sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Školné na VŠ
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  

Jsi pro školné na VŠ?
ano
37%
 37%  [ 18 ]
ne
62%
 62%  [ 30 ]
Total Votes : 48

Author Message
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29884

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:47    Post subject: Reply with quote

Úroveň se tím zvedne těžko, spíš možná klesne, protože na školu půjdou hlavně ti, kterým to rodiče zaplatí a ne ti, kteří na to skutečně mají. Ale motivace by stoupla určitě, to už si člověk docela rozmyslí, jestli se vykašlat na školu do který narval tolik peněz.

A jestli se v Německu platí 500EUR za semestr, tak zavést 30 000 u nás by byla fakt velká odvaha.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:49    Post subject: Reply with quote

Chocolate: já mám pocit, že úroveň našich českých VŠ není špatná, myslí, že je celkem v pohodě....já osobně prostě k lepšímu studiu nepotřebuju nové lavice, ani tabuli nebo nové projektory...úroveň bych zvedla v přístupu profesorů k žákům, ale to se penězi nezaplatí.

a ještě něco..myslím, že VŠ vrazí peníze do výzkumných projektů, což se bude hodit profesorům a doktorandům a je to místo, kde se jim můžou ty peníze zúročit(více konferencí, propagací, projektů, výzkumu..atd), ale myslím, že kvalitu výuky bakalářů tohe asi neovlivní.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:52    Post subject: Reply with quote

A to bude tak, že na tu školu bude moct jít kdokoliv, hlavně když bude platit, a nebo přijímačky zůstanou?
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:58    Post subject: Reply with quote

Lenore: těch 20, 30 tisíc je hranice, maximum je myslím 33.000, a myslím, že to nebude tak vysoké zdaleka na všech školách. Například u nás na pajdě platíme za delší studium 18.000 za semestr, což jde...technici platí ještě míň


suny: nevím, ale všichni uchazeči by se asi na jeden obor nevzali, nějak se vybírat asi musí, myslím, že tohle se nezmění, protě jen se zavede poplatek
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.


Last edited by Shrew on Mon 14.1.2008 14:59; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Chanteau
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 20 Feb 2007
Posts: 20452

PostPosted: Mon 14.1.2008 14:59    Post subject: Reply with quote

Shrew wrote:
Chanteau wrote:
já bych byla pro....nějakým způsobem by se opravdu měla zlepši kvalita školství a stát do toho větší prachy s velkou pravděpodobností nikdy rvát nebude. Vidim to na středních školách..učitelství už prestižní není, většina profesorů se před žáky snižuje k nadávkám na nízký plat (například u nás...jedna hysterická profesorka nám neustále cpe jak za tyhle peníze by mohla "sedět za stolem se založenejma rukama a nedělat nic" přitom její výuka je dost mizerná). No třeba by to to školné nějak vyřešilo....


ale to s platy se netýká středních škol, ty budou i nadále zadarmo.
A na vysokých školách učí většinou vědci a odborníci, kteří učí a mimo to ještě pracují jinde, neslyšela jsem, že by si někdo (krom např. mladých doktorandů) stěžoval na platy na vš. Tady se nejedná o základky a ni o střední školy, ty budou i nadále státní a chudé.


jasně,s vš zkušenosti nemám...jen myslím,že jestli se má zlepšovat školství,tak by se právě s těma středníma mělo něco provést.
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 15:00    Post subject: Reply with quote

no já hlavně myslím, že eníze by potřebovaly sš a zš, né vejšky Laughing
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29884

PostPosted: Mon 14.1.2008 15:06    Post subject: Reply with quote

Shrew wrote:
úroveň bych zvedla v přístupu profesorů k žákům, ale to se penězi nezaplatí.
Svým způsobem zaplatí. Protože pokud bude každý student té škole každý semestr platit školné, budou ty školy asi chtít naplnit kapacitu. Pokud se budou ke studentům chovat špatně, studenti můžou odejít jinam.
V tuhle chvíli je to tak, že poptávka ze strany studentů převyšuje nabídku škol. Ale se zavadením školného by se dalo očekávat větší prosazení soukromých škol, které jsou teď oproti státním v nevýhodě, právě kvůli školnému. Konkureční prostředí by mohlo školám prospět. Ale je otázka, jak to bude vypadat v praxi.

Jak funguje obrácená situace (škola nabízí víc míst než je poptávka studentů): Co já vím, tak na škole, kde se platí 30 000 za semestr je přístup ke studentům velmi příjemný, každý může mluvit do organizačních záležitostí školy a obsahu a podoby výuky a ty návrhy se berou v úvahu a pokud jsou rozumné a realistické, taky se většinou zavedou. Škola taky nabízí studentům různé akce zdarma, organizuje doučování (dokonce třeba dvoudenní v hotelu s plnou penzí, platí škola Laughing ), nabízí slevy, všemožně vychází vstříc. Nevýhodou pak je skutečně to, že si škola s takovým školným nemůže studenty tolik vybírat, tudíž jejich kvalita není zrovna nejvyšší.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Chocolate
Jedem das Seine und mir das Beste:-)


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 8069

PostPosted: Mon 14.1.2008 15:10    Post subject: Reply with quote

nove lavice treba ne, ale jednim z (podle me) dobrych navrhu na jedne z VS tady byla dobre vybavena knihovna. Coz by podle me kvalitu studia zlepsit mohlo. Ale jak rikam, ja do toho moc nevidim, nezajimala jsem se o to, protoze jako matka skolne platit nemusim, tak nevim. Ale tak nejak na zaklade selskyho rozumu bych byla proti, protoze presne jak pise Lenore - pujdou tam ti, kteri si to muzou zaplatit a ne ti, kteri na to treba maji hlavu, ale bohuzel ne penezenku.
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 14.1.2008 15:19    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
Nevýhodou pak je skutečně to, že si škola s takovým školným nemůže studenty tolik vybírat, tudíž jejich kvalita není zrovna nejvyšší.
právě na to jsem narážela. asi se do škol se školným nebude hlásit tolik lidí, zůstanou jen skuteční zájemci a bohatší (pracovití) žáci
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35484

PostPosted: Mon 14.1.2008 15:59    Post subject: Reply with quote

ed
_________________
Zhmotňujeme-li pochybnosti, pak se naše přání nenaplní, neboť se za ně nepostavíme, vlastně to ani nechceme. Jak myslíme, tak se stane.
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:31    Post subject: Reply with quote

Já jsem rozhodně proti. Jako nějaký symbolický poplatek, pár tisíc (třeba 5 dejme tomu) za rok, to by mi nevadilo, ale třicet litrů Shocked
A jak už tady někdo psal, studium je finančně náročné i tak, zvlášť pro ty, co si musej platit koleje/privát nebo dojíždějí.
A toho, že se to pak stane elitářským bych se taky bála. I kdyby byly půjčky nebo tak-určitě by byli lidi, kteří by si rozmysleli jít studovat kdyby za to museli dát ve výsledku 90 000 (za obvyklé tři roky).
Back to top
View user's profile Send private message  
Janeira
.


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 42006

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:34    Post subject: Reply with quote

Exi: jenže ve finále by se určitě tomu člověku vyplatilo si těch x tisíc půjčit a mít vysokou školu, něž se něčeho takovýho zaleknout. myslím, že tohle si lidi, co jdou na vysokou umědomujou.
já bych teda rozhodně nebyla proti.
_________________
We can be heroes just for one day.
Back to top
View user's profile Send private message  
waxeipahdeth
kytky 8, konec
kytky 8, konec


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 27125

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:40    Post subject: Reply with quote

Když už chtějí všechno zdražovat a za všechno zavádět poplatky tak ať zvýší i platy...Ty sice taky rostou, ale v mnohých krajích (i u nás) je to stále slabší vzhledem k tomu kolik peněz z toho pak musíme dávat na daně, lékaře a jednou i školy (?).
A nevěřím, že zrovna v naší republice by najednou díky poplatkům všechny výšky měly úžasnou úroveň a skvělý vybavení Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Janeira
.


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 42006

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:43    Post subject: Reply with quote

určitě by tu úroveň neměly NAJEDNOU, to je snad jasný. ale myslím si, že je to první krok, aby lepší úroveň získaly a je tomu nutno něco obětovat.
_________________
We can be heroes just for one day.
Back to top
View user's profile Send private message  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10035

PostPosted: Tue 29.4.2008 19:48    Post subject: Reply with quote

Já su rozhodně proti, protože asi jako jedna z mála bych na to peníze opravdu neměla, tak to možná vidím z trochu jiné strany než vy..a dělat prodavačku jen kvůli tomu že moji rodiče nevydělávají 20+ bych opravdu nechtěla, ale nic jiného by mi s gymplem nezbylo..začíná mi to připomínat dobu komunismu, nebo ještě lépe dobu před reformami Marie Terezie...
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
Page 2 of 12

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms