sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Školné na VŠ
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  

Jsi pro školné na VŠ?
ano
37%
 37%  [ 18 ]
ne
62%
 62%  [ 30 ]
Total Votes : 48

Author Message
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Sat 12.1.2008 22:19    Post subject: Školné na VŠ Reply with quote

..házím jen tak téma do diskuze..pro, proti..atd..
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35474

PostPosted: Sun 13.1.2008 10:42    Post subject: Reply with quote

Tema jako co si myslime o jeho zavedeni a nebo jaky mame zkusenosti s placenim?
_________________
Zhmotňujeme-li pochybnosti, pak se naše přání nenaplní, neboť se za ně nepostavíme, vlastně to ani nechceme. Jak myslíme, tak se stane.
Back to top
View user's profile Send private message  
TarTar
Who knew:-)


Joined: 11 Oct 2007
Posts: 1819

PostPosted: Sun 13.1.2008 10:45    Post subject: Reply with quote

Tak já jsem proti školnýmu na státních školách, od toho jsou školy soukromý..jo třeba by to nějakým způsobem zkvalitnilo výuku, ale těžko říct.. jo možná něco symbolickýho, jako třeba 3000,- ročně, nebo tak něco..
sice se v jiných státech školný platí, ale tam mají celkově jinej systém vzdělávání.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:02    Post subject: Reply with quote

narážím na návrh zákona o vysokých školách, kde v Bílé knize stojí, že od roku 2010 by měly všechny státní vysoké školy vybírat od studentů školné. Zákon se projednává.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:11    Post subject: Reply with quote

mně je to více méně jedno, ale dala jsem ne, protože si myslím, že některý lidi tím ztratí šanci jít na VŠ, protože na to nebudou mít. Ale netuším, jak vysoký ty poplatky chtějí zavést, jestli symbolických 5000 za semestr, což myslím není až takový problém, nebo 20 000, což už by problém pro někoho být mohl.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29872

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:17    Post subject: Reply with quote

Já bych byla ochotná platit tak 10 000 za semestr, za předpokladu, že by se to nějak projevilo na kvalitě školy (vybavení, dostupnosti služeb, přístupu ke studentům). A taky by měly existovat nějaké úlevy pro sociálně slabší (ale tam bych to nechala možná v prváku, max. druháku, přijde mi, že se to dost zneužívá, člověk na VŠ už by si na školné měl dokázat vydělat) a stipendia.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:17    Post subject: Reply with quote

myslím, že se to bude pohybovat v podobné výši jako na soukromých VŠ, myslím, že cca 30.000 za semestr, tzn. 60. 000 ročně. Chtějí na to vymyslet studentské půjčky, sociální úlevy a tak podobně. Ale i tak si myslím, že tuto částku půjčky na studium, které chtějí zavést, moc nevyřeší, neboť není jisté jestli člověk dostuduje a bude to moci splatit. Také se obávám, že se moc lidí nepohrne na medicínu a techniku, ale na obory, kde je větší šance získat titul, když už si to lidi budou muset pplatit.

Mě je to jedno, protože se mě to už nebude týkat, ale usoudila jsem že by tomohlo být dobré téma do diskuze pro ty mladší ,jestli tu někdo takový je. kdo by v roce 2010 případně měl na vš nastoupit. Protože to asi není zanedbatelná částka.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29872

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:20    Post subject: Reply with quote

Zavedení školného z nuly na 30 000 by mi přišlo teda dost drastické. To už by opravdu musela být jo změna (třeba na fildě rozhodně), aby se mi to chtělo platit.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:43    Post subject: Reply with quote

není to nějaká blbost? 30 tisíc mi přijde přehnaný, to neplatím ani já. Když bych vzala třeba mou ex třídu na gymplu, tak polovina lidí by tím pádem na VŠ nenastoupila, čtvrtina lidí by s tím měla problémy a čtvrtině by to bylo fuk - respektive rodičům.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:57    Post subject: Reply with quote

suny, ale já třeba na vošce jsem měla platit skoro 20. 000 , a to nebyla vysoká škola, takže předpokládám, že na vš, kde se běžně ta třicítka platí na soukromých (na soukromé stření jsem např. platila 25.000) tak mě to přijde normální. A s tím souvisí to, že chtějí zavést tzv. půjčky na studium, které by fungovaly tak, že by se splácely až poté, co člověk dokončí studium a bude pracovat.
Navíc za delší studium např. my na pajdě platíme poplatek cca 18.500 za semestr.
Takže prostě mezi 20. - 30. tisíci by se to školné na semestr pohybovat mělo.

akorát mi tedy není jasné, jak budou ty peníze vymáhat z lidí, kteří tu školu nedodělají a nenajdou zaměstnání Myslik

a jinak je možné, že to školám pomůže zkvalitnit výuku, ale např, na našem oboru by se mělo zkvalitnit něco, co se penězi zaplatit nedá...
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 13:58    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
Zavedení školného z nuly na 30 000 by mi přišlo teda dost drastické. To už by opravdu musela být jo změna (třeba na fildě rozhodně), aby se mi to chtělo platit.


Změny slibujou. Slibují, že to povede k pozvednutí úrovně škol a taky k větší motivovanosti studentů.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Chanteau
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 20 Feb 2007
Posts: 20441

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:34    Post subject: Reply with quote

já bych byla pro....nějakým způsobem by se opravdu měla zlepši kvalita školství a stát do toho větší prachy s velkou pravděpodobností nikdy rvát nebude. Vidim to na středních školách..učitelství už prestižní není, většina profesorů se před žáky snižuje k nadávkám na nízký plat (například u nás...jedna hysterická profesorka nám neustále cpe jak za tyhle peníze by mohla "sedět za stolem se založenejma rukama a nedělat nic" přitom její výuka je dost mizerná). No třeba by to to školné nějak vyřešilo....
Back to top
View user's profile Send private message  
LadyCroft
bojovnice!!!


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 13356
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:37    Post subject: Reply with quote

nejsem. pak se studium stane záležitostí majetnějších rodin. protože i tak je studium celkem finančně náročné, natož ještě aby se platilo. my na škole máme semestrální příspěvek 1500 (což je naprostá pohoda) a jsme státní, ale kdo má vyznamko tak má 50% slevu, tak jsem ho naštěstí platila celý jen dvakrát. ale stejně si myslím, že VŠ mají celkem velké dotace od státu.

co bude ještě dál drasticky zpoplatněno? to aby byly výplaty tak 50tisíc... Crying or Very sad
_________________
women who behave rarely make history
Back to top
View user's profile Send private message  
Chocolate
Jedem das Seine und mir das Beste:-)


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 8069

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:42    Post subject: Reply with quote

Shrew wrote:
Lenore wrote:
Zavedení školného z nuly na 30 000 by mi přišlo teda dost drastické. To už by opravdu musela být jo změna (třeba na fildě rozhodně), aby se mi to chtělo platit.


Změny slibujou. Slibují, že to povede k pozvednutí úrovně škol a taky k větší motivovanosti studentů.


Hm, s tou motivovanosti to je mozna fakt, ale uroven nevim, nevim. V Nemecku se skolne plati (500euro na semestr plus socialni poplatek asi 176 eur, to nevim ted jiste presne) a studenti si prave stezuji, ze se uroven presto vubec nezvedla Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:45    Post subject: Reply with quote

Chanteau wrote:
já bych byla pro....nějakým způsobem by se opravdu měla zlepši kvalita školství a stát do toho větší prachy s velkou pravděpodobností nikdy rvát nebude. Vidim to na středních školách..učitelství už prestižní není, většina profesorů se před žáky snižuje k nadávkám na nízký plat (například u nás...jedna hysterická profesorka nám neustále cpe jak za tyhle peníze by mohla "sedět za stolem se založenejma rukama a nedělat nic" přitom její výuka je dost mizerná). No třeba by to to školné nějak vyřešilo....


ale to s platy se netýká středních škol, ty budou i nadále zadarmo.
A na vysokých školách učí většinou vědci a odborníci, kteří učí a mimo to ještě pracují jinde, neslyšela jsem, že by si někdo (krom např. mladých doktorandů) stěžoval na platy na vš. Tady se nejedná o základky a ni o střední školy, ty budou i nadále státní a chudé.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
Page 1 of 12

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms