sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
TSP
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 34, 35, 36  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Fri 18.4.2008 8:56    Post subject: Reply with quote

1. Zadání
Není pravda, že všichni, jestliže nejsou vybráni, jsou kováři i tesaři.

Máme určit ekvivalentní tvrzení, což je:
Někteří nejsou vybráni a zároveň nejsou kováři i tesaři.

2. Zadání
Není pravda, že všichni, jestliže jsou vybráni, tak jsou restaurátoři či opraváři.

Máme určit ekvivalentní tvrzení, což je:
Někteří jsou vybráni a zároveň nejsou restaurátoři či opraváři.


Mně to ekvivalentní tvrzení připadá jako jasná negace zadání Brecik , už si připadám jako totální blázen Brecik

Mám k tomu i řešení. Píší tam:
V úloze je naším úkolem distribuovat negaci. Jak víme, výrok "Není pravda, že"....znamená negaci toho co je dále ve větě. Po zběžnémprohlédnutí odpovědí je jasné, že musíme pouze umět negovat výroky.
atd.

Proč tam píše o negování? Znegovat to umím taky, ale nechápu jak negací věty najdu její ekvivalentní tvrzení.

Nejděsnější je, že já si špatně přečetla zadání, myslela jsem si, že hledám opak, zadání znegovala, vyšla mi správná odpověd (podle klíče). Čili jsem dělala negaci a vylezla mi ekvivalence.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29915

PostPosted: Fri 18.4.2008 9:01    Post subject: Reply with quote

Rokkan, vždyť ona to je negace. Zneguješ ten výrok za není pravda že, tím vytvoříš dvojitou negaci, která se teda vyruší a je to ten samý výrok.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Fri 18.4.2008 9:23    Post subject: Reply with quote

Shocked ach tak! Dvojité negace! Musím si dát pauzičku a nechat to usadit v hlavě. Moc ti děkuju, ještě že tomu tak rozumíš. Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Mon 21.4.2008 22:25    Post subject: Reply with quote

holky, je tu někdo kdo chodil na nějaký přípravný kurz letos, třeba do sokrata? Co vám tam říkali o části kritické myšlení, jak byla minulý rok? mě se fakt nechce věřit, že by to člověk musel vědět (viz. třeba příklady 17 - 20 ve verzi 1 z roku 07...), musí tam být nějaký trik jak to řešit... Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29915

PostPosted: Mon 21.4.2008 23:16    Post subject: Reply with quote

Fakt se smiř s tím, že to musíš vědět Laughing
Trik je leda tak v tom, že když jsou tam dvě možnosti, které si vzájemně odporují, tak to musí být jedna z nich, čili šance je 50:50 (to tam máš třeba v otázkách 20 a 21). Nebo naopak když jsou tam dvě možnosti, které spolu souhlasí, tak to nebude ani jedna z nich. A někde (třeba u otázky 23) se to dá teoreticky odvodit z toho textu na začátku.
Něco vědět je potřeba, na druhou stranu tam nejsou zas tak těžký věci.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Tue 22.4.2008 13:01    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
Fakt se smiř s tím, že to musíš vědět Laughing


nééééééééééé !!! Vzteklik Laughing

achjo já nevím...prostě buď jsem na tenhle typ otázky úplně blbá, nebo mi to přijde úplně to samé jako otázky v kulturním přehledu nebo jak se to jmenuje, prostě tipovačka, že jen málokdo to fakt ví...nebo si to neumím dát dohromady, ztratím nad tím strašně moc času...ne že bych ti nevěřila, že to musím vědět, už to tak asi vypadá... Laughing ale mě právě zajímalo jestli jim v tom Sokratovi třeba neporadili nějaký trik...
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29915

PostPosted: Tue 22.4.2008 15:35    Post subject: Reply with quote

jo, je to to samý co v kulturním přehledu, ale fakt mi to nepřijde zas tak těžký, jsou to v podstatě základní věci a logicky něco vyloučíš a pak se můžeš chytit na těch protikladech a tak... víc už ti asi neporadí ani Sokrates Mr. Green
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Tue 22.4.2008 20:02    Post subject: Reply with quote

no dám tomu ještě šanci...ale ten trinitrotoluen nebo co to tam bylo mě strašně vyděsil... Laughing zas je fakt že mi to tak špatně nedopadlo, z téhle části jsem měla půl dobře půl špatně...snad to s praxí nějak půjde.
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Wed 23.4.2008 9:58    Post subject: Reply with quote

Slečno Barbecue, mohla bys mi, prosím, až se budeš nudit, poradit.

Dejme tomu, že tahle implikace není pravdivá
Jestliže tato jeskyně obsahuje princeznu, pak v levé jeskyni je drak.

Jak je to pak s umístěním princezny a draka? Embarassed Confused

Implikace furt nedávám... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Wed 23.4.2008 10:05    Post subject: Reply with quote

Rokkan wrote:
Kočky, dělá někdo TSP v pátek, případně v sobotu?

Bylo by hezké, kdyby ty, které budou TSP dělat dříve, napsaly (sem nebo po sz) veškeré své dojmy, potřehy, případně i konkrétní úlohy těm, které budou TSP dělat později.

Myslíte, že by to šlo?


+

Nejde některá na jednodenní kurz 3.5.?
Back to top
View user's profile Send private message  
Nocturmas
_____________


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6700

PostPosted: Wed 23.4.2008 10:45    Post subject: Reply with quote

Rokkan wrote:
Dejme tomu, že tahle implikace není pravdivá
Jestliže tato jeskyně obsahuje princeznu, pak v levé jeskyni je drak.

Pokud tahle implikace není pravdivá, tak to znamená jedině, že princezna v téhle jeskyni skutečně je a drak tudíž bude opravdu v té levé (naproti skutečné domněnce toho, kdo ten výrok pronesl). Něco jako když řeknu "Jestliže zvedneš tuhle činku, tak jsem největší sračka na zemi" Jediná nepravdivá implikace téhle věty je, že tu činku skutečně zvedneš. (přesto že jsem byl přesvědčen, že to nezvládneš)
_________________
Píše do sněhu, bez použití rukou.
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9782

PostPosted: Wed 23.4.2008 11:03    Post subject: Reply with quote

Rokkan wrote:
Slečno Barbecue, mohla bys mi, prosím, až se budeš nudit, poradit.

Dejme tomu, že tahle implikace není pravdivá
Jestliže tato jeskyně obsahuje princeznu, pak v levé jeskyni je drak.

Jak je to pak s umístěním princezny a draka? :oops: :?

Implikace furt nedávám... :roll:


Implikace říká "pokud platí A, musí platit i B" (například "když něco napíšeš, klovnu tě"). Hlavní trik je v tom, že implikace neříká nic o tom, co se stane když předpoklad neplatí. Rozeberme si všechny možnosti, máme-li takovou implikaci A->B:
  • neplatí A, neplatí B (!A & !B; nic nenapsala, neklovnul jsem ji) -- implikace platí
  • neplatí A, platí B (!A & B; nic nenapsala, klovnul jsem ji -- implikace platí taky, protože neříká nic o tom, co se stane když nic nenapíše; toto je místo častých omylů
  • platí A, neplatí B (A & !B) -- implikace neplatí; říká totiž, že platí-li A, musí platit i B a to je přesně to k čemu v této situaci nedošlo
  • platí A, platí B (A & B) -- implikace platí

Z toho vyplývá následující:
  • Negace implikace je právě situace, kdy platí předpoklad a neplatí závěr. Symbolicky zapsáno: !(A->B) == (A & !B). V praxi: říkají-li supi "pokud něco napíšeš, tak tě klovnu", můžeš jim vyčítat neupřímnost pouze pokud něco napíšeš a zůstaneš klování ušetřena.
  • Není-li splněn předpoklad, znalost implikace neříká o závěru zhola nic. Pokud nic nenapíšeš, je na libovůli supů zda budou klovat či ne.
  • Jak vidno z předchozího, z (A -> B) nevyplývá (B -> A). Víš-li, že někoho klovnul sup, nelze z toho usoudit zda klovnutý předtím něco říkal.
  • Naopak platí (A -> B) == (!B -> !A). Tomu se říká obměna implikace a v našem případě to znamená, že nejsi-li klovnuta, tak jsi nic neříkala.

V případě s drakem říká implikace "Jestliže tato jeskyně obsahuje princeznu, pak v levé jeskyni je drak." a jediný způsob jak docílit aby toto nemohlo platit je zařídit, aby v "této jeskyni" byla princezna, a zároveň draka v levé jeskyni nemít.


Last edited by che on Wed 23.4.2008 11:18; edited 3 times in total
Back to top
View user's profile Send private message  
che
kytky 6, meta: 9850
kytky 6, meta: 9850


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 9782

PostPosted: Wed 23.4.2008 11:08    Post subject: Reply with quote

Dále se obávám že Nocturmas chápe pojmy "pravdivá implikace" a "nepravdivá implikace" poněkud jinak než je ve výrokové logice zvykem.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nocturmas
_____________


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6700

PostPosted: Wed 23.4.2008 11:14    Post subject: Reply with quote

Jenže che pokud tahle implikace už nepravdivá je, tak to znamená, že princezna v te jeskyni je A = pravda, a drak je tudíž v té levé = nepravda. (nepravdivá implikace)
A pokud není pravda, že v levé jeskyni je drak, tak to znamená, že doopravdy tam drak je a o to přece jde (respektive tam být nemusí, ale může, nic ho nevylučuje)
_________________
Píše do sněhu, bez použití rukou.


Last edited by Nocturmas on Wed 23.4.2008 11:16; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Rokkan
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11530

PostPosted: Wed 23.4.2008 11:14    Post subject: Reply with quote

che wrote:
Rokkan wrote:
Slečno Barbecue, mohla bys mi, prosím, až se budeš nudit, poradit.

Dejme tomu, že tahle implikace není pravdivá
Jestliže tato jeskyně obsahuje princeznu, pak v levé jeskyni je drak.

Jak je to pak s umístěním princezny a draka? Embarassed Confused

Implikace furt nedávám... Rolling Eyes


Implikace říká "pokud platí A, musí platit i B" (například "když něco napíšeš, klovnu tě"). Hlavní trik je v tom, že implikace neříká nic o tom, co se stane když předpoklad neplatí. Rozebereme-li si všechny možnosti, máme-li takovou implikaci A->B:
  • neplatí A, neplatí B (!A & !B; nic nenapsala, neklovnul jsem ji) -- implikace platí
  • neplatí A, platí B (!A & B; nic nenapsala, klovnul jsem ji -- implikace platí taky, protože neříká nic o tom, co se stane když nic nenapíše; toto je místo častých omylů
  • platí A, neplatí B (A & !B) -- implikace neplatí; říká totiž, že platí-li A, musí platit i B a to je přesně to k čemu v této situaci nedošlo
  • platí A, platí B (A & B) -- implikace platí

Z toho vyplývá následující:
  • Negace implikace je právě situace, kdy platí předpoklad a neplatí závěr. Symbolicky zapsáno: !(A->B) == (A & !B). V praxi: říkají-li supi "pokud něco napíšeš, tak tě klovnu", můžeš jim vyčítat neupřímnost pouze pokud něco napíšeš a zůstaneš klování ušetřena.
  • Není-li splněn předpoklad, znalost implikace neříká o závěru zhola nic. Pokud nic nenapíšeš, je na libovůli supů zda budou klovat či ne.
  • Jak vidno z předchozího, z (A -> B) nevyplývá (B -> A). Víš-li, že někoho klovnul sup, nelze z toho usoudit zda klovnutý předtím něco říkal.
  • Naopak platí (A -> B) == (!B -> !A). Tomu se říká obměna implikace a v našem případě to znamená, že nejsi-li klovnuta, tak jsi nic neříkala.


V případě s drakem říká implikace "Jestliže tato jeskyně obsahuje princeznu, pak v levé jeskyni je drak." a jediný způsob jak docílit aby toto nemohlo platit je zařídit, aby v "této jeskyni" byla princezna, a zároveň draka v levé jeskyni nemít.


zaklad je to ze implikace nerika nic o tom co se stane pokud predpoklad neplati, a tudiz jediny zpusob jak ji porusit je situace kdy plati predpoklad a ne zaver

Tak a ted si to jen zažít. Cool

Děkuju Love
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 34, 35, 36  Next
Page 4 of 36

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms