sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
jak být dobrou oporou svých blízkých?

 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Srdeční záležitosti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nightwish
kytky 3, meta: 1550
kytky 3, meta: 1550


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 1511

PostPosted: Sat 28.7.2007 10:04    Post subject: jak být dobrou oporou svých blízkých? Reply with quote

Nevím jak to přesně formulovat, ale někdy mám trochu problém být oporou svých blízkých,kteří jsou v krizi nebo mají-řekněme blbou náladu..Mám totiž tendenci jim naservírovat několik variant toho, jak jejich problém vyřešit nebo na to nahlížím pohledem člověka, který je třeba naštval nebo urazil a snažím se jim vysvětlit jeho možné důvody..jenže mi připadá,že tohle asi nechtějí slyšet,nebo to není to pravé,co by v tu chvíli potřebovali slyšet.. Crying or Very sad Nebo začnu říkat,že to,co se jim stalo není nic tak strašnýho,co by se nedalo rozumně vyřešit..a když ten člověk řekne něco radikálního,tak to začnu rozebírat a podporovat ho v tom,aby to udělal-zní to asi zmateně,dám příklad-dejme tomu,že mi kamarádka začne nadávat na svého přítele,třeba jí jen naštval v nějaké maličkosti a začne mi říkat,že se s ním rozejde a basta-tak jí napřed řeknu že přece neudělal nic tak hroznýho,aby na něj musela takhle nadávat-to se jí nelíbí...tak řeknu že jestli to tak opravdu cítí a on je tak hroznej,tak ať se s ním rozejde,že bude šťastnější-a ona najednou začne couvat,jako že rozchod ne..A já si pak připadám,že toho člověka vůbec nedokážu nijak podržet nebo mu nějak pomoct..tohle byl jen příklad pro ilustraci,prostě asi tak nějak nevím,co ten druhý člověk v takové chvíli potřebuje slyšet... Embarassed
Dokážete lidi kolem sebe "podržet",když je jim ouvej? Připadá mi,že něketří lidé zoufale volají o pomoc,ale i když se člověk snaží jakkoliv,oni pomoc odmítají Crying or Very sad Co vlastně člověk potřebuje v takové chvíli slyšet? Že to bude fajn, že to přebolí a bude zase dobře nebo potřebuje nějak radikálně nakopnout,otevřít oči???
_________________
-léta už tajím svoji příslušnost, v zemi co vyměnila hrubost za slušnost-
Back to top
View user's profile Send private message  
user_33
kytky 5, meta: 4350
kytky 5, meta: 4350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 4347

PostPosted: Sat 28.7.2007 10:12    Post subject: Reply with quote

Ja mam ten stejny pocit.. delam to, co ty.. Dogeyes
a jeste vetsi problem mam s tim, ze bych chtela kazdymu pomoct, ale treba to ani neni mozne. Jen mam takove nutkani.
Back to top
View user's profile Send private message  
Lothórien
kytky 7, meta: 12150
kytky 7, meta: 12150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12074

PostPosted: Sat 28.7.2007 10:15    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Lothórien on Fri 6.6.2008 19:35; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Johanka
kytky 3, meta: 1350
kytky 3, meta: 1350


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 1264
Location: z Arku

PostPosted: Sat 28.7.2007 10:32    Post subject: Reply with quote

Jediný, co ten člověk potřebuje, je vyslechnout ho. Nekomentovat, nehodnotit a jen sedět a kývat a dávat najevo účast. A pak to ukončit něčim ve stylu..."Máš to ale opravdu těžký!"

Já mam opačnej problém. Když se svěřuju, tak ne abych se vykecala ani nechci aby někdo projevil účast. Chci aby mi to pomohl zanalyzovat a pomohl mi najít nejlepší řešení. Laughing
_________________
27.10.2010 - Těhotenská poradna
23.11.2010 - TP

Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Sat 28.7.2007 10:35    Post subject: Reply with quote

No já nevím, ale za mnou chodí lidi pro radu -> vykecat se, ale chtějí poradit, nebo jen slyšet názor. Díky bohu nemám v okolí lidi, co by chtěli jen vyslechnout a politovat, protože to taky neumím, navíc mám tendence do všeho kecat, takže bych se stejně neovládla a nějaký řešení navrhla.
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
lucyynka
kytky 5, meta: 4350
kytky 5, meta: 4350


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 4177

PostPosted: Sat 28.7.2007 10:50    Post subject: Reply with quote

Nevím, čím si to zasloužím, ale za mnou celý život chodí hodně kamarádů se svými problémy a jsem za to ráda. Nejprve je vyslechnu a snažím se je trošku utěšit. Pak se na něco co mi je nejasný zeptám a upřímně řeknu svůj názor. Myslím si, že utěšování a slova jako "to bude dobrý" nestačí. Snažím se to brat racionálně a nemalovat vždycky růžovou budoucnost.. Pokud si to myslím, klidně řeknu, že je chyba v něm nebo v ní, aby si to uvědomili a nesnažím se jim za každou cenu dávat za pravdu.. Možná to vypadá dost neempaticky, ale v konečném řešení problému se to vyplácí Wink
Back to top
View user's profile Send private message  
Dellores
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 21 Mar 2007
Posts: 8193

PostPosted: Sat 28.7.2007 11:26    Post subject: Reply with quote

Mám to tak stejně jako lucyynka, jenomže o mě je obecně známo, že vždycky řeknu pravdu i když může být krutá a navíc jsem chladná. Takže slabší jedinci, si radši vyberou někoho jiného Embarassed. Nevím, ale jsem asi málo citlivá, nemám moc v lásce fňukání, sama málokdy brečím (to jen u seriálů Laughing), nerada dávám najevo svou slabost. Takže jsem potom kolikrát i dost tvrdá na lidi kolem sebe, což mě někdy mrzí. Ale jsem už prostě taková. Ale na druhou stranu to taky lidi kolikrát ocení, ví, že když přijdou zamnou, tak jim nebudu mazat med kolem huby, ale řeknu jim pravdu.
Back to top
View user's profile Send private message  
Rose Madder
kytky 4, meta: 2950
kytky 4, meta: 2950


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 2773

PostPosted: Sat 28.7.2007 12:21    Post subject: Reply with quote

Když on je problém v tom, že každej člověk potřebuje trochu jinou podporu, takže se nedá poradit jeden univerzální způsob, jak na to. Záleží taky hodně na situaci, na charakteru problému a spoustě dalších věcí. Obecně se dá říct, že je potřeba naslouchat, neuchylovat se k předčasným závěrům a nesoudit. Prostě jen vnímat toho druhého, vnímat, co říká a na základě toho odvodit, jakou formu podpory zvolit. Předkládat řešení je vhodné ve chvíli, kdy o to ten člověk stojí, kdy chce slyšet náš názor. Jinak si myslím, že je dobré ho pomocí různých otázek dovést k tomu, aby dokázal svou situaci nahlédnout z více úhlů a dospět k řešení sám.

Pokud budeš druhého vnímat...jako opravdu vnímat...pochopíš, co potřebuje. Jde ale o to v sobě utlumit takovej ten pocit důležitosti - jakože já mám recept na problémy ostatních a že ho musím honem sdělit. Každej nosí řešení svých problémů v sobě.
_________________
Jakmile začne člověk přemýšlet, přestává žít...
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Srdeční záležitosti All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms