sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Strategie učení
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Lucrezia
kytky 5, meta: 7050
kytky 5, meta: 7050


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6667

PostPosted: Sun 21.10.2007 19:00    Post subject: Reply with quote

Saris wrote:
No to je mi jasný Laughing
Jenže na přednáškách se to jinak psát nedá, ptž když píšu hezky, tak nestíhám a v hodinách se dycky odkazujou na přednášky Rolling Eyes Jediný řešení by asi byl notebook Confused

neboj, za chvili si vypises ruku. Ja pisu na VS taky trochu jinak nez na gymplu a pouzivam asi milion zkratek, to se podda.

Ale fakt vsechno prepisovat je uplna ztrata casu. Confused navic kdyz uz potrebuju neco prepsat, tak jsem z toho takova unavena, ze neudelam ani nic jineho
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Sun 21.10.2007 19:14    Post subject: Reply with quote

Shrew, já jsem to z tohohle
Shrew wrote:
prostě se snažím zapamatovat si cizí výraz + český překlad a říkat si ty vě slova tak, aby se mi k sobě natolik srostla, že by mi ani nenapadlo dát tam slovíčko jiné
opravdu pochopila úplně jinak, než jak to teď vysvětluješ. Právě si myslím, že nemá moc smysl učit se cizí jazyk přes jiný jazyk (tzn. přiřazovat si slovíčko k slovíčku), ale spíš vnímat ten jazyk odděleně.

Ale jinak jsem přece nikde nepsala, že je něco horší než cokoliv jinýho.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Milan
kytky 2, meta: 450
kytky 2, meta: 450


Joined: 12 Oct 2007
Posts: 407

PostPosted: Sun 21.10.2007 20:00    Post subject: Reply with quote

henessy wrote:
tak ja sa zatial ucim len na pisomky a to tak ze sa ucim priebezne na kazdu hodinu, aj ked viem ze sa nebude skusat ani nic, ale potom s tym aspon nemam taky problem ako ked sa niekto musi ucit naraz 20 stran.

Jeheheeee, no na stredni mi taky prislo, ze 20 stranek je hrozna narazovka a na VS se z toho stalo prubezne, ne moc objemne, uceni Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 22.10.2007 8:10    Post subject: Reply with quote

Lenore wrote:
Shrew, já jsem to z tohohle
Shrew wrote:
prostě se snažím zapamatovat si cizí výraz + český překlad a říkat si ty vě slova tak, aby se mi k sobě natolik srostla, že by mi ani nenapadlo dát tam slovíčko jiné
opravdu pochopila úplně jinak, než jak to teď vysvětluješ. Právě si myslím, že nemá moc smysl učit se cizí jazyk přes jiný jazyk (tzn. přiřazovat si slovíčko k slovíčku), ale spíš vnímat ten jazyk odděleně.

Ale jinak jsem přece nikde nepsala, že je něco horší než cokoliv jinýho.


a jak to děláš ty? ty se nesnažíš zapamatovat si u slovíček český překlad + cizí výraz? Laughing Laughing

jenže zatímco někdo k tomu používá metodu mnemotecnických pomůcek, já ne, protože se mi to plete a jenom by mě mnemotechnické pomůcky zmátly (třeba medvěd - bear - aha, bearshare, to je ten program na stahování..a pak bych ze sebe vyplivla medvěd - torrent Laughing už se vidím) tak se to učím podle zvukomalby slov, snažímse přijmout to slovíčko jaké je a nedělat z něho cizí prvek, který je nutné si zapamatovat. Poněvadž když to udělám, nepůjde mi to do hlavy tak snadno. (to je pak stejné jako učit se letopočty) Ovšem, když zkusím jakoby přemýšlet v tom jazyce, takslovíčko apple se stane ekvivalentam pro jablko tak samozřejmým jako hajzlpapír a toaleťák. ( Laughing sry, nic chytřejšího mě teď ráno nenapadlo)
nevím, zní to divně a blbě se to vysvětluje, ale díky tomu jsem schopná naučit se bez drillu spoustuslovíček (nemluvím teˇo gramatice, pouze slovíčka)

ale funguje mi to bohužel jen u jazyků. s čísly, letopočty a jmény mám bohužel problém a musím se to šprtat
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Mon 22.10.2007 10:10    Post subject: Reply with quote

Shrew wrote:
ty se nesnažíš zapamatovat si u slovíček český překlad + cizí výraz? Laughing Laughing
Ne. Já z toho ten český překlad vynechávám. Sice je to na jednu stranu složitější v tom, že pak musím nějaký vhodný ekvivalent hledat a nemám ho hned po ruce (pokud nejde o slova typu stůl, vidlička), ale z dlouhodobého hlediska se mi to vyplatí, protože mě ten naučený ekvivalent neomezuje.
Ale já se na to dívám spíš z překladatelského hlediska.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 22.10.2007 10:28    Post subject: Reply with quote

ale sama jsi psala, že třeba slovo klíště se učíš tak, že si představíš klíště v punkovým oblečku to snad je přemýšlení nad českým ekvivalentam, ne?
já kdybych tohle dělqla u slovíček, tak nad tím strávím spoustu času a dost se mi to plete. snažím se přemýšlet v tom jazyce a uvědomovat si, že česky je to toa to. nebo ani ne česky, ale prostě že je to to-

btw. já se tu bavím vyloženě o slovíčkách typu židle, klíště, ne o gramatice, to je úplně jiná věc, ale to už jsem psala dávno.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Mon 22.10.2007 10:35    Post subject: Reply with quote

Shrew wrote:
ale sama jsi psala, že třeba slovo klíště se učíš tak, že si představíš klíště v punkovým oblečku to snad je přemýšlení nad českým ekvivalentam, ne?
Ne. Já tam aspoň žádný český ekvivalent nevidím Myslik

Já se taky nebavím o gramatice. Ale existují slova, která mají poměrně jednoznačný význam a pak jsou slova jako třeba effort, což může mít český ekvivalent úsilí, snaha, námaha, vypětí, pokus... podle kontextu. Takže se naučím ten význam, nikoli český ekvivalent.
Nevím, jestli ti něco říkají pojmy signifiant a signifié, označující a označované? Tam je ten rozdíl poměrně jasně vidět.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 22.10.2007 11:45    Post subject: Reply with quote

to mi samozřejmě říkají, ale co s tím má tohle společného.
já to nechci rozebírat z hlediskalingvistivkého, ale významového. slovo klíště je český ekvivalent finského výrazu stejného či podobného významu.

já nevím co k tomu říct víc, prostě jsem se vyjádřila o tom, jak se učím a proč mi vadí mnemotechnické pomůcky. Noc víc, nic míň.
neajímá mě jak říkáš svojí nebo mojí teorii učení, ale jestli chceš, tak mi vysvětli co jsem řekla špatně, že to nedává smysl.
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:01    Post subject: Reply with quote

//poznámka - proč na všechno reaguješ tak nabroušeně?//

Chtěla jsem tím říct, že si k signifiant v cizím jazyce přiřadím signifié nikoliv signifiant v češtině. Tož vše Smile Žádné teorii učení nijak neříkám.

Prostě mě zmátlo to, že jsi řekla "přiřadím si slovo v češtině ke slovu v cizím jazyce" a v zápětí jsi to vlastně popřela. Samozřejmě je mi úplně jedno jak se učíš a nehodlám to nijak kritizovat. Jenom jsem měla pocit, že vlastně obě tvrdíme to samé... ale nakonec teda vůbec nevím Laughing

Když si představím nějaký obraz ke slovu, tak to přece právě není ekvivalent v češtině, je to nějaký jiný symbol. Takže to vlastně jde nepřímo přes jakýsi další "jazyk".
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:01    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 6:25; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:05    Post subject: Reply with quote

To jsou pořád nějaký komunikační šumy Laughing

Nesnažím se učit žádný jazykový ekvivalent, prostě jenom pochopit význam toho slova v daném jazyce.

Loth a jak to teda Shrew myslela, já si pořád nejsem jistá.
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:10    Post subject: Reply with quote

/poznámka - proč nebroušenš? já jsem v klidu Laughing /


já už tě asi chápu, co chceš říct. měla jsem říct "obrázek", ne "slovo"
Rolling Eyes Laughing
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:14    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 6:25; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Lenore
___________________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 29867

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:22    Post subject: Reply with quote

Dobrý už to asi chápu. Hlavně je to nejspíš jedno, na to abysme nad tím dlouze debatovali Laughing

Je fakt, že já to beru hodně z překladatelského hlediska, kdybych tlumočila, tak bych se asi zase snažila se naučit hlavně ekvivalenty co můžu rychle použít a nemusím nad tím moc přemýšlet.

A k tomu konkrétnímu zapamatování slovíček... jsem právě takovej tragéd, že když mi teď někdo řekne, že dog je pes, tak si to za pět minut nebudu pamatovat Confused Takže radši vložím trochu času do toho, abych si řekla že doga je pes a už si to pamatovat budu (možná Laughing)
_________________
queerer than we can suppose
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Mon 22.10.2007 12:53    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 6:25; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next
Page 3 of 13

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms