sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Bio, eko, fair trade, zdravá výživa
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Jídlo
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11456

PostPosted: Thu 15.1.2009 10:14    Post subject: Reply with quote

Skye wrote:
A už vůbec nerozumím, že pro někoho jíst výrobek v bio kvalitě je modní výstřelek Shocked

Proč ne? Vždyť stačí prolistovat jakýkoliv časopis pro ženy a najdeš nespočet článků o bio výrobcích. Kdyby to nebylo v módě, nikde se o tom nemluví/nepíše.
Já proti biu nic nemám, ta myšlenka je mi sympatická, občas si něco koupím, ale vzhledem k tomu, že si nevydělávám, si ho nemůžu dovolit.

OT, ale z toho odkazu Skye je nádherná tahle fotka Razz
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Skye
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 Nov 2008
Posts: 6766

PostPosted: Thu 15.1.2009 10:46    Post subject: Reply with quote

To, že lidi začínají čím dál víc uvažovat o tom, co jedí, a co jejich tělu škodí, co prospívá, nemůžu nazvat modním výstřelkem..

Samozřejmě souhlasím, že se na tom chce kdekdo přiživit.
Ale od toho jsou tu instituce, které by to měly hlídat..

To potom můžu říct že veganství a vegetarianství je taky modní vystřelek protože před lety se o tom nemluvilo a nepsalo a v dnešní době je těchto lidí víc.. Question
To by se pak dalo označit módním téměř cokoli... Confused

A chápu že některý výrobky jsou dražší
ale některý dokonce levnější, nedávno jsem někde viděla porovnání ale už nevím kde Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Rage
If life deals you lemons, make lemonade.


Joined: 07 Jan 2008
Posts: 9471

PostPosted: Thu 15.1.2009 11:20    Post subject: Reply with quote

Já bych jednou hrozně moc chtěla mít bio a eko domácnost. Je jasné, že to vyjde dráž, ale vím, že je to každopádně zdravější a šetrnější k okolí. Tím, že nebudu denně splachovat chemikálie do odpadu, ale látky, co se rozloží v přírodě, už tak z toho mám dobrý pocit. Že je to neagresivní, přírodní a např. že u těch vajec slepice netrpěly mi dává i lepší pocit.
Rozhodně jsem pro bio, eko a tyhle věci. jen doufám, že některé výrobky nehrají habaďůru a opravdu jsou výrobkami za které se tváří.

Teď budu objednávat sestře ořechy na praní a nějaké eko prostředky a budu se jí snažit na to naverbovat. A zjistila jsem, že když začnete vy, tak se okolí chytí a pak bude víc ekologických domácností a naše planeta si třeba za čas možná i odpočine (zním jak Zelené děti, já vím).

Snad nejsem úplně mimo. Smile
Jako módní výstřelek mi to rozhodně nepřijde, spíš že už je na čase, abychom se o naši planetu (a vše co na ní je, rostliny, zvířata...) začali lépe starat a přestali ji tak hrozně moc poškozovat.
takhle to vidím já....
Back to top
View user's profile Send private message  
Skye
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 Nov 2008
Posts: 6766

PostPosted: Thu 15.1.2009 11:33    Post subject: Reply with quote

Rage, úplný souhlas Praise

A vůbec jsem ráda, že je tohle téma nakonec nesmazaný a k něčemu..

Já se zatím rozkoukávám, co všechno je možné pořídit, zatím jsem vybrala jar od ecoveru stojí 75,- Kč 1l to je myslím super cena
taky aviváž za stejnou cenu.
Na ty ořechy na praní se taky chystám, a když se osvědčí, tak je koupím tchýni a mamině.

a tady jsem našla hezkou stránku, kde se dá najít spousta věcí...... Razz
Back to top
View user's profile Send private message  
Rage
If life deals you lemons, make lemonade.


Joined: 07 Jan 2008
Posts: 9471

PostPosted: Thu 15.1.2009 11:44    Post subject: Reply with quote

Jako buď si můžem koupit litr obyč jaru za 50,- a nebo přihodit 30 korun pro zdraví planety...rozhodnutí je právě jen a je na nás, no Smile

Akorát bych hrozně moc chtěla takové ty bio-obchůdky o kterých píše Chocolate. Abychom to nemuseli objednávat z netu pořád. Snad se to tu taky nějak rozleze po ČR a bude to snadno dostupný.
Back to top
View user's profile Send private message  
Felicity
Master


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9379

PostPosted: Thu 15.1.2009 11:48    Post subject: Reply with quote

Rage, chapu te a rozumim, ale pokud by melo neco mit vyraznejsi vliv na planetu, tak by se na to muselo jit z uplne opacne strany - tezky prumysl, tezba surovin, doprava, stanovit prisne normy, dodrzovat je. Donutit usa aby podepsaly kjotsky protokol (coz je sci-fi Smile ) ikdyz i to neni nic extra. Jenze dokud budou svetu vladnout penize, tak se na planetu bude kaslat.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website  
Chocolate
Jedem das Seine und mir das Beste:-)


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 8069

PostPosted: Thu 15.1.2009 11:48    Post subject: Reply with quote

pam wrote:
Mimochodem, existují třeba nějaký testy nebo výzkumy, které by prokázaly, že nebio výrobky tělu škodí? Třeba nějaké porovnání u člověka, který jedl bio výrobky a u člověka, který je nejedl? Je to nějak podložený a dokázaný?


jen tak namatkou (opisuju z jednoho casaku):
nebio hrozny, jahody, hrusky, salaty...casto obsahuji pripravek proti plisnim Iprodion, ktery je povazovan za rakovinotvorny
to same jed proti skudcum, ktery se pouziva na peckoviny, orechy, cukrovou repu, zeleninu, nejaky Chlorpyrifos
glukokortikoidy - podavane slepicim - zpusobuji nemoci srdce, zaludecni vredy, cukrovku
karbendazim - osetruji se tim jablka, kukurice, broskve. Rakovinotvorny a poskozuje embrya
antibiotika, psychofarmaka a rustove hormony pro dobytek a kurata jsou udajne v EU zakazane, ale antibiotika napriklad az od roku 2006


nebo pam jestli chces cisla a vyzkumy, tak ti opisu z jenoho nem. casaku o vyzkumu z roku 2007: zkoumano bylo 17 535 vzorku potravin, dokazana byla pritomnost temer vsech 717 zkoumanych latek, 327 z nich je zdravi nebezpecnych, jen tak uplne jeden priklad procymidon - strikaji se tim broskve, rusi ale tvorbu testosteronu

tech vyzkumu je spousta, fakt si o tom neco precti

jinak nevim, co napsat vic, naprosto se ztotoznuju s nazory Koogi, Skye a Rage
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14087

PostPosted: Thu 15.1.2009 11:59    Post subject: Reply with quote

Rage wrote:
Já bych jednou hrozně moc chtěla mít bio a eko domácnost. Je jasné, že to vyjde dráž, ale vím, že je to každopádně zdravější a šetrnější k okolí.


pokud to vezmeš do krajnosti, tak bio šetrnější neni. na planetě už je tolik lidí, že se všichni bio nenajíme.
proti bio výrobkům nic nemám. jen na tenhle fakt upozorňuju.
osobně mě deptá mnohem víc fakt, že si v supermarketu i v sezoně musim kupovat rajčata ze španělska z velkoplantáže. fakt bych mnohem víc ocenila možnost týhle volby.
Back to top
View user's profile Send private message  
Skye
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 Nov 2008
Posts: 6766

PostPosted: Thu 15.1.2009 12:07    Post subject: Reply with quote

Já (doufám) chápu Gigli a Felicity, jak to myslíte..ale třeba tyhle celosvětový problémy zas moc ovlivnit nemůžeme..a proto je (pro mne) dobrý začít sama u sebe..
Zase se nebudu chovat jako s prominutím h*vado, pohazovat venku odpadky jako spousta lidí a další věci, protože na co bych to dělala já, když světový problémy nevyřeším..
Ale to je nadnesený.
vím,jak to myslíte
Back to top
View user's profile Send private message  
pam
kytky 7, meta: 12650
kytky 7, meta: 12650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12166

PostPosted: Thu 15.1.2009 13:02    Post subject: Reply with quote

...


Last edited by pam on Sat 13.6.2009 19:42; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Koogi
can't ask why about love
kytky 8, meta: 25650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24680

PostPosted: Thu 15.1.2009 13:09    Post subject: Reply with quote

Felicity wrote:
Pokud "bio" neni "trendy", tak pak nechapu, proc se s tim roztrhl pytel takovym zpusobem, ze krome potravin uz jsou bio sampony, bio matrace, bio obleceni, bio nadobi a milion dalsich bio veci. Je v tom penezni potencial, tak proc to nevyuzit.
Navic se na bio nalepce spousta podnikatelu prizivuje a prestoze si koupite treba pytlik bio rajcat, tak neni zaruka, ze jsou pestovany "ekologicky", tohle plati hlavne na bio restaurace.


Jenže ze své podstaty ekologické zemědělství trendy opravdu není. Spíš nutnost jak aspoň částečně chránit přírodu, ráz krajiny atd. Změna myšlení lidí. Co s tím pak udělá trh a marketing je věc druhá. Jasněže se na tom někdo přiživuje, to je jako se vším. Proto jak jsem psala - zárukou jsou bio obchůdky, kam 99% ekologických zemědělců dává svou produkci.
A ten pytlík rajčat/cokoliv - pokud má certifikační známku, tak tu záruku 100% máš.

Pam, ja nepočítám s tím, že něco zachráním (natož sebe), já takovej konzum Mr. Green Dělám to pro svůj dobrej pocit, pro svoje zdraví (chci to tak hlavně dělat až budu mít děti), ale asi nejvíc pro to, že ekologický zemědělství chci podporovat. Protože za tím vidím celou řadu věcí, který si ty s těma klapkama na očích nechceš připustit. Tvoje úvahy "čím tím pomůžu; budu díky eko zdravější atd" jsou šíleně krátkozraký.
_________________
Look in the mirror and ask your soul if you're alright. Put out the glitter that your soul hides behind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Skye
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 Nov 2008
Posts: 6766

PostPosted: Thu 15.1.2009 13:23    Post subject: Reply with quote

pam wrote:
říkali, že by člověk měl jíst jen to ovoce, které je dostupné v jeho oblasti, že je to nejlepší (takže takový pomela, grepy, banány, manga...který by v ČR nemohli růst, prý bychom vůbec jíst neměli). Ale těch názorů je hafo a těžko říct, co si z toho všeho vybrat.


To jsem neslyšela..to by jsme si přes zimu, kdy je to nejvíc potřeba, moc nedali.. Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
pam
kytky 7, meta: 12650
kytky 7, meta: 12650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12166

PostPosted: Thu 15.1.2009 13:28    Post subject: Reply with quote

...


Last edited by pam on Sat 13.6.2009 19:42; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Laura
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13144

PostPosted: Thu 15.1.2009 13:32    Post subject: Reply with quote

Je to trochu OT, ale já o tom četla z různých zdrojů. hlavní myšlenka je že exotické ovoce má ochlazující účinky, proto roste v tropech a my např. v zimě potřebujeme spíš zahřát. tím, že jíme tropický ovoce v zimě kvůli vitaminu C, se naopak spíš ochladíme a následně nachladíme=) ale jestli je to pravda nevím

pam, tak vždycky je lepší dělat něco než nic ne? Smile to je jako kdybych se rozhodla nechodit na vš, když nebudu mít samý áčka nebo necvičit jógu, když bych to nestíhala každý den hodinu. i když to je něco trochu jinýho.
. no tak třeba třídění odpadu - lepší třídit částečně než vůbec ne?
_________________
The only way out is through

Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't
Back to top
View user's profile Send private message  
Koogi
can't ask why about love
kytky 8, meta: 25650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24680

PostPosted: Thu 15.1.2009 13:33    Post subject: Reply with quote

pam, dělám to proto, že chci podporovat rozvoj ekologického zemědělství v ČR. Co to má společnýho s tím, že se mažu antiperspirantem opravdu nechápu.

Laura wrote:

pam, tak vždycky je lepší dělat něco než nic ne? Smile to je jako kdybych se rozhodla nechodit na vš, když nebudu mít samý áčka nebo necvičit jógu, když bych to nestíhala každý den hodinu. i když to je něco trochu jinýho.
. no tak třeba třídění odpadu - lepší třídit částečně než vůbec ne?

to jsi napsala moc pěkně Wink
ja doufám, že většina lidí jako pam nesmýšlí (tím pam neberu její názory, jen bych si přála, aby to tak nebylo)
_________________
Look in the mirror and ask your soul if you're alright. Put out the glitter that your soul hides behind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Jídlo All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Next
Page 3 of 15

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms