sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Malý zubní kaz
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Petrule
kytky 0, meta: 25


Joined: 09 Apr 2010
Posts: 12

PostPosted: Fri 9.4.2010 23:53    Post subject: Malý zubní kaz Reply with quote

ahoj, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti:
byla jsem na prev. prohlídce u zubařky a ta mi řekla, že mám zubní - malý, ale nechce mi ho zaplombovat, prý je to zbytečné. Ale už jednou to říkala, a nakonec z toho byl velký a musel se vrtat. Tak nevím co mám dělat, nerada bych z malého kazu měla velký.. Co doktor to názor. Předchozí zubařka mi vrtala i malé kazy. Tak tedy nevím.. myslela jsem, že se na preventivní prohlídku pravidelně chodí, aby se přišlo na co nejmenší kazy, takže nechápu postoj zubaře. Máte někdo takové zkušenosti, že jste měli malý kaz a doktor ho nechtěl vrtat? spraví se zub?

Já už mám jednu zkušenost, kaz byl malý, nechtěl vrtat, a pak byl zbytečně velký a musel se vyvrtat.

Tak tedy nevím, co dělat, trvat na vyvrtání ??

díky za rady a zkušenosti
Back to top
View user's profile Send private message  
alishka
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11963

PostPosted: Fri 9.4.2010 23:59    Post subject: Reply with quote

zmenit zubare.. tenhle jeji pristup mi neprijde uplne ok..
_________________
Albert Einstein:
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. u té první si tím však nejsem tak jist
Back to top
View user's profile Send private message  
wewe
Why is raven like a writing desk?


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 3873

PostPosted: Sat 10.4.2010 0:02    Post subject: Reply with quote

co tak napisat sem Arrow Vase zuby
Wink

ja mam skusenost ze aj maly radsej dat prec, ako by sa mal rozrast do niecoho vacsieho, moj zubar ked vidi kaz aj ked maly tak sa snim snazi nieco robit, lebo mam vela nazornych prikladov v mojich ustach [od predoslej zubarky] ze cakat kym bude vacsi neni moc fajn
ale zas asi zalezi aj na tom ake mas zuby, moje maju samovrazdene tendencie takze treba aj malickosti hned riesit
_________________
Not until we are lost do we begin to understand ourselves.

And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music...
Follow your joy
ॐ नमः शिवाय
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10052

PostPosted: Sat 10.4.2010 0:10    Post subject: Reply with quote

Já mám zkušenost že malý zmizel. malý nevrtá protože by tam ani nemusela držet plomba.
Back to top
View user's profile Send private message  
Merykara
point of no return


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 17711
Location: VePř

PostPosted: Sat 10.4.2010 9:58    Post subject: Reply with quote

malej kaz se muze spravit, pokud se o ty zuby spravne a peclive staras.
_________________
Every now and then the stars align, boy and girl meet by the great design.
Could it be that you and me are the lucky ones?
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Sat 10.4.2010 12:55    Post subject: Reply with quote

záleží, jak malý je. Já bych to hlídala - tj. šla bych na další prohlídku třeba za 3 měsíce a ne za půl roku. Přijde mi škoda vrtat zub zbytečně, znám plno lidí, kterým zubař kaz nevrtal a on zmizel.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Petrule
kytky 0, meta: 25


Joined: 09 Apr 2010
Posts: 12

PostPosted: Sat 10.4.2010 14:29    Post subject: Reply with quote

Suny wrote:
záleží, jak malý je. Já bych to hlídala - tj. šla bych na další prohlídku třeba za 3 měsíce a ne za půl roku. Přijde mi škoda vrtat zub zbytečně, znám plno lidí, kterým zubař kaz nevrtal a on zmizel.


no zkusit to můžu, tzn. co nejvíce čistit ten zub?

škoda je to tak i tak, mě přišla škoda, když to předtím nechala, a kaz byl pak přes půlku zubu.

zkusit to např. 2 měsíce můžu, co mám pro to udělat? minule jsem čistila a nezmizl...
ještě jsem četla o elmex gelee- ten by mohl pomoci?

ještě jsem někde četla, že se nějak nově léčí kaz- neznám přesný název metody- ale je to prý bez vrtání- nějaký laser.
Back to top
View user's profile Send private message  
Petrule
kytky 0, meta: 25


Joined: 09 Apr 2010
Posts: 12

PostPosted: Sat 10.4.2010 14:33    Post subject: Reply with quote

Suny wrote:
záleží, jak malý je. Já bych to hlídala - tj. šla bych na další prohlídku třeba za 3 měsíce a ne za půl roku. Přijde mi škoda vrtat zub zbytečně, znám plno lidí, kterým zubař kaz nevrtal a on zmizel.


tak mi prosím poraďte co nejvíce udělat pro ten zub-
to znamená- po každém jídle vyčistit? je ten kaz z vrchu- kousací plocha, používat ústní vodu, popř. zkusit koupit elmex gelee...

nic dalšího mě nenapadá...
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Sat 10.4.2010 15:53    Post subject: Reply with quote

prostě si normálně čisti zuby a neřeš to ... nevím jak vypadá tvá ústní hygiena, ale já osobně nevím, co víc bych měla dělat (tj. čistím si zuby 3x denně, pořádně, ne jen horní plošky proboha, používám 2x denně nit, mezizubní, listerine a chodím na dentální hygienu)

Možná zkusit nějakou speciální pastu na posílení skloviny, ale stejně je důležitější technika čištění.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
dent
kytky 0, meta: 25


Joined: 10 Apr 2010
Posts: 4

PostPosted: Sat 10.4.2010 16:11    Post subject: Reply with quote

Petrule, jsem zubarka a u pocinajicicih kazu ve sklovine (odvapneni skloviny) to pacientum taky delam: ukazu, kde to je, ze to budem sledovat a ze zalezi ted jen na nich, jestli to priste vrtnem nebo ne. Doporucim prave ten Elmex gelee, ten umi do skloviny zase mineraly zabudovat a kaz se zastavi; v navodu je psano pouzivat jednou tydne, ale na tu zvykaci plosku toho "postizeneho" zubu si mazni trochu gelu tak kazde 3 dny, proste jeste v pulce tydne. Chce to duslednost a pravidelnost.
Ustni voda ti v tomhle nepomuze.
Back to top
View user's profile Send private message  
Petrule
kytky 0, meta: 25


Joined: 09 Apr 2010
Posts: 12

PostPosted: Sat 10.4.2010 16:27    Post subject: Reply with quote

Suny wrote:
prostě si normálně čisti zuby a neřeš to ... nevím jak vypadá tvá ústní hygiena, ale já osobně nevím, co víc bych měla dělat (tj. čistím si zuby 3x denně, pořádně, ne jen horní plošky proboha, používám 2x denně nit, mezizubní, listerine a chodím na dentální hygienu)

Možná zkusit nějakou speciální pastu na posílení skloviny, ale stejně je důležitější technika čištění.


jo tak ústní hygienu se taky snažím, používám nitě, mezizubní kartáčky no snažím se o zuby starat, ale jak se vidím přes den, furt něco jím a piju, takže ono to moc nejde po každým pití čistit. Na dentální hygieně jsem zatím nebyla, ale plánuji.

dent. díky- koupím si ten gele a uvidím, když ten kaz bude 3 měsíce jakoby stejný, tak mám jít k zubaři nebo jen kdyby se zvětšil..?
Back to top
View user's profile Send private message  
dent
kytky 0, meta: 25


Joined: 10 Apr 2010
Posts: 4

PostPosted: Sat 10.4.2010 16:34    Post subject: Reply with quote

Ty to poznas, ze se zvetsuje? Ja nevim, jak to vypada ted, jestli kridova skvrna nebo svetle hnede, kazdopadne ztmavnuti neznamena zhorseni a jestli se kaz rozsiruje, pozna zubar hlavne sondou, ona se ta skvrna nebude rozsirovat moc plosne, spis do hloubky a to ty zrakem nepoznas...
Jen v par pripadech se mi stalo, ze se takhle instruovany a motivovany pacient musel nakonec vrtat; vetsina se lekne a zacne prepeclive opecovavat, samozrejme se na to nekdo vykasle nebo to dlouho nevydrzi, takze proste jen setrvej a nemej z toho strasaka Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Petrule
kytky 0, meta: 25


Joined: 09 Apr 2010
Posts: 12

PostPosted: Sat 10.4.2010 16:40    Post subject: Reply with quote

dent wrote:
Ty to poznas, ze se zvetsuje? Ja nevim, jak to vypada ted, jestli kridova skvrna nebo svetle hnede, kazdopadne ztmavnuti neznamena zhorseni a jestli se kaz rozsiruje, pozna zubar hlavne sondou, ona se ta skvrna nebude rozsirovat moc plosne, spis do hloubky a to ty zrakem nepoznas...
Jen v par pripadech se mi stalo, ze se takhle instruovany a motivovany pacient musel nakonec vrtat; vetsina se lekne a zacne prepeclive opecovavat, samozrejme se na to nekdo vykasle nebo to dlouho nevydrzi, takze proste jen setrvej a nemej z toho strasaka Smile


no zatím je to šedá milimetrová tečka, když se to povede tak zmizne?
no a když by se to nepovedlo tak za ten půl rok se to může zhoršit hodně?
Back to top
View user's profile Send private message  
dent
kytky 0, meta: 25


Joined: 10 Apr 2010
Posts: 4

PostPosted: Sat 10.4.2010 16:48    Post subject: Reply with quote

fakt se toho tak neboj
tecka ti pravdepodobne ztmavne docerna
kaz postupuje u kazdeho individualne, kazdy mame jinou odolnost tvrdych zubnich tkani a jinou patogenitu (choroboplodnost) bakterii v ustech, ale z tecky ti za pul roku pri normalni (natoz zvysene) hygiene nic strasneho nevznikne.
Back to top
View user's profile Send private message  
Petrule
kytky 0, meta: 25


Joined: 09 Apr 2010
Posts: 12

PostPosted: Sat 10.4.2010 17:28    Post subject: Reply with quote

dent wrote:
fakt se toho tak neboj
tecka ti pravdepodobne ztmavne docerna
kaz postupuje u kazdeho individualne, kazdy mame jinou odolnost tvrdych zubnich tkani a jinou patogenitu (choroboplodnost) bakterii v ustech, ale z tecky ti za pul roku pri normalni (natoz zvysene) hygiene nic strasneho nevznikne.


tak děkuji moc za rady, ještě bych měla poslední dotázek, který mě vrtá hlavou ohledně rentgenu, během měsíce jsem měla 2 rentgeny zubů, jeden při preventivní prohlídce a druhý kvůli trhání osmičky. Nevadí to, je to moc škodlivé...? vím, že je asi moc druhů rentgenů, ale byly to oba stejné, takové jak se něco dává do pusy, zkousne se to..a pak na obrazovce jsou ty zuby..Myslíte, že to moc vadí, že během měsíce jsem měla dva rentgeny, nebo je to nějak limitované, např. že se může dělat rentgen jen jednou za půl roku..
díky
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms