sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Jste verici?
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
annysek
.


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 15447

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:39    Post subject: Reply with quote

Imho je Bible taky hrozne mnohostranna, strasne moc zalezi na jejim vykladu.. Viz Adam a jeho zebro Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Tjorven
gewöhnungsbedürftig mamiček


Joined: 06 Feb 2008
Posts: 2649

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:40    Post subject: Reply with quote

...


Last edited by Tjorven on Tue 29.7.2014 19:58; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:42    Post subject: Reply with quote

Loth: lol tak jako pokud to bereš takhle a myslíš si, že Bůh stvořil Evu z žebra (doslovně), tak to pak jo, no.. Wink

Bible je napsaná tak je a právě proto ji lze vykládat stejně dobře dnes jako před 400 lety. Je prostě nadčasová.
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
annysek
.


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 15447

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:42    Post subject: Reply with quote

Tjorven wrote:
jasne, ze krestani bezne nevrazdi lidi...


No, ted uz ne, mozna..
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:43    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Sun 8.6.2008 10:22; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:43    Post subject: Reply with quote

annysek wrote:
Imho je Bible taky hrozne mnohostranna, strasne moc zalezi na jejim vykladu.. Viz Adam a jeho zebro Smile

anny, ty mi to bereš z pusy, předběhlas mě Smile
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
annysek
.


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 15447

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:44    Post subject: Reply with quote

Mo Cuishle wrote:
Loth: lol tak jako pokud to bereš takhle a myslíš si, že Bůh stvořil Evu z žebra (doslovně), tak to pak jo, no.. Wink


No jak rikam, tohle je treba otazka prekladu.. Dalo by se to prelozit tak, ze buh stvoril cloveka, rozdelil ho na dve pulky a z jedne byl muz a z jedne zena.. Ale prelozilo se to jako Buh stvoril Adama, vzal mu zebro a z toho udelal evu.. A od toho se pak muze odvijet cela historie Smile
Hebrejstina je strasne mnohostranna.. (chodim na jeden takovy seminar symboliky z hebrejstiny, kabaly a tak)
Back to top
View user's profile Send private message  
Tjorven
gewöhnungsbedürftig mamiček


Joined: 06 Feb 2008
Posts: 2649

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:45    Post subject: Reply with quote

...


Last edited by Tjorven on Tue 29.7.2014 19:58; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Chanteau
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 20 Feb 2007
Posts: 20464

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:47    Post subject: Reply with quote

Věřím v Boha. Ne ale v toho křesťanského, ani jiného náboženství. To že Bůh umožní nebe jen svým oddaným věřícím se mi příčí jakožto dost lidská a přízemní vlastnost. Věřím v něco, co je pro všechny a umí se to povznést nad to jestli věřili nebo ne. Jinak bych v takové mocnosti neviděla smysl.
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30733

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:48    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:48    Post subject: Reply with quote

annysek, přesně tak. Bible je prostě spousta symbolů, které ani všechny zatím neznáme, neznáme výklad všech a s dobou se v ní objevují další a další symboly.. Bible dokáže odpovídat na otázky, je napsaná tak, že se prostě hodí do každé doby.
Já nejsem křesťan a neznám Bibli, nevěnuju se tomu.
Ale přirovnávat Bibli k fantasy, tak to může s prominutám fakt jen úplnej ignorant..
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
Nevelkej ale krásnej
kytky 1, meta: 75
kytky 1, meta: 75


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 55

PostPosted: Mon 24.3.2008 14:56    Post subject: Reply with quote

Já nemám potřebu uctívat nějakého boha, o kterém toho bylo vymyšleno už hodně a v jehož jméně se na světě napáchalo více zla než dobra (čili každé božstvo, které kdy existovalo, neb si boha do úst berou zejména ti, kteří chtějí ubližovat).

Mně bohatě stačí se soustředit na zemi, kde moudře "vládne" "matička" příroda, která má jasná přirozená pravidla pro každého tvora, každou rostlinku, ale i každý nerost a horninu (těm to sice je asi úplně fuk, ale platí to na ně taky). Taková pravidla platí i pro člověka ať už je jakéhokoli vyznání.

Mezi závazná pravidla pro člověka patří zjeména "Nepoletíš!" a "Každý tvůj skutek se ti vrátí!" (v dobrém i zlém) To první už lidstvo pochopilo, a tak raději přešli na model "létejme ve věcech, které létají", ale to druhé - daleko důležitější - ještě lidi nepochopili. Resp. bylo pár výjimek, které prokazatelně pochopili, nebo pochopili většinu z toho. Za všechny stojí zmínit Ježíše a Jana Husa. Bylo jich více, někteří "částečně pochopivší" jsou také v Bibli, což je kniha plná obrovské inspirace pro každého člověka, který chce "žít správně".

Tjorven wrote:
Me prijde fajn, kdyz ma clovek nejake zasady a pomoci nich se snazi byt "lepsi"..a proto mi teoreticky pripada nabozenstvi jako dobra vec, no ale...


Právě proto mi náboženství nepřipadá jako dobrá věc, ale rozhodně alespoň jako velmi výrazně lepší věc než nežít podle ničeho. Každé náboženství s sebou nese silná a nelidská zhoubná pravidla, která mají za cíl potlačit a pokořit jedince, ale pokoru by měl každý najít sám v sobě, to je něco, co do člověka natlouct ani nařídit nejde. Znám pár věřících, kteří jsou v určitém ohledu moc fajn lidé a dalo by se asi říci i "příkladní", ale z jiného pohledu... ehm... mají svého Boha.

Tjorven wrote:
no ale kdyz se citi byt lepsi nez ostatni...


Skutečně "lepší Člověk" to o sobě ví, ale dává to najevo jinak než manipulováním s ostatními. Problém v náboženstvích je ten, že člověk se s jejich pomocí opravdu stane lepším, když chce, ale nestane se tak dobrým, aby dokázal správně zvolit cestu jak pomoci ostatním. Problém je v základech.

Tjorven wrote:
proste se mi nelibi slepe nasledovani pravidel (i kdyz to se samozrejme netyka vsech vericich)


Týká se to všech - i nevěřících. Každý z nás slepě následujeme něco. Ať už je to
* milenec, kterého slepě následujeme a rozbijeme rodinu,
* šéf, kterého si slepě vážíme, protože vydělává více než my,
* umělec, který nás náhodou zaujal,
* hudební či oděvní styl, který je momentálně "IN",
* jakákoli jiná trapnost postavená na nějaké falešné autoritě, u které se moc nezamyslíme a opičíme se po tom...

Každý se po něčem bez rozmyslu opičí, a kdo říká, že ne, ten bez rozmyslu slepě odmítá všechno, co na něj ukazuje.

Tjorven wrote:
no ale vpodstate nevim, jak se k vire postavit.


Já to mám jednoduché. Snažím se v životě najít to, co je a není pro Člověka přirozené. Co ho ničí a co ho naopak rozvíjí. Nejsem zastáncem teorie "patříme do jeskyní". Lidsto už se někam posunulo.

Tjorven wrote:
myslim, ze drtiva vetsina lidi na planete veri v to, v co verili jejich rodice...to znamena, ze to nemuze pochazet moc z nich, spis jsou na to zvykli...


Každý člověk se narodí do prostředí, které mu nedává na výběr a nutí mu jen jeden systém hodnot, který většinou nefunguje, ale všichni se snaží předstírat, že ano. Každé dítě se s tím jednou rozhodne bojovat, ale nakonec podlehne většině, která taky dávno podlehla, tak mají silný argument "to jsem si taky kdysi myslel/a".

Tjorven wrote:
proc se ty pravidla nemeni aspon trosku s dobou?


Protože je to celé postavené na VÝKLADU slov, která padla kdysi. Navíc by každá náboženská organizace strašně ztratila na důvěryhodnosti, když by jednoho dne přišla s tím, že je to celé trochu jinak, takže se musí velmi pomalu. A to tak pomalu, aby už nežila generace, která by si těch změn všimla.

Tjorven wrote:
na to abych byla dobry clovek myslim nepotrebuju sedet kazdou nedeli v kostele nebo se kazdy vecer modlit...


Souhlasím, co ale člověk má dělat, aby byl dobrý člověk? Takhle mluví každý proticírkevník, ale vlastně málokdo přichází s lepším řešením. Volnomyšlenkářství a rádobysvoboda nefunguje viz USA.

Tjorven wrote:
No vzhledem k poctu tecek jde videt, ze si svymi nazory v tomhle tematu moc jista nejsem Laughing tak to neberte vazne, navic mam ted teplotu


Je vidět, že ses přehřála na ideální teplotu Smile

Tjorven wrote:
jo, a taky by me zajimalo, co bych sem ted psala, kdybych vyrustala v prisne katolicke rodine Cool


To záleží na tom, jak moc přísně. Buď bys tady od všech chtěla adresu, abys jim mohla zaslat brožůrky, nebo bys soudila všechny ostatní. Jako trošku liberální věřící bys tvrdila svoje, ignorovala ostatní a tvrdila, že ti nevadí, že mají jiný názor.

Sorry, že quotuju zrovna tebe, ale inspirovala jsi mě.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nevelkej ale krásnej
kytky 1, meta: 75
kytky 1, meta: 75


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 55

PostPosted: Mon 24.3.2008 15:04    Post subject: Reply with quote

maxmiliana wrote:
No me treba prijde "divne" brat vazne evangelia noveho zakona...


A přitom to je to nejhodnotnější, co v Bibli skutečně je.

Brát je vážně ve smyslu Ježíšových skůtků? Ne! Brát vážně Ježíšovy citace? Rozhodně ano.

Ježíš byl křesťany v Bibli děsně zkreslen, aby jeho skutky zakryly jeho slova, která církvi nejdou do krámu, ale nemohli je vypustit.

Ježíš byl taky ve své době pod obrovským tlakem a nemohl si dovolit mluvit příliš jasně, a tak mluvil v podobenstvích, která myslícímu člověku dávají velmi jasný směr. Musíte si je ale dát všechny do jasných souvislostí. Ježíš v Bibli nikdy nezměnil názor (i když to tak mnohdy vypadá), ale žádné dva jeho výroky si neodporují, a když s tímhle člověk přistupuje k těm slovům, tak vidí, že Ježíš občas záměrně říkal opak, aby mu lidé více rozuměli.

maxmiliana wrote:
asi jako kdyby za 90 let nasi vnoucata psala o tom, jak probihala treba volbu klasuse prezidentem (tedy neco co se kdysi stalo a oni to nezazili jen od nekoho nekde slyseli...)


Tak to je přinejmenším a velmi slušně řečeno "hodně uhozené" přirovnání. Nic ve zlém.
Back to top
View user's profile Send private message  
Chantelle
kytky 4, meta: 2550
kytky 4, meta: 2550


Joined: 29 Aug 2007
Posts: 2507
Location: bažina zoufalství a propast beznaděje

PostPosted: Mon 24.3.2008 15:07    Post subject: Reply with quote

maxmiliana wrote:
Mo Cuishle wrote:
Mně by zajímalo, co je v Bibli za "fakt divné pasáže"..
No me treba prijde "divne" brat vazne evangelia noveho zakona...

kdyz vezmu fakt, ze byla vybrana jen nektera, a taky to, jak kdy byly sepsany, tak to neni mozna brat nijak moc vazne.
asi jako kdyby za 90 let nasi vnoucata psala o tom, jak probihala treba volbu klasuse prezidentem (tedy neco co se kdysi stalo a oni to nezazili jen od nekoho nekde slyseli...)


S tímhle souhlasím, viděla jsem o tom nějaký dokument a ve skutečnosti těch evangelií je kolem třiceti. A Bible vznikla jenom na základě čtyř evangelií, které v té době byly vybrány jako "nejvhodnější".

Jinak já jsem pokřtěná, ale věřící nejsem.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nevelkej ale krásnej
kytky 1, meta: 75
kytky 1, meta: 75


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 55

PostPosted: Mon 24.3.2008 15:10    Post subject: Reply with quote

Tjorven wrote:
Myslim, ze napr. krestanstvi nejde logicky vysvetlit...


Ale jde a velmi dobře a snadno. Jen musíte tu logiku posunout o kousek vedle a postavit pod ni jiné základy než pro jinou víru. Každá víra má své základy, na kterých stojí a v rámci těch dává nějakou logiku.

Dlouhodobě uznávané a úspěšné víry nejsou postavené na jen tak nějakém nesmyslu, ale na docela pevném a jasném řádu. Proto spoustě lidem nedojde, kde končí jejich přínos a kde už začíná ta škodlivá část.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
Page 3 of 13

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms