinskakuchyne/index.html
Back to top
View user's profile Send private message  
user007
kytky 5, meta: 6650
kytky 5, meta: 6650


Joined: 24 Nov 2007
Posts: 6532

PostPosted: Thu 3.10.2013 9:34    Post subject: Reply with quote

Curry chips se taky pocitaji jako mistni specialita? Laughing

Kazdopadne mam rada asi vsechny kuchyne, miluju japonskou, korejskou, indickou, mexickou.. Ale nedaji se pocitat jako mistni, ani v jedne zemi jsem nebyla.

A Irove maji treba fajn vanocni dezert, ktery se naklada po nekolik tydnu v sambuce, ten mi chutnal moc. Pred podavanim se zapali a krasne ztepla, aspon co si pamatuju z toho vanocniho alkoholoveho a jidelniho oparu.

Moc mi taky chutna jejich black and white pudding v irske snidani, bangers and mash, irska kuchyne celkove (ale spis ta zdravejsi cast)

Soda bread je super, bezkvaskovy chleb Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14083

PostPosted: Thu 3.10.2013 13:34    Post subject: Reply with quote

synapse wrote:
Teď v Anglii jsem nic extra zvláštního neochutnala...snad jen Cream tea, který se skládá z černého čaje s mlékem, sladkého bochánku, jahodové marmelády a krému, který je něčím mezi máslem a šlehačkou (asi méně ztlučené máslo) a je výborný.


jojo, taky jsem měla v cornwallu a hned jsem si na to dle popisu vzpomněla. po clotted cream jsem se tehdy pídila i tady, protože mi to hrozně chutnalo, ale nějak jsem se nedopídila. v cornwallu mi teda chutnalo celkově, protože vařil kamarádky přítel takovýty klasický stew a vařil fakt výborně. rozhodně u mě hodně vylepšil obraz anglický kuchyně, takže jsem pak zkoumala různý recepty, že občas taky uvařim po anglicku. ale většinou u mě zůstává u toho zkoumání.

jinak teda placičky ze sobí krve jsou opravdu hodně hodně exotický, ale úplně mě to neláká ochutnávat.
a klidně házejte i fotky. třeba soví krev nebo hořící vánoční desert bych viděla ráda.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Thu 3.10.2013 15:02    Post subject: Reply with quote

já jsem měla pocit, že jsem viděla clotted cream v MS, ale asi to byla nějaká halucinace
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Leňula
Feet planted firmly in the sky


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18369

PostPosted: Thu 3.10.2013 15:11    Post subject: Reply with quote

nene, maji to tam Smile aspon tady na andelu jsem clotted cream videla Smile
_________________
I will kill you so hard you will die to death!

“We don’t need a list of rights and wrongs, tables of dos and don’ts: we need books, time, and silence. Thou shalt not is soon forgotten, but Once upon a time lasts forever.”
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14083

PostPosted: Thu 3.10.2013 19:58    Post subject: Reply with quote

já věřim, že ho tam maj. jsem na to schválně koukala dnes na netu a maj ho i v tom řeznictví robertson na eshopu. tehdy jsem po tom tolik nepátrala, ale dneska jsem na něj dostala hroznou chuť, takže si ho příští týden asi koupim. možná teda zajdu do toho ms, koupim tam ještě nějaký další dobroty a udělám si britský víkend.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Jídlo All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms