sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Zablokovaná páteř
Goto page Previous  1, 2, 3
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Suga
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 4897
Location: Kde mám ty fialový kytky?!

PostPosted: Thu 6.3.2008 21:46    Post subject: Reply with quote

Kyo wrote:
no me boleli zada.. tak jsem tam potom chodil na rehabilitaci.

z pocatku nic, akorat te prohlidne, pak te prohmata, rekne ti at udelas nejaky polohy pri kterejch uvidi co se ti kde a jak na pateri hejbe a asi te posle na rentgen.. a pak ti rekne co a jak dal. jestli mas treba nejaky degenerativni zmeny na pateri a co se s tim da delat nebo v cem je problem..


Jenže rentgen odhalí vady kostí a zranění, ale většina bolestí zad je způsobená problémy se svaly.

"Bolesti zad jako takové mají vždy nějakou příčinu. Proto je vždy výhodné, aby stav páteře, správné zapojení svalů, které vzpřimují páteř, blokády kloubů apod. byly vždy podrobeny speciálnímu fyzioterapeutickému vyšetření. Jedině tak lze zabránit dalšímu přetěžování páteře. Proč?

Je nutné poznat, proč a jak svalová spolupráce funguje. Lidské svaly pracují vždy ve dvou režimech. Jeden – svaly se přetěžují, druhý – svaly vypadávají ze své funkce, nepomáhají „držet“ kosterní a kloubní soustavu. Tzn. veškerý pohyb (ano veškerý pohyb!), ať už jde o práci u PC, chůzi či sport je prováděn v neideální spolupráci svalů lidského těla. Tento stav způsobuje (v různě dlouhé časové periodě) přetížení pohybového aparátu, bolest, ale i únavu, nedostatečnou regeneraci apod. V tomto případě se dá hovořit i o tom, že přetížení páteře způsobuje i obecně „zdravý“ sport, jako je plavání i obecně „zdravé“ sezení na míči.

Nenechte se mýlit, svaly si nevybírají, zda právě teď „drží“ páteř při práci s myší, nebo právě teď „drží“ páteř při posilování nebo sportu. Vždy ji drží tím způsobem, který umí. A pokud ji neumí stabilizovat správně, tak jim pouze změna pohybové aktivity (nebo sedu) nepomůže. Svaly se musíte nejdříve naučit vnímat a zapojovat. Ve většině případů není vhodné začínat zapojovat „nové“ svaly v posilovnách – tam v naprosté většině případů zapojíte opět ty, které jste si přetížil (a) ten den v zaměstnání…
"
_________________
To mi chutná Razz
Back to top
View user's profile Send private message  
Koogi
can't ask why about love
kytky 8, meta: 25650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24680

PostPosted: Thu 6.3.2008 23:32    Post subject: Reply with quote

willow, to zni krasne to nahrati..uplne citim, jak to musi byt prijemne. a pak to "napraveni" to zni hrozne, boli to hodne? Embarassed

ach jo, ja uz tu bolest nemuzu vydrzet, chtela bych si nekam dojit zitra, ale proste nevim kam. jestli tam jak chodis ty nebo jak dal kyo..

nikolaos a to se ti stalo z niceho nic?

suga ja si myslim, ze to mam od toho, jak jsem driv docela pravidelne sportovala ted tak pul roku zpatky vubec a porad sedim (v praci, ve skole, doma)
_________________
Look in the mirror and ask your soul if you're alright. Put out the glitter that your soul hides behind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Willow
The mean one.


Joined: 26 Sep 2007
Posts: 6734

PostPosted: Fri 7.3.2008 8:27    Post subject: Reply with quote

ed
_________________
In the tide of hate
Throw down the counterweight
Tear up that flag and say
You’re worthy of more


Last edited by Willow on Fri 17.2.2012 15:49; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Nikolaos
Agent Provocateur


Joined: 26 Jan 2007
Posts: 2820
Location: Circus of damned

PostPosted: Fri 7.3.2008 10:27    Post subject: Reply with quote

no mne to začalo v lete takou veľmi miernou bolesťou v noci keď sa mi to neprekrvovalo skôr teda nad ránom . Myslela som, že som len nachladla na sedací nerv no potom pár mesiacov len mierne bolesti a potom sa mi to rapídne zhoršovalo okolo vianoc teda takže som už naklusala k lekárovi.
_________________
Vykašli se na to zlato, Ty nemůžeš za to, že mi je, tak jak mi je, nejsi to Ty, je to jen chemie.
Back to top
View user's profile Send private message  
Koogi
can't ask why about love
kytky 8, meta: 25650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24680

PostPosted: Fri 7.3.2008 14:38    Post subject: Reply with quote

no, ja jsem si dneska vzala ze zoufalstvi nurofen a kupodivu dneska zabral. bolelo me to teda rano malicko min nez vcera, ale zadna slava
k doktorovi muzu jit nejdriv s pondeli, ted se musim ucit ... nemuzu nekam jet na tri hodiny

willow, ja se toho hrozne bojim Bojik ale tak prezila jsem uz horsi veci
_________________
Look in the mirror and ask your soul if you're alright. Put out the glitter that your soul hides behind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Nevelkej ale krásnej
Guest





PostPosted: Fri 7.3.2008 16:01    Post subject: Reply with quote

Koogi, narovnávání u rovnačů zad je fakt strašná věc. Já jsem u už zmiňovaného Tomáše Rychnovského byl 3x.

Poprvé s několik let obtěžující bederní páteří (od sezení u počítače Smile. Už je to rok a o bederní páteři nevím. Na to, jaký jsem s tím měl problém to vůbec nebyl nepříjemný proces, jen párkrát zabolelo, když mi sáhl na nějaký citlivý bod, který souvisel s mým problémem. Kdo by si myslel, že u klíční kosti je protiváha bolavý bederní páteře.

Podruhé před půl rokem zase s ještě horší blokádou někde uprostřed zad. Za hodinku jsem odcházel bez bolesti a probíhalo to podobně příjemně, jen ta konkrétní léčba byla jiná.

Potřetí jsem tam byl minulý týden s tři týdny přetrvávající nesnesitelnou bolestí mezi lopatkami. Dozvěděl jsem se, že jsem typický počítačák - se ztuhlou celou horní částí hrudníku vpředu i vzadu. Už týden nic necítím. A kupodivu to zase nebylo žádný bolestivý škubání ani ohýbání. Jen si lehneš nebo sedneš, on ti najde příčinu, napraví ten jeden konkrétní problémovej sval (nebo víc, ale po jednom) a všechno to přestane bolet.

Nikdy to nebolelo, snad jen trochu teď naposled, to byl nějaký tlakový bod na hodně hodně problémovém místě v zádech.

U Tomáše se mi moc líbilo, že mi všechno vysvětlil, řekl mi, co mi je, proč mi to je, jak to vzniklo a hlavně to není žádný masér po rekvalifikačním kurzu, který tě natáhne na skřipec. Takovýhle bolestivý rovnání vede spíš k tomu, že se ti na svalech udělají nevyléčitelné mikrotrhlinky (a pak jizvičky), které ty svaly oslabují. To zrovna u svalů, které drží pohromadě záda, není vůbec dobrý.

Jestli jsi sportovala, tak ty záda jsou jednoznačně daň za ten sport. Dokud člověk sportuje, tak má dost posílené svaly, které mu drží tělo v nějakém tvaru. Když přestaneš, tak tě začně přesně tam, kde ty svaly suplovaly funkci jiných svalů, které byly celou dobu ochablé. Tomáš právě dělá to, že přiměje, aby určitou část zad držely ty svaly, které to dělat mají, tím se uvolní ty, které to dělat nemají.

A tak mě přestaly bolet záda.

Jestli si ho můžeš dovolit, tak to je sázka na jistotu. S tím, co popisuješ, bys na masérech a lítání po doktorech utratila daleko víc.
Back to top
 
Koogi
can't ask why about love
kytky 8, meta: 25650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24680

PostPosted: Sat 8.3.2008 13:30    Post subject: Reply with quote

Nevelkej ale krasnej, dekuju. Asi tam pujdu. Odpovedeli mi kdysi na email a ted zase (na to same), kdovi jestli to je nahoda... Suga psala, ze tys (predpokladam, ze jsi to ty Wink ) tam byl za protisluzbu. Vy se nejak znate? A on je vystudovany doktor?

edit: jo tak uz nic, uz jsem si o nem nasla na jejich strankach Wink
_________________
Look in the mirror and ask your soul if you're alright. Put out the glitter that your soul hides behind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms