sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
knížky a styl psaní

 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Mon 7.5.2007 10:16    Post subject: knížky a styl psaní Reply with quote

Ahoj, potřebovala bych pomoct. Dodělávám si čtenářský deník k maturitě a nějaké knížky jsem nečetla, obsahy atd si najdu na netu, ale nikde nenajdu, jak jsou napsané ... tak jestli by mi s tím někdo pomohl, budu fakt moc ráda. Stačí napsat stručně, jestli se to čte dobře, nebo ne a proč - jestli tam jsou třeba archaismy atd. Nic víc.
Děkuju.

Příběhy kruhového stolu – Vladimír Hulpach
Pohádky – Bratři Grimmové
Dobrodružství Toma Sawyera – Mark Twain
Král Lávra – K. H. Borovský
Spalovač mrtvol – Ladislav Fuks
Markéta Lazarová – Vladislav Vančura
Stařec a moře – Ernest Hemingway
Navzdory básník zpívá – J. Loukotková
Nikola Šuhaj loupežník – Ivan Olbracht
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Mon 7.5.2007 10:19    Post subject: Reply with quote

Navzdory básník zpívá jsem četla. Jedním dechem. Je to napsané tak, že tě ta knížka prostě pohltí. Jsou v ní i úryvky z Villonovy tvorby
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Mon 7.5.2007 10:36    Post subject: Reply with quote

kecka wrote:
Navzdory básník zpívá jsem četla. Jedním dechem. Je to napsané tak, že tě ta knížka prostě pohltí. Jsou v ní i úryvky z Villonovy tvorby


díky moc Smile Přesně takhle mi to stačí, tak kdyby byl ještě někdo ochotnej budu ráda Smile
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11451

PostPosted: Mon 7.5.2007 10:39    Post subject: Reply with quote

Navzdory básník zpívá je psané takovou trošku starší češtinou, jednak jsou tam sem tam pojmy ze středověké Francie (kde se to odehrává) a občas je jiný slovosled, než se používá v češtině moderní. Asi je to tím, že Loukotková tu knihu napsala tuším před 50ti lety a zároveň určitě chtěla dokreslit atmosféru. A jak říkala kecka, jsou tam úryvky Villonových básní, které Loukotková přebásnila a protože jsou vloženy přímo do konkrétních situací, ve které je asi psal, docela dobře ty básně pochopíš, určitě daleko více, než kdybys je četla bez kontextu té knihy. Btw čte se to výborně, krásná kniha. Razz
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Shannon
where no man has gone before


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5086

PostPosted: Mon 7.5.2007 14:12    Post subject: Reply with quote

stařec a moře na můj vkus moc popisuje rybolov, neumím to bohužel víc popsat, ani nevím, jestli jsem to dočetla... ale je to samý mečoun, hodně popisné...
_________________

SIC TRANSIT GLORIA MUNDI.
Back to top
View user's profile Send private message  
synapse

kytky 4, meta: 2750


Joined: 16 Jan 2007
Posts: 2695
Location: země Pána Koblih a jeho tupých voličů

PostPosted: Mon 7.5.2007 18:09    Post subject: Reply with quote

Spalovač mrtvol- autor dovede člověka přivést k napětí, až z toho běhá mráz po zádech a přitom budí hl. hrdina dojem takového milého člověka, který to všechno tak "vlídně" a mile popisuje. Takže celkově to vyznívá dost morbidně. (Ta kombinace znepokojující vlídnosti a mírnosti versus brutalita, nacismus)
Takhle to alespoň vidím já Cool
_________________
MIAOW!
Back to top
View user's profile Send private message  
E_w_e
ALLinALL,you´re just another brick in theWALL


Joined: 27 Jan 2007
Posts: 9287

PostPosted: Mon 7.5.2007 18:13    Post subject: Reply with quote

synapse wrote:
Spalovač mrtvol- autor dovede člověka přivést k napětí, až z toho běhá mráz po zádech a přitom budí hl. hrdina dojem takového milého člověka, který to všechno tak "vlídně" a mile popisuje. Takže celkově to vyznívá dost morbidně. (Ta kombinace znepokojující vlídnosti a mírnosti versus brutalita, nacismus)
Takhle to alespoň vidím já Cool



jj, všechno je tam psané tak "samozřejmě" až je to děsivé, a jde tam vidět "proměna",kterou ten člověk procházel
_________________
I smile when I’m angry
I cheat and I lie...
I do what I have to do
To get by...
But I know what is wrong,
And I know what is right...
And I’d die for the truth
In My Secret Life...
Back to top
View user's profile Send private message  
synapse

kytky 4, meta: 2750


Joined: 16 Jan 2007
Posts: 2695
Location: země Pána Koblih a jeho tupých voličů

PostPosted: Mon 7.5.2007 18:15    Post subject: Reply with quote

Král Lávra- taková veršovaná pohádka Cool , četlo se mi to dobře, prostý jazyk, jednoduchý verš, ale v podtextu poselství od autora. A je tam hodně satiry
_________________
MIAOW!
Back to top
View user's profile Send private message  
E_w_e
ALLinALL,you´re just another brick in theWALL


Joined: 27 Jan 2007
Posts: 9287

PostPosted: Mon 7.5.2007 18:17    Post subject: Re: knížky a styl psaní Reply with quote

Dobrodružství Toma Sawyera – Mark Twain

- je to psané jednoduchým stylem, neřeší se tam žádné problémy jako v evropském realismu (jediný porblém ,který je tam řešený je nesvoboda černochů)
-je to z našeho pohledu o "malých dětech" jsou tam popisované jejich typické lotroviny a tak
-a je podle té knížky natočen film "Páni kluci"
_________________
I smile when I’m angry
I cheat and I lie...
I do what I have to do
To get by...
But I know what is wrong,
And I know what is right...
And I’d die for the truth
In My Secret Life...
Back to top
View user's profile Send private message  
Shrew
_______________


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 21743

PostPosted: Mon 7.5.2007 20:59    Post subject: Reply with quote

Arrow Pohádky - Bratři Grimmové. -typiclé pohádky, např. karkulka apod. jsou ovšem psané stylem, který je bližší spíše starším čtenářům, některé příběhy jsou laděné až strašidelně, vesměs se vyznačují větší realističností (Dvanáct myslivců, O zlaté huse, Husopaska atd.) narozdíl od pohádek Andersenových kde je více kouzel, vymyšlených postav apod.(Malá mořská víla..). Každopádně ty rozdíly nejsou tak markantní ale tohle se o těch pohádkách všeobecně říká..stejně jako např. Němcová měla realističtější pohádky, více čerpala ze života než Erben.

Arrow

Tom Sawyer - mark Twain - to je dobrodružná knížka pro děti, psaná v celkem příjemně čtivm stylu, děj se odehrává na začátku minulého století, takže případné archaismy jsou tam právě proto, Twain vzpomíná na dětství. podle této knihy je natočen náš slavný český film Páni kluci. kniha je však mnohem dobrodružnější, o škole tam moc není, ale hodně se tam pátrá po tom pokladu a těch zlodějích

Arrow Král Lávra - Borovský myslím, že básen, jestli s dobře vzpomínám, epická a jelikož je jakoby ze středověku, jsou tam použity i archaismy. také jsou tam prvky pro borovského příznačné satiry.

Arrow Fuks Spalovač mrtvol - nádherná věc, viděla jsem film a zaujal mě. psáno takovou jakousi vznešenou češtinou, pan Kopfrkingl je majitelem krematoria, jeho manželka je židovka. děj se odehrává na začátku války. vystupuje jako kultivovaný klidný pán s pevným výrazem tváře, čemuž odpovídá i jeho styl vyjadřování, je uhlazený a způsobilý, dceři říká "sličná", své manželce říká "má nebeská"....celou dobu je takto démonicky klidný, během filmu zavraždí ve svém krematoriu manželku syna a dceru, jelikož v sobě mají židovskou krev, začíná válka a pan Kopfrkingl se chce stát přítelem těch, ktrří věří Vůdci.

Arrow Vančura Markéta lazarová - Je to historický epos, staročeština je používána záměrně, děj vypráví o mladé dívce, která byla unesena loupežníkay do osady, děj vypráví o svobodě, pravdě, hrdosti a lidskosti...byl podle něj natočen v 60. letech slavný film, kt. získal řadu ocenění, hlavní roli ztvárnila Magda Vášáryová.


Arrow Nikola Šuhaj loupežník, Olbracht : je to epos o loupežnické bandě v kyjevské rusi, cikánka předpověděla třem dívkám že si vezmou tři loupežníky a tak se i stalo, byly ale ošklivé. Nikola Šuhaj měl získat eržiku, oni ale nechtěli, utekli ale osud je stejně zase střetlděj je o jejich dobrodružstvích, Nikola Šuhaj v závěru zemře. V 70. letech natočen skvělý stejnojmenný muzikál s Donutilem. Jazykové prostředky jsou voleny úměrně prostředí karpat či tam někde, mluva je přispůsobená k prostému až cikánskému projevu, knížka se čte dobře a srozumitelně

ty ostatní tři už nevím/ nepamatuju si. Loukotová byla taková nemastná neslaná, nepamatuju si nic, Stařec a moře, to e filozofický epos, a to úplně první neznám
Arrow Arrow Arrow
_________________
Lidé si brání ve štěstí, protože stále vidí minulost lepší, než byla, přítomnost horší, než je, a budoucnost jinou, než bude.
Back to top
View user's profile Send private message  
Aduška
zjisti, kdo jsi, a tím se staň.


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 735

PostPosted: Mon 7.5.2007 23:17    Post subject: Reply with quote

E_w_e wrote:
synapse wrote:
Spalovač mrtvol- autor dovede člověka přivést k napětí, až z toho běhá mráz po zádech a přitom budí hl. hrdina dojem takového milého člověka, který to všechno tak "vlídně" a mile popisuje. Takže celkově to vyznívá dost morbidně. (Ta kombinace znepokojující vlídnosti a mírnosti versus brutalita, nacismus)
Takhle to alespoň vidím já Cool



jj, všechno je tam psané tak "samozřejmě" až je to děsivé, a jde tam vidět "proměna",kterou ten člověk procházel

Viděla jsem film, ale nebyl tolik emotivní. Chci si knížku přečíst..
_________________
Srdce lidské má příliš mnoho snů, než aby mohlo být šťastno.
Back to top
View user's profile Send private message  
Suny
..........................


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12995

PostPosted: Tue 8.5.2007 7:14    Post subject: Reply with quote

Holky moc děkuju Smile
_________________

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

-Woody Allen-
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Fri 11.5.2007 12:45    Post subject: Reply with quote

Ke Stařec a moře bych řekla asi to, že na to jak se to považuje za jeho vrcholné dílo, mě to moc nezaujalo...Hemingway používá metodu "ledovce" - jakože vidíš jen vrcholek, ale to důležité je pod hladinou, takže jeho díla mají podtext, musí se číst mezi řádky...hlavní myšlenkou je asi to, že člověk bojuje za svůj sen, nevzdává se i když ho život poráží... Wink víc mě nenapadá, četla jsem to dávno=)
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms