sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Antidepresiva a jiné bonbonky...
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 49, 50, 51, 52  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Člověk
jsem duhová víla


Joined: 10 Jan 2010
Posts: 13681

PostPosted: Sat 7.6.2014 13:20    Post subject: Reply with quote

jinak pro Lauru: ještě jsem chtěla říct, že mně se na vipassaně hrozně líbí to, že je to podle mě nejčistší forma meditace.
líbí se mi, že není založena na žádné vizualizaci nebo předsvavách, nepoužívají se u toho žádné předměty, nepotřebuješ žádná slova, nic si neříkáš ani v duchu, ale je to založeno jen na pozorování skutečné reality (sebepozorování zevnitř). jenom pozoruješ svoje tělo od hlavy až k patě a nijak to neovlivňuješ, jen se soustředíš na to, co cítíš (třeba oblečení, bolest svalů, něco tě svědí.. pak se dostáváš hloubš až do svalů a kostí a "bublinek" vkostech) a monitoruješ celé tělo kousek po kousku, nic nevynecháváš, na ničem neulpíváš a žádné pocity neodmítáš a k žádným neulpíváš. prostě není to nic neexistujícího nebo imaginárního. je to tak strašně jednoduchý... a dělat to je tak těžký (vždycky příjdou myšlenky, soustředit se na tělesné fyzické pocity je těžké a nereagovat na nepříjemné pocity je taktéž těžké).

ale právě ta jednoduchost vsobě zahrnuje všechno a zjistila jsem, že už nic nepotřebuju. že nepotřebuju konzultovat věci s kamarádkou, že nepotřebuju ani žádný techniky... že stačí jít do vipassany -> jít hluboko sám do sebe a podívat se na svět zvnitřku. všechny inormace tu jsou a stačí sivzít tu, kterou potřebuješ (jsou v nás, v našich buňkách, všude okolo).
_________________
* Peace * Authenticity *Gratitude * Nonviolence * Honesty * Kindfulness *

** every action you take is a vote for the type of person you wish to become.
make peace, be kind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29877

PostPosted: Sat 7.6.2014 13:26    Post subject: Reply with quote

však žádná meditace není založená na představách, nebo ne? já teda nejsem rozhodně odborník, ale pod meditací si představím to co popisuješ

jinak mně to taky dost pomáhá, ale musím přiznat, že se k tomu teď nedokopu a přestože vím, že by to asi mělo pozitivní efekt, tak mám pocit, že tomu tu půlhodinu nemůžu věnovat, protože přece musím něco dělat...
a taky mě to teda dost "nebaví" a mám pocit, že mi to "nejde", ale je fakt když se tomu věnuju, tak pozoruju rozdíl (takový trapný indikátor je, že mi přestane křupat čelist Laughing protože jak jsem ve stresu, tak ji podvědomě zatínám a nějak to ten kloub nezvládá)
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Člověk
jsem duhová víla


Joined: 10 Jan 2010
Posts: 13681

PostPosted: Sat 7.6.2014 13:41    Post subject: Reply with quote

většina meditací je založena na vizualizaci (čehokoliv) nebo na tom, že si něco odříkáváš (ať už to je jenom "nádech, výdech" nebo nějaké konkrétní slovo (třeba láska, mír...) nebo nějaká celá říkanka). nebo že si představuješ, že ti někde proudí nějaká energie nebo tak nebo že si představuješ, že jsi na nějakém místě (v lese, u moře) nebo u té meditace něco posloucháš (hudbu nebo něčí slova).. takhle funguje většina meditací.... čímžpádem si tu mysl vyčistit nemůžeš, protože se opět soustředíš na nějakej objekt (ať už slovo nebo představu).. vipassana sleduje jen to, co skutečně je a proto tak pomáhá.

jinak pokud děláš, to co děláš (a nehejbeš se u toho), tak děláš vipassanu (je to nejstarší meditace, kterou znovu-objevil buddha, i když ji lidi praktikovali už dávno předtím a jen se to asi nejmenovalo vipassana a nebylo to považováno za nějakou metodu. po budhovi ji pak znovu-objevil Goenke, kterej ji pomohl dostat do všech zemí světa).

a těžký to je. protože ať se tozdá jako blbost, tak mnohem těžší je nic nedělat a zůstat jen sám se sebou (vzhůru a přítomný) než něco/cokoliv dělat.
_________________
* Peace * Authenticity *Gratitude * Nonviolence * Honesty * Kindfulness *

** every action you take is a vote for the type of person you wish to become.
make peace, be kind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Laura
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13142

PostPosted: Sat 7.6.2014 20:58    Post subject: Reply with quote

Člověk wrote:
, ale je to něco fantastickýho podle mě. je to univerzální věc. když jsem ve stresové situaci, začnu dělat pár desítek vteřin vipassanu, která mě "uzemní" a celá ta "špatná" situace se najednou zjeví úplně jinak (jakože vlastně vůbec špatná není). a dokážu reagovat s čistou hlavou tak, jak skutečně chci bez nějakejch emocí nebo špatných pocitů.


přesně takový efekt na mě má ten léčebný kód. jak se říká, že stres si člověk vytváří sám, protože realitu vnímá přes nějaký (většinoou nepravdivý) filtr, tak já ji pak vidím přes nový pozitivnější filtr. prostě úhel pohledu se změní a změní se tak, že mě je líp. úplně někdy zírám, jak to vidím jinak. a je to úleva.
akorát pro mě je plus to, že se nemusím snažit na nic nemyslet. nemusím se vlastně nijak snažit. jenom si držet prsty u hlavy. sice si myslím, že trénování "nemyšlení" je prospěšný, ale mám pocit, že na to nemám čas a nechce se mi Smile . u toho co dělám já mám vyzkoušený, že se nemusím snažit, můžu myslet i na práci, na různý konflitky, (jako není to nejlepší, ale stane se) a stejně cítím efekt.

ale děkuju. až budu mít čas (=bude se mi chtít) Laughing podívám se na to. Smile
_________________
The only way out is through

Advice is what we ask for when we already know the answer but wish we didn't
Back to top
View user's profile Send private message  
Člověk
jsem duhová víla


Joined: 10 Jan 2010
Posts: 13681

PostPosted: Sun 8.6.2014 12:18    Post subject: Reply with quote

Laura: tak to je super.
jinak vipassana není o tom "snažit se nemyslet, protože ono se nedá snažit nemyslet Laughing to by bylo opak nemyšlení, protože už by tam byla ta snaha. ono to nemyšlení příjde samo. ty ty myšlenky necháváš plynout a nijak je neposuzuješ, jen je pozoruješ a ani sama sebe neodsuzuješ za to, že přichází. oni ze začátku přícházejí, ale čím častěji medituješ (nebo déle), tak najednou ta hlava začne být čistá sama od sebe.
začátky jsou "nejtěžší", protože to se ty vrstvy nános na mozku čistěj a myšlenek je milion. a ze začátku jsou i nepříjemné fyzické pocity (mně třeba bolela ukrutně hlava, záda.. vbec se mi nechtělo zstávat v jedné pozici).
ale čím déle praktikuješ, tak pak začneš mít strašně krásné pocity,cítíš různý vibrace, mně se někdy jakoby začne motat hlava a lítám, teď se mi začalo stávat, že se mi při meditaci paralyzuje tělo, jak je zrelaxovaný. napřed jsem se toho lekla, ale on to je strašně krásnej osvobozující pocit, když se tomu nebráníš. cítíš se hrozně lehce.

jediná důležitá věc u toho je soustředit se na pocity těla a nic nedělat. v těch stresových situacích pochopitelně v činnosti pokračuju (třeba řízení nebo v práci, když něco dělám), ale začnu monitorovat pocity těla a ono to odezní.
_________________
* Peace * Authenticity *Gratitude * Nonviolence * Honesty * Kindfulness *

** every action you take is a vote for the type of person you wish to become.
make peace, be kind.
Back to top
View user's profile Send private message  
Askari
Geronimo


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5862

PostPosted: Fri 19.9.2014 1:39    Post subject: Reply with quote

Koukam, ze tu resite k antidepresivnosti myslenkovy techniky; vyborny. Proctu Wink
Back to top
View user's profile Send private message  
LadyCroft
bojovnice!!!


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 13356
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Wed 29.10.2014 17:55    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
women who behave rarely make history
Back to top
View user's profile Send private message  
villete
vrrrr raf raf


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 28795

PostPosted: Wed 29.10.2014 18:30    Post subject: Reply with quote

Lady, presne. Ja mit veskere latky v poradku, tak to taky nezobu, ale nekomu holt neni dano Laughing

Nemate nekdo prosim tip na dobreho psychiatra v Praze? Muj konci a potrebuju nekoho jen na udrzovaci kontolu parkrat do roka.
_________________
"All will be well, and all will be well, and every kind of thing will be well." (Julian of Norwich)
Back to top
View user's profile Send private message  
hope
Válenka Domácí


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 29000

PostPosted: Wed 7.1.2015 11:47    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Mari
addicted..
kytky 8, meta: 21650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 21223
Location: in my own time

PostPosted: Wed 7.1.2015 12:25    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
♪♪♪
Back to top
View user's profile Send private message  
alishka
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11962

PostPosted: Wed 7.1.2015 22:57    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
Albert Einstein:
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. u té první si tím však nejsem tak jist
Back to top
View user's profile Send private message  
Tevi.
kytky 8, meta: 19650
kytky 8, meta: 19650


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 19329
Location: vedle blázince

PostPosted: Mon 12.1.2015 23:01    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________

* Žena nepotřebuje toho, kdo nepotřebuje ji.**
Back to top
View user's profile Send private message  
villete
vrrrr raf raf


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 28795

PostPosted: Tue 13.1.2015 19:09    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
"All will be well, and all will be well, and every kind of thing will be well." (Julian of Norwich)
Back to top
View user's profile Send private message  
violetka
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7111
Location: v mlze

PostPosted: Wed 14.1.2015 19:40    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
celita
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 11222

PostPosted: Wed 14.1.2015 23:50    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
Jakmile jednou letíš, je pozdě přemýšlet, jestli to byl dobrý nápad, nebo ne.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Zdraví All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 49, 50, 51, 52  Next
Page 50 of 52

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms