sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Jste verici?
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Mon 21.7.2008 10:36    Post subject: Reply with quote

(OT) Kyo, docela me bavi, jakym stylem tu konstruujes argumenty, bavi v pozitivnim slova smyslu.. zni to celkem logicky a uz ani tolik nestiras kazdou vetou, wow. Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Thu 24.7.2008 17:32    Post subject: Reply with quote

rohypnol--ka wrote:
Já taky nejsem věřící, jsem hrozný realista a našla jsem se ve filosofii existencionalistů, ne ve všem, ale základní myšlenky ano ( např: Jenom to ztracíme, čeho se sami vzdáváme). Že jde duše do nebe, to mi nedává smysl, jak by se tam všechny duše vešly za celá ta tisíciletí?
Já věřím v reinkarnaci takže podle mě se do nebe nedostane hned každej. Navíc je ve vesmíru spousta jiných planet kam mohou ty duše odejít-jsou nižší i vyšší planety než Země. A podle karmických zákonů se člověk převtěluje podle toho jak žil. Pokud žil jako zvíře tak do zvířete, pokud žil "normálně", ne přímo duchovně, ale ani nebyl zlý tak do dalšího lidského života a ti nejpokročilejší se vrací zpátky k Bohu.

Zní to asi trochu hloupě, ale k tomu jsem došla, když jsem o náboženství přemýšlela. Taky si myslím, že kdyby byl Bůh, tak by nedopustil, aby se kvůli němu tolik válčilo a třeba conquista a Inkvizice ve středověku, kdy náboženství sloužilo jen jako zástěrka k vraždám a mučení, jak to mohl Bůh dopustit? Vím, že spousta lidí si to umí odůvodnit, ale já ne...Asi proto, že nechci, proč hledat omluvy pro taková zvěrstva?

V tomhle s tebou souhlasím. Je škoda, že ve jménu náboženství se napáchalo tolik zlých věcí. Na druhou stranu nemyslím, že existuje nějaké špatné náboženství nebo filozofie-jsou jen špatní lidé. A že by to Bůh nedopustil...žijeme v hmotném světě a navíc vě věku Kali-jugy (věk temnoty a hádek-ten trvá už cca stovky let) a lepší to tu už nebude pokud se lidé nebudou snažit.

Reinkarnace mi taky nepřipadá moc reálná, ale buddhismus jako filosofie je mi sympatický, klid a mír v duši, to je dobré pro každého z nás. Nejméně sympatické náboženství je mi křeštanství, nebo spíš ne samotné křesťanství, ale jeho představitelé, už od středověku je zneužíváno a Bible špatně vykládána a zneužívána a dosud se to moc nezměnilo, občas mě to fakt vytáčí, ty jejich názory (např: zakažte Harryho Pottera, je to kniha o čarodejnictví, přitom díky této knize tačaly děti více číst, zákazy potratů v Polsku jsou taky dost nespravedlivé, každá žena má právo volby, stejně jako otec a to jsou jen dva příklady z mnoha), a proto moc nechápu tu nenávist vůči muslimům, nepřipadají mi horší než křesťané.

S tím souhlasím. Sice si o mě půlka boardu asi myslí, že jsem fanatik, ale právo na potrat, antikoncepci atd. bych v životě nikomu neupřela. Přijde mi, že toto je dost ustrnulé a zpozdilé, stejně jako to jak se chovají muslimové k ženám. Ale jak už jsi zmínila, je to především špatným výkladem Písem. Třeba Mohamed byl docela feminista prý : )

Jako nevěřící to mám asi těžší, když se setkám se smrtí, nemůžu najít žádnou útěchu v tom, že duše stále je a že se dostala do lepšího světa. Myslím, že po smrti nic není.
Snažím se řídit svým svědomím a to je podle mě lepší než to, co dělají někteří křesťané, kteří když něco provedou, tak se vyzpovídají a je to OK. Ale mám několik věřících kamarádek, jedna z nich je docela silně věřící (nebere potraty ani antkoncepci), je moc fajn, ale tomuhle tématu se s ní raději vyhýbám.
Pokud si navzájem nic nevnucujete tak OK : ) Myslím, že všechno je o toleranci. Bohužel jsou lidi, kteří vůbec tolerantní nejsou a to se týká jak ateistů tak věřících.


Klidně se mi za tento příspěvěk a můj pohled vysmějte a označte za cvoka, i když (pokud bude někdo reagovat) tak bych dala přednost diskuzi na úrovni a ne jedovatým narážkám, díky. Třeba ta reinkarnace a hmotný svět mi přijdou logické, nemůžu si pomoct Razz


Last edited by waxeipahdeth on Thu 24.7.2008 22:33; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Alunka
kytky 6, meta: 9450
kytky 6, meta: 9450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9362

PostPosted: Thu 24.7.2008 18:07    Post subject: Reply with quote

Já bych ráda v něco věřila. Ale v nic, co by mě svázalo a odtrhlo od reality. (I když, co je realita? Mr. Green )
Hlavně mám pocit, že když vírá příjde, měla by přijít nějákou přirozenou formou. Protože jinak se mi zdá, že to pak roste ve fanatizmus. Nechtěla bych věřit v něco, co by mi zakazovalo naprosto přirozený lidský věci jako je sex, nebo dejme tomu blbý pití alkoholu (úúh at žije mešní víno Laughing ). Člověk není stroj a od nepaměti vyhledával i tu zábavu .. Proč mít v hlavě jen nějákou filozofii, která mě bude svazovat ... možná to ani nepocítím. Možná by se mi to dokonce líbilo. Připadalo mi, že žiju plnohodnotně. Ale co to je za život?
Já vím, strašně se do toho zamotávám. Ale když vidím třeba adventisty sedmýho dne (ano máme tu pár jedinců) je mi z nich špatně. Mám pocit, že ten člověk lže pak i trochu sám sobě.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8195

PostPosted: Thu 24.7.2008 18:25    Post subject: Reply with quote

Alunka wrote:

Hlavně mám pocit, že když vírá příjde, měla by přijít nějákou přirozenou formou. Protože jinak se mi zdá, že to pak roste ve fanatizmus.
nevím jestli jsi měla namysli přirozenou formu víry ve stylu praktikování víry a nebo přirozenou formu toho, jak ta víra přijde
já si totiž myslím, a nebo mám aspoň takovou zkušenost, že když se člověk dá na víru z vlastního přesvědčení tak trochu nepřirozeně oproti jeho dosavadnímu způsobu života, tak se pak chová jak naprostý fanatik, asi vlivem toho, ze má potrebu presvedcovat o víre nejen lidi okolo, ale i sám sebe - takže najednou se začne pitomně usmívat a napotkání všem vykládat "ježíš tě miluje" Laughing

a taky mi prijde, že většina takových lidí se "chová" podle víry spíš v důsledku, že za to něco očekává, ve stylu "začnu se modlit, budu spasen" - a vubec většina náboženství vychází vyloženě z toho, že si nějaký člověk vysnil cestišku k tomu, aby pro svou dušičku zajistil to nejlepší a sepsal o tom knihu - už jen ten předpoklad, že lidská duše musí být ve vesmíru natolik důležitá, aby o ni někdo pečoval, co když naopak pokud je někdo nad námi, z nás nemá jen prču a nebaví se naším tápáním tady? Laughing

černá budounost ale přináší jen depky, tak je nutné očekývat pozitivní a věřit v dobro, víc stejně dělat nemůžem
Back to top
View user's profile Send private message  
Alunka
kytky 6, meta: 9450
kytky 6, meta: 9450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 9362

PostPosted: Thu 24.7.2008 18:29    Post subject: Reply with quote

no tak nejak jsem to myslela Embarassed

Myslela jsem to tak, že věřící člověk narozený v tom prostředí a nebo, když to řeknu blbě. Například poznamenán nějákou tragedii a ta víra ho jakoby osvítila se k tomu postaví tak něják rozuměji.
¨
Takže jinak s tebou do puntíku souhlasím.
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Thu 24.7.2008 19:33    Post subject: Reply with quote

Alunka wrote:
Já bych ráda v něco věřila. Ale v nic, co by mě svázalo a odtrhlo od reality. (I když, co je realita? Mr. Green )
Hlavně mám pocit, že když vírá příjde, měla by přijít nějákou přirozenou formou. Protože jinak se mi zdá, že to pak roste ve fanatizmus. Nechtěla bych věřit v něco, co by mi zakazovalo naprosto přirozený lidský věci jako je sex, nebo dejme tomu blbý pití alkoholu (úúh at žije mešní víno Laughing ). Člověk není stroj a od nepaměti vyhledával i tu zábavu .. Proč mít v hlavě jen nějákou filozofii, která mě bude svazovat ... možná to ani nepocítím. Možná by se mi to dokonce líbilo. Připadalo mi, že žiju plnohodnotně. Ale co to je za život?

Něco v tom smyslu mi říkal známej, že člověk stejně nikdy najisto neví co bude po smrti a proč si v životě něco odpírat, když je třeba jen jeden jedinej, co žijeme : ) To bohužel taky vědět nebudu dokud neumřu Sad Laughing Taky považuju sex za přirozenej, nepřijímám všechno, co někde přečtu. Ale zas blbý pití alkoholu...někdo s tím má problémy, že jo a někdy je lepší nepít vůbec než moc. Ale to je na každým jak s tím naloží : )

zuza wrote:
a vubec většina náboženství vychází vyloženě z toho, že si nějaký člověk vysnil cestišku k tomu, aby pro svou dušičku zajistil to nejlepší a sepsal o tom knihu

Většina? Třeba křesťanství, judaismus, islám, hinduismus, prostě velký a rozšířený náboženství podle mě nejsou o tom, že přišel nějakej maník a napsal knihu o tom jak by se měli lidi chovat...Bible, Korán a védy jsou tisíce let staré a taky už tisíce let podle nich někteří lidi žijí a je v nich i moudro, takže něco na tom asi bude. Ale třeba takoví Mormoni, kde napsal hlavní knihu docela nedávno nějakej člověk nebo podobný skupiny, tak to už je jiná a beru to trochu s despektem.
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Fri 25.7.2008 16:33    Post subject: Reply with quote

Za tisic let to taky bude velmi chvalene stare nabozenske dilo, jestli se to dochova, kdyz uz jsme u toho. Nerikam, ze to neni brak, nerikam, ze v tom nejsou dobre body, ale argument ze je to stare=dobre a nove=brak mi prijde trochu nepouzitelny. Je fajn, pokud podle neceho dokazou lide zit po tak dlouhou dobu, jenom bych neignorovala, ze i podle tech "prilis modernich" nabozenskych knih nekteri lide spokojene ziji svuj zivot.

A co se tyce "manik s pravidly na zivot", mozna je to sice trochu extremni nebo komicke prirovnani, ale tak trochu to presne tohle je- jedinec, kterymu se nezdal zivot okolo, zacal hlasat, jak by to podle nej vypadalo lepe a aby se to nahodou nezapomnelo, bud to sepsal sam, nebo to po nem sepsali inspirovani jini. Vzdyt to v tech knihach, krome jinych pouceni a pravd (nebo "pravd", jak chcete) *je*.
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Fri 25.7.2008 17:09    Post subject: Reply with quote

za dva tisíce let budou vystavovat i tvůj zkamenělej bobek jako vzácnost a možná o něm popíšou stohy knih. a možná se najde dost blbců co budou brát Krtečka jako obraz naší společnosti.

víra je jen reakce na strach z neznáma, jakýkoli konkretizování a argumentování nečim je blbost. věřit si může každej čemu chce, jen ať o tom nepřesvědčuje ostatní..
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Fri 25.7.2008 18:10    Post subject: Reply with quote

Kyo wrote:

víra je jen reakce na strach z neznáma, jakýkoli konkretizování a argumentování nečim je blbost. věřit si může každej čemu chce, jen ať o tom nepřesvědčuje ostatní..

Kyo, ale ty taky musíš něčemu věřit. Nebo snad nevěříš vůbec v nic? Tomu nevěřím zas já : )))
No vidíš a mě zas nebaví jak mě někdo přesvědčuje, že věřím na kraviny...oni totiž ani ateisti nejsou zrovna tolerantní...sama jsem taková byla.
Back to top
View user's profile Send private message  
JÁjenJÁ
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 7327
Location: doma :)

PostPosted: Fri 25.7.2008 18:14    Post subject: Reply with quote

E.x.i.l.i.a wrote:
Kyo wrote:

víra je jen reakce na strach z neznáma, jakýkoli konkretizování a argumentování nečim je blbost. věřit si může každej čemu chce, jen ať o tom nepřesvědčuje ostatní..

Kyo, ale ty taky musíš něčemu věřit. Nebo snad nevěříš vůbec v nic? Tomu nevěřím zas já : )))
No vidíš a mě zas nebaví jak mě někdo přesvědčuje, že věřím na kraviny...oni totiž ani ateisti nejsou zrovna tolerantní...sama jsem taková byla.


Já si myslím, že bysme všichni měli být tolerantní k vyznání druhých. Já zas pocítila jak netolerantní jsou katolíci vuči jiným vírám nebo ateismu.
_________________
Sebeláska je jediná láska, která trvá navěky

O. Wilde
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Fri 25.7.2008 19:13    Post subject: Reply with quote

já věřim tomu, co se dá dokázat. jinak si jen něco můžu myslet.. ale ne tomu věřit a brát to jako fakt.
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Back to top
View user's profile Send private message  
JÁjenJÁ
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 7327
Location: doma :)

PostPosted: Fri 25.7.2008 19:20    Post subject: Reply with quote

Kyo wrote:
já věřim tomu, co se dá dokázat. jinak si jen něco můžu myslet.. ale ne tomu věřit a brát to jako fakt.


Kyo ty mi tak strašně připomínáš mě.
Přesně touhle větou jsem se oháněla pořád Laughing
_________________
Sebeláska je jediná láska, která trvá navěky

O. Wilde
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Fri 25.7.2008 19:37    Post subject: Reply with quote

JjJ Arrow To je pravda...bohužel žádná lidská společnost nebude nikdy zcela tolerantní Sad

Kyo Arrow A co když pro některé věci nemůžeme mít přesné důkazy prostě proto, že naše smysly jsou nedokonalé? : ) I když to je něco, co si neradi připouštíme, ptž my lidi si nechceme přiznat, že nejsme tak dokonalí jak si myslíme : ) Jasně, máme civilizovanou společnost, udělali jsme hromadu objevů, to je všechno fajn a já to beru, ale dokonalí nejsme...aspoň mě teda tenhle svět dokonalej nepřipadá, nebo je snad něco obdivuhodného na tom jak dokážeme tejrat děti, zvířata, ničit přírodu apod.?
Back to top
View user's profile Send private message  
Kyo
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 25 May 2007
Posts: 6874

PostPosted: Sat 26.7.2008 10:31    Post subject: Reply with quote

tak právě proto že naše smysly jsou nedokonalé a nemůžeme proto mít důkazy nemůžeme věřit něčemu, o čem nic nevíme.

fakt mi to připadá jako v červenym trpaslíkovi s tou biblí..
_________________
Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Back to top
View user's profile Send private message  
JÁjenJÁ
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 7327
Location: doma :)

PostPosted: Sat 26.7.2008 10:33    Post subject: Reply with quote

jenže spousta lidí něčemu věřit chce, Kyo.
Spousta lidí víru "potřebuje" at už jako pomocnou berličku v životě, nebo nějakou "jistotu"
_________________
Sebeláska je jediná láska, která trvá navěky

O. Wilde
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next
Page 10 of 13

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms