sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Demonstrace proti státním maturitám
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28797
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 15.4.2007 16:06    Post subject: Reply with quote

já se v tom už absolutně nevyznám Sad
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Sun 15.4.2007 17:56    Post subject: Reply with quote

...=))...já taky moc ne, a ani nechci, díkybohu už to mám za sebou, a jak jsem se matury strašně bála, tak teď jsem fakt ráda, že jsme ji měli pěkně postaru=)

gigli: vím že to má být pro všechny a ne jen pro lidi z gymplu, proto je lehčí, ale jaký má pak pro gympláky smysl, když to lehce udělají i bez přípravy?

je fakt že moc nevím o těch společných základech a pak volitelných speciálních předmětech, ale já mám pocit že jsme to minulý rok dělali taky tak nějak, a stejně to ZSV bylo na prd.

já nevím, ale každá škola má jinou úroveň, i když lidi vyjdou se stejným maturitním vysvědčením. Je ale jasné, že od holky s maturitou z gymplu se nečeká znalost účetnictví, a zase od absolventky obchodky asi nikdo nečeká hlubší znalost biologie nebo diferenciálních počtů...obě mají maturitu, a jsou na tom jakoby stejně, ale když se budou ucházet o zaměstnání, zaměstnavatel se stejně podívá, odkud tu maturitu mají, a tím pádem si asi odvodí, co umí. nevím teda, komu má ta jednotná maturita sloužit, jaký užitek komu přinese.
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14087

PostPosted: Sun 15.4.2007 18:51    Post subject: Reply with quote

Geike wrote:
gigli: vím že to má být pro všechny a ne jen pro lidi z gymplu, proto je lehčí, ale jaký má pak pro gympláky smysl, když to lehce udělají i bez přípravy?


smysl to pro gympláky nemá. spíš jde o to zaručit určitou úroveň maturitní zkoušky jako takové, že ten kdo jí udělá má určitý všeobecný přehled a ne jen úplně jednostranné zaměření. nebo to nedostal zadarmo s přivřením všech očí a opitím komise.
samozřejmě ti zůstane ta "školní" maturita, na kterou se budeš muset připravovat. víceméně mi to přijde vcelku jako formalita, takže nechápu, proč se okolo toho dělá takový humbuk.
Back to top
View user's profile Send private message  
kkaaa
kytky 1, meta: 250
kytky 1, meta: 250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 248

PostPosted: Sun 15.4.2007 19:30    Post subject: Reply with quote

No já viděla letos nějaký ten přírodovědný základ? nevím jak se to jmenovalo ale bylo to z té společné části, a teda...dělala to kamoška na obchodce...celé to bylo biologie+zeměpis+fyzika. Ty předměty ona nikdy neměla. Já sem je měla a bez učení bych to nedala vůbec...musela bych si projít všechny ty 3 předměty + se učit na předměty ze kterých chci maturovat já(úúplně jiné...). Jakože já jsem pro státní maturity ale teprve až se upraví osnovy, pak to bude supr..ale ne teď..
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28797
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 15.4.2007 19:44    Post subject: Reply with quote

gigli, tak nevim jaká by to pro tebe by formalita, kdybys byla na mém místě, na naší škole. jsem na soš, mám tu hodně češtiny a celkově je to humanitně zaměřený obor. takže matiku, informatiku ani přírodovědný základ si asi těžko vyberu. zbývá mi teda zsv, ale psychologii jsem měla jen rok a nic z ní nevim, ekonomii máme teď rok hodinu týdně a příští rok 3 hodiny a v občance v rychlosti probíráme logiku, sociologii, politologii, etiku....

a jak to teda je? maturita je ze zsv nebo z toho občansko-vědního základu? mám v tom guláš a každý to říká jinak. i když jsme si procházeli letos ten občansko-vědní základ něco bylo fakt primitivní, ale někde byly ty otázky položené tak pitomě
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Mandoska
kytky 2, meta: 550
kytky 2, meta: 550


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 520
Location: Czecho/Slovakia

PostPosted: Sun 15.4.2007 20:33    Post subject: Reply with quote

Ja nejsem zatim pro maturity, minimalne do ty doby nez vypadnu ze stredni Laughing Je v tom zmatek, nikdo o tom nic moc podrobne nevi a ucitele nevi co maji ucit.
Kdyz uz jsme u toho, tak kamaradka mi ukazovala nejakou otazku z toho obcansko-vedniho zakladu a nejak jsme se u toho zarazili. Nepamatuju si presny zneni ale bylo to nejak takhle: od roku xxxx (ten si nepamatuju) byl na Ruzyni otevren novy terminal ktery je urcen pro odlety do zemi "Schengenskeho prostoru". Do kterych zemi tedy muzeme letat z tohoto terminalu? A kamaradce bylo receno, ze spravna odpoved je "do vsech zemi EU". Je to opravdu tak? protoze preci zatim vsechny zeme EU nejsou soucasti schengensky dohody, muze mi to prosim nekdo osvetlit?
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28797
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 15.4.2007 20:45    Post subject: Reply with quote

Mandoska, tak tu otázku...nebo spíš odpověď nechápu Confused vždyť třeba ještě ani my nepatříme do Shengenského prostoru...

a v jakém jsi ročníku?
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
la fraise
.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 26039
Location: back in town

PostPosted: Sun 15.4.2007 21:04    Post subject: Reply with quote

Ja bych do te Prahy jela hned. Twisted Evil

Statni maturita neni spatne reseni soucasne situace (nesjednocene vzdelavani na ruznych typech skol). Ale potrebuje cas. Je nesmysl uskutecnit ji za kazdou cenu, kdyz jsou odpovedi na otazky nejasne, neni vlastne vubec vyresen princip, stale nejsou vsechny ucebnice pripraveny pro zkousku a soucasne treti rocniky nastupovaly s tim, ze budou maturovat normalne... atd. Confused
_________________
We're happy free confused and lonely in the best way. It's miserable and magical, oh, yeah.
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Sun 15.4.2007 21:05    Post subject: Reply with quote

gigli, to je ale asi docela drahá formalita, která pro dost lidí nemá smysl, ne? proč to potom dělat?

já si nemyslím že by klasická maturita byla zadarmo, i když zřejmě není tak objektivní jako písemná maturita...není to jen o tom určitém dni, protože tě zkouší lidi, kteří tě na škole vídali a učili minimálně ty čtyři roky, a myslím že se v tom odráží i celkový přístup toho studenta, protože je jasné, že učitel podrží někoho, kdo se 4 roky připravoval, než někoho, kdo na to kašlal...to je myslím fér, protože kdo z nás měl dokonale našprtané všechny otázky? myslím si že ústní maturita je fajn i kvůli tomu určitému rituálu, tahání otázek, potítko a všechno...je zvláštní že to říkám zrovna já, rozhodně bych to znovu zažít nechtěla, ale dneska už na to ráda vzpomínám a neměnila bych to za písemné...


jo, a taky si myslím, že by měli nějak sladit ty osnovy, protože dneska je to tak, že i v rámci jednoho předmětu se na různých školách můžou učit různé věci, tak o co se potom ty společné maturity opírají?

nevím, no, ale celé mi to přijde jako docela zbytečnost...i když je fakt, že teď, po několika letech, už to zrušit nemůžou... Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message  
Mandoska
kytky 2, meta: 550
kytky 2, meta: 550


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 520
Location: Czecho/Slovakia

PostPosted: Sun 15.4.2007 21:07    Post subject: Reply with quote

Claris wrote:
Mandoska, tak tu otázku...nebo spíš odpověď nechápu Confused vždyť třeba ještě ani my nepatříme do Shengenského prostoru...

a v jakém jsi ročníku?

Ja jsem ve druhaku, ale kamaradka letos maturuje a tuhle otazku meli v maturitach nanecisto. Taky se nam ta odpoved nepozdavala Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
la fraise
.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 26039
Location: back in town

PostPosted: Sun 15.4.2007 21:08    Post subject: Reply with quote

Jinak uz jsem to psala do tematu pro maturanty v roce 2008, pry ministryne prohlasila, ze to asi zrusit nestihnou a ani nebudou moct, protoze do toho vlozila EU 50 milionu...
_________________
We're happy free confused and lonely in the best way. It's miserable and magical, oh, yeah.
Back to top
View user's profile Send private message  
Orsej
wants to break free
kytky 6, meta: 8250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8142
Location: Bohemian Kingdom

PostPosted: Sun 15.4.2007 21:59    Post subject: Reply with quote

Claris wrote:
a jak to teda je? maturita je ze zsv nebo z toho občansko-vědního základu? mám v tom guláš a každý to říká jinak. i když jsme si procházeli letos ten občansko-vědní základ něco bylo fakt primitivní, ale někde byly ty otázky položené tak pitomě

jedna ze STÁTNÍCH částí maturity - 3. předmět (volitelný ze 4) se jmenuje Občanský základ. potom (pokud bys chtěla jít na VŠ na FF nebo nějaké humanitní zaměření, nebo to budete mít ve škole povinné, nebo máš zsv prostě ráda) si můžeš vybrat společensko-vědní základ ještě v části PROFILOVÉ, která je pro každou školu samostatná (buď způsobem jako dnes - ústně, nebo formou scio testů).
snad jsem ti to teď malinko vysvětlila...
celá státní maturita je jen jakoby nadrámec, je postavená, aby ji zvládaly všechny střední školy bez ohledu na počty hodin v jednotlivých předmětech, zaměření apod. - např. gympláci by ji měli zvládnout všichni bez problémů. a nejde o žádné porovnávání jako "tahle škola je lepší, měli víc bodů".
profilová část je postavená skoro jako maturita dnes, je výhodné maturovat z předmětů, které chceme jít dál studovat nebo v tom oboru pracovat.
co je ale opravdu hloupé, že o těch maturitách veřejnost pořád neví (ono je to tím, že to není oficiální, dokud neprojde zákon 3. čtením) - a třeba maturitní ročník 2008 už přitom chodí na semináře a neví, jak přesně to bude.
ale jak píše la fraise, nové maturity se s největší pravděpodobností nezruší, takže postupně hučte do učitelů (nejlíp po tom, co zákon projde tím 3. čtením, bude to už brzy, a pak se nebudou moct vymlouvat, že nevědí, jak to bude), ať vás na ně začnou připravovat, seminářů pro ně je hodně a můžou získat heslo k systému na internetu, kde se píšou přímo věci, na které vás připravit. pak už je to věcí školy, ředitele a učitelů jednotlivých předmětů, jak budou aktivní a budou se o maturitu zajímat pro dobro svých studentů.
_________________
Open your eyes, look up to the sky and see...
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14087

PostPosted: Sun 15.4.2007 22:37    Post subject: Reply with quote

Claris wrote:
gigli, tak nevim jaká by to pro tebe by formalita, kdybys byla na mém místě, na naší škole.


nebyla by to pro mě formalita. vždyť už jsem psala, že bych byla poprděná dvojnásob než jsem byla před normální maturitou.
ale maturita nebyla nic strašně složitýho. ta státní bude ještě několikrát lehčí, takže se nemáš podle mě čeho bát.

geike, třeba proto, že jsou lidi, kteří tu maturitu dostali zadarmo. pro školu není zrovna dobrá reklama, když její studenti nejsou schopni odmaturovat, takže bych řekla, že učitelé u maturity podrží kdekoho. ona je to i jejich ostuda, že tam mají nepřipraveného studenta. prostě to zaručí určitou úroveň.
Back to top
View user's profile Send private message  
la fraise
.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 26039
Location: back in town

PostPosted: Mon 16.4.2007 6:23    Post subject: Reply with quote

Gigli ty mas pocit, ze se neni ceho bat? Smile Sice se rika, ze je lehci, ale nikdo vlastne nevi, jak bude vypadat. A navic nektery veci jsou tam nejasny a jestli jste cetly v utery v Hyde Parku v MF snes clanek co tam psala studentka tretiho rocniku jednoho gymplu v Praze tak je to do puntiku pravda. Rolling Eyes
_________________
We're happy free confused and lonely in the best way. It's miserable and magical, oh, yeah.
Back to top
View user's profile Send private message  
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Mon 16.4.2007 9:07    Post subject: Reply with quote

jde spis o to, ze my co mame maturitu za sebou tak uz vime, ze to neni takova hruza. Vy co ji máte teprve před sebou jste samozřejme poprdeni az po usi a my jsme tenkrát byli uplne stejne. Jenom to uz vidime trochu jinak
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms