sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Školné na VŠ
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  

Jsi pro školné na VŠ?
ano
37%
 37%  [ 18 ]
ne
62%
 62%  [ 30 ]
Total Votes : 48

Author Message
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30684

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:49    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Janeira
.


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 42006

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:51    Post subject: Reply with quote

byla bych pro, kdyby byla možnost pro ty, co by na studium finančně neměli, si vzít půjčku, která by se splácela po dokončení studia.
bez týhle možnosti by to byla diskriminace, ale mám pocit, že se s něčím takovým počítá, ne?
_________________
We can be heroes just for one day.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29883

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:51    Post subject: Reply with quote

to je otázka, (když to vezmeme čistě z finančního hlediska) jak moc by se to vyplatilo... dejme tomu, že budu tři roky studovat a platit 30 000 za semestr, to je celkem 180 000 za školné + 3 roky platu, který bych bývala dostávala, kdybych se na VŠ vybodla (dejme tomu 520 000), to mám 700 000 o které musím ve zbytku života vydělat víc, než kdybych VŠ neměla.
Co se týče naprosté většiny humanitních oborů, tak o výhodnosti této investice silně pochybuju, protože tam ten plat asi moc vyšší nebude, pokud vůbec, spíš nižší, když se člověk bude snažit zůstat v oboru.
Ale to ostatně platí i bez školného - mimochodem je vidět, že to školné tam netvoří zas tak podstatnou část.

edit - teď mi nějak vypadlo, co jsem tím vlastně chtěla říct Mr. Green Zavedení školného OK, ale v naší zemi se vzdělání finančně moc nevyplatí už teď, takže by to chtělo řešit spíš tenhle problém (i když teda nevím jak, ze dne na den to nebude a nařízení to taky nevyřeší).
_________________
queerer than we can suppose


Last edited by Lenore on Tue 29.4.2008 19:55; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:55    Post subject: Reply with quote

Tak poplatky za přetahování studia jsou podle mě něco jiného než platit hned od prváku. A navíc většinou se za studium platí když je člověku až 26 let a více a takoví už většinou pracují...ale fakt nevím kde bych třeba v prváku našla brigádu za kterou bych dostala 30 litrů a co když jsem ze sociálně slabé rodiny takže by mi rodiče nemohli přispět?
Ano, půjčka, ale pak si člověk většinou půjčuje na byt a musí splácet hypotéku...to bych taky mohla splácet své půjčky do konce života, nemohla si pořídit děti, pracovala bych primárně jen pro prachy apod.
Back to top
View user's profile Send private message  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10032

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:56    Post subject: Reply with quote

Myslím, že i v dnešní době značná část studentů(zejména těch co dojíždí) to má těžké finančně zvládnout, málokdo může VŠ studovat bez brugády nebo úplného sponzoringu movitých rodičů.

Určitě je něco jiného, když někdo bydlí v Praze a studuje v Praze, ale když má někdo dojíždět, platit si bydlení...a ještě by měl platit i školné, tak by to dost rodin zruinovalo.
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:56    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
to je otázka, (když to vezmeme čistě z finančního hlediska) jak moc by se to vyplatilo... dejme tomu, že budu tři roky studovat a platit 30 000 za semestr, to je celkem 180 000 za školné

Nj, vlastně, to by bylo 30 za JEDEN semestr...tak to fakt né Bojik
Back to top
View user's profile Send private message  
maxmiliana
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 30684

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:56    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29883

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:58    Post subject: Reply with quote

Exi a ten půl milion ušlých zisků tě nechává chladnou? Laughing
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:59    Post subject: Reply with quote

Jj, Corbusier, přesně tak. Možná by to nevadilo nějakým movitějším Pražákům nebo Brňákům, kteří mají z výšek velký výběr ve městě kde žijí...ale člověk, který prostě musí platit i za ubytování a dojíždění? Prostě výšky jsou fin.náročné i bez školného.
Back to top
View user's profile Send private message  
Janeira
.


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 42006

PostPosted: Tue 29.4.2008 20:01    Post subject: Reply with quote

kdyby bylo nějak zaručeno, že ty prachy fakt k něčemu budou, že se to někde projeví ... tak je to pro mě bez diskuze.
vždycky aby se něco zlepšilo nebo někam posunulo, tak se tomu musí něco dát ... takhle to vidím já, no.
_________________
We can be heroes just for one day.
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Tue 29.4.2008 20:02    Post subject: Reply with quote

Já jsem s úrovní svý školy spokojená i když od nás nevybírají 180 000 za studium Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message  
Janeira
.


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 42006

PostPosted: Tue 29.4.2008 20:04    Post subject: Reply with quote

já tohle tvrdím jakožto vysokou naprosto neposkvrněná osoba. tak snad budu za rok o něco znalejší tamních poměrů. Very Happy
_________________
We can be heroes just for one day.
Back to top
View user's profile Send private message  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10032

PostPosted: Tue 29.4.2008 20:05    Post subject: Reply with quote

Já si myslím že problém VŠ není až tak v penězích.. co by se za ně koupilo, hezčí lavice, hezčí budovy, PC, hezčí já nevím co.. vyučovat budou pořád ti stejní lidi, a VŠ může být přínosná i když budou sedět v rozpadající se hale a psát si zápisky na koleně...
Back to top
View user's profile Send private message  
Mort
kytky 8, konec


Joined: 13 Oct 2007
Posts: 448

PostPosted: Tue 29.4.2008 20:28    Post subject: Reply with quote

Corbusier - to si nemyslím.


Mám však pocit, že by to mohlo mít pozitivní vliv na pozici vysokoškolského vzdělání jako takového. V současné době ta úroveň tak neskutečně klesá, že bakalář už je pomalu každej blbec, a i průměrní studenti se přeci jen na nějaké ty výšky vždycky dostanou, sice ne na ty vysněné, ale blbá výška, také výška, že.
Myslím, že to není dobré pro společnost. Najednou je i osel titulován minimálně bakalářem v podstatě za to, že si prodlužuje bezstarostné mládí (je to tak, ne že ne!) a bita je na tom česká inteligence, která dosáhne téhož, přičemž ty podmínky se neustále snižují, neboť "společnost klesá pod tíhou těch nejslabších článků"...

kdyby vš nestudoval "každý", snad by tituly opět získaly nějaký smysl.

řešit to placením školného mě však znepokojuje...vybavuje se mi doba před terezínskými reformami, kdy se vzdělávat mohli pouze movitější...

...ale pokud je "vzdělání pro všechny dohromady" komunismus, pak "vzdělání jen pro bohaté" je kapitalismus a to znamená ale, že v tom případě je všechno ok Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10032

PostPosted: Tue 29.4.2008 20:31    Post subject: Reply with quote

A myslíš že když se bude platit školné tak bude mít titul větší cenu?

Akorát se bude dát titul bc. "koupit"...to už ho bude moct mít holt každý, kdo bude mít peníze.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next
Page 3 of 12

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms