sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
ETIKETA
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:17    Post subject: ETIKETA Reply with quote

Napadlo me (myslim) celkem pekne tema. Co vy a etiketa?

Orientujete se v zakladnich spolecenskych pravidlech?
Jste nadseni, kdyz muz vi, ze ma vstoupit do mistnosti prvni, aby odpoutal pozornost od damy nebo vam to je uplne jedno?
Umite si poradit se tremi vidlickami v restauraci?
Vnimate to jako spolecenske faux pas, kdyz vam hostitel nabidne vino v pullitrove sklenici?

atd atd...
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11463

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:37    Post subject: Re: ETIKETA Reply with quote

Spíš než na excelentní znalosti etikety si zakládám na celkovém dobrém chování. Takže mě neurazí, když mi dá hostitel k rybě steakový nůž, pokud během stolování nebude krkat a chrchlat.
Co mám ráda je, když mi kluk pomáhá do kabátu a pouští mě první do dveří, ale když to neudělá, svět se nezboří.
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
pam
kytky 7, meta: 12650
kytky 7, meta: 12650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12166

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:44    Post subject: Reply with quote

...


Last edited by pam on Sat 27.6.2009 19:46; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
ariely
kytky 5, meta: 6650
kytky 5, meta: 6650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 6360

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:49    Post subject: Reply with quote

pam wrote:
Jo a jsem háklivá na to, když někdo místo na shledanou říká "naschle". Možná to je prkotina, ale mě to strašně vytáčí Embarassed


já zase nemám ráda nashledou a říkám jen nashle Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Tornado_Lou
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 7870

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:49    Post subject: Reply with quote

Ja sem byla nedavno v jednom podniku a stoupla sem si k baru, ze si objednam...natlacil se tam chlap, ze pry jestli nevadi, kdyz me predbehne (jestli to byl pokus o seznameni, tak to byl opravdu ten nejnestastnejsi Rolling Eyes )...poznamenala jsem neco v tom smyslu, ze takova neomalenost me v Cechach opravdu neprekvapi, a ze musim co nejdriv odcestovat do Italie a pookrat tam...chlap (mohlo mu byt pres 30) chtel asi situaci zachranit a pravil, ze me teda pusti a ze si muzem klidne tykat..."ja sem Míra"...jeho jmeno jeho chovani dodalo punc Laughing

Taky se mi strasne libi, kdyz chlap pomaha do kabatu...mne ho pan Bozsky aji sundaval...a vzdycky cekal, az si sednu prvni...je to jediny chlap v mem zivote, ktery sel vzdycky ze schodu prvni...
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:54    Post subject: Reply with quote

Tornado Laughing Laughing Laughing , třeba mu to někdy na nějakou zabralo Laughing . Mně se dodržování etikety líbí. Ale tak nějak zpovzdálí, sledovat ji jako zajímavou hru. Ráda se dívám na pořady o etiketě v TV Embarassed a bavilo by mě o ní i číst. Ale sama si připadám jak slon v porcelánu a bůhvíjak ji neovládám Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
sun Topic
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 13939

PostPosted: Sat 5.7.2008 17:55    Post subject: Reply with quote

normalne nie. ale akonahle sa nachadzam napriklad na plese v spolocenskych satach, na zasadnuti parlamentu, na slavnostnych akciach.. tak sa snazim dodrziavat do bodky. v ociach ludi (najma pri rokovaniach atd) stupnete uz len vdaka tomuto spravaniu, silonkam ku sukni, uvadzanim viet "podla mojho nazoru" "ja si myslim" , ci u muzov otvaranie dvier, kracanie popri spravnej strane.. musim sa priznat ze priatel ma tomu najviac naucil to dodrziavat.. bol odmalicka vychovavany presnou etiketou a aj ked sa niekedy sprava jak buran Laughing .. normalne sa sprava jak kazdy iny chalan pubertiak Smile tak akonahle si da na seba oblek, nespoznali by ste ze nie je sucastou kralovskej rodiny.. Laughing ale fakt Smile
takze otvaranie dveri, odsunutie zasunutie stolicky, vyvlecenie z kabata, navlecenie do neho atd...su pre neho samozrejmostou. a mne sa to strasne lubi ta galantnost Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18438

PostPosted: Sat 5.7.2008 18:15    Post subject: Reply with quote

Moc na to nedbám, pár pravidel znám, ale nepohybuji se ve společnosti, kde by se na to nějak dbalo (škola, rodina, známí)
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18438

PostPosted: Sat 5.7.2008 18:16    Post subject: Re: ETIKETA Reply with quote

Ester wrote:
Spíš než na excelentní znalosti etikety si zakládám na celkovém dobrém chování. Takže mě neurazí, když mi dá hostitel k rybě steakový nůž, pokud během stolování nebude krkat a chrchlat.
Co mám ráda je, když mi kluk pomáhá do kabátu a pouští mě první do dveří, ale když to neudělá, svět se nezboří.

jj, dobře řečený
Back to top
View user's profile Send private message  
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Sat 5.7.2008 19:00    Post subject: Reply with quote

Nemyslím, že bych znala kompletně všechna pravidla, ale řekla bych, že slušně se chovat umím a jakousi základní etiketu zvládám. Podobně jako u ostatních mě neotráví nějaké přešlápnutí v detailu, ale nemám ráda když se někdo chová jako hulvát. Určitě mě potěší, když mi chlap podrží dveře, pomůže do kabátu nebo třeba přisune židli. Ale zažila jsem jednoho kluka, který byl naprostý extrém a u kterého jsem měla pocit, že když jsem třeba šla ze schodů první, nejradši by mě za trest zkopl dolů, protože jsem mu nedala možnost projevit jak je znalý etikety. Takové extrémy už jsou moc. Ale základní slušnost se cení Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11463

PostPosted: Sat 5.7.2008 19:19    Post subject: Reply with quote

Rokkan wrote:
Ráda se dívám na pořady o etiketě v TV Embarassed a bavilo by mě o ní i číst. Ale sama si připadám jak slon v porcelánu a bůhvíjak ji neovládám Confused

Přesně, taky se dívám v televizi, když to stihnu, ale tím, že běžně tahle pravidla neuplatňuju, tak je rychle zapomínám. Kromě těch základů, že je trapas nabídnou tykání nadřízenému a podobně, to ještě zvládám.
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Rose Madder
kytky 4, meta: 2950
kytky 4, meta: 2950


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 2773

PostPosted: Sat 5.7.2008 20:09    Post subject: Reply with quote

Já měla etiketu jako jednu státnicovou otázku, takže ji pochopitelně ovládám perfektně Mr. Green Ba ne... No, nebudu se opakovat - ztotožňuju se s tím, co napsala Ester. Tedy až na to pomáhání do kabátu. Na tom osobně nijak zvlášť nelpím a vlastně jsem si připadala docela zvláštně, když se o to jeden můj známý pokoušel Smile.
_________________
Jakmile začne člověk přemýšlet, přestává žít...
Back to top
View user's profile Send private message  
jollis
kytky 3, meta: 1950
kytky 3, meta: 1950


Joined: 18 Feb 2007
Posts: 1760

PostPosted: Sat 5.7.2008 21:11    Post subject: Reply with quote

Co opravdu, ale opravdu nesnáším je, když lidé v divadle prochází uličkou zády, to mě příšerně rozčiluje a to, že ty lidi v řadě sedí jak pecky, taky. A že poslední dobou jsem takových zadkovystrkanců viděla hodně Rolling Eyes

Jinak je hodně příjemné, když mi přítel pomůže do kabátu nebo mi podrží dveře a nechá mě vejít první. Bohužel mi dává přednost všude, takže i do restaurace a na schodech no, ale tak lepší tohle než aby se třeba do dveří od výtahu narval první.
_________________
Jde jen o vypočítání kroku, o odhadnutí správné vzdálenosti, o změně vedoucí nohy a vypadat při tom dobře.
Klid, uvolni se – je snad něco jednoduššího?
Back to top
View user's profile Send private message  
Koogi
can't ask why about love
kytky 8, meta: 25650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24680

PostPosted: Sat 5.7.2008 22:03    Post subject: Reply with quote

Můj přítel na tohle vůbec není. Nepomáhá mi do kabátu a do restaurace občas nechce chodit jako první Rolling Eyes (já to ale vyžaduju). Jinak do dveří mě určitě taky nepouští, ale to je spíš proto, že já jsem prostě navyklá si je otevřít sama a dělám to tak. V práci mi třeba chlapi dveře vždycky podrží a mně je to nepříjemný.
Byli jsme na svatbě a jelikož jsme vezli v autě ženicha a jeho maminku, tak přítel i ženich obcházeli auto a otvírali ženám dveře. A to se mi líbilo, ale asi by to byla fakt sranda, kdyby to dělal normálně. A kdyby mi u stolu připravoval židli... neumím si to moc v podnicích, které většinou navštěvujeme představit.
_________________
Look in the mirror and ask your soul if you're alright. Put out the glitter that your soul hides behind.
Back to top
View user's profile Send private message  
sl.megi
kytky 5, meta: 4650
kytky 5, meta: 4650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 4471

PostPosted: Sun 6.7.2008 10:08    Post subject: Reply with quote

Když jollis vzpomněla to divadlo, tak mě mohlo nejvíc vytočit oblečení lidí. Dodnes nechápu, jak někdo může jít do národního divadla v riflích, triku a botaskách. Když tak příjde malé dítě, holt chyba maminky, ale když tam takhle chodí i dospělí...

Jinak etiketu až tak neovládám, i když jsem ráda na ty pořady koukala, tak jsem si nikdy ty strany a pořádí v seznamování nezapamtovala Embarassed . Ale myslím si, že mám takový ten cit pro to, co se hodí a co ne. A jak psala Ester, pokud mi dotyčný u stolu nekrká a nesrká, tak mi to docela stačí Smile.
_________________
Zmáknu to!
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 1 of 7

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms