sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné jaro!
Demonstrace proti státním maturitám
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Shannon
where no man has gone before


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 5086

PostPosted: Sun 15.4.2007 7:17    Post subject: Reply with quote

Geike - a viděla jsi ten test ze zsv? Rolling Eyes
_________________

SIC TRANSIT GLORIA MUNDI.
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28775
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 15.4.2007 8:33    Post subject: Reply with quote

Kytina wrote:
Kdyz statni maturity nechces, tak bys snad mela sama vedet proc je nechces a ne chtit poradit, ne? Shocked

Sorry, ale muj nazor na demonstraci proti statnim maturitam je negativni.
samozřejmě, že vím, co vadí na státních maturitách, ale chtěla jsem jen poradit jak to správně, věcně a srozumitelně formulovat, jak psaly holky.

kdyby byla státní maturita jen z češtiny a cizího jazyka, tak bych to asi dala...ale těch zsv se bojím, nevim jak bych se to stihla naučit, když se na naší škole věnuju zsv teprve od třeťáků a to ještě v občance kvůli státním maturitám. teda v druháku jsme měli psychologii, ale jakobychom ji neměli Rolling Eyes a třeba kámoška na gymplu má zsv už od prváku, tak jak se to může srovnávat? učitel nám četl nějaké otázky z maturit nanečisto z občansko-vědního základu a něco bylo fakt primitivní, ale byly tam taky otázky, u nichž nebyla jednoznačná odpověď...v úvahy připadaly třeba dvě a bylo to podle mě na jedinci, jak to pochopí... A češtinu jsme zkoušeli minulý rok a ta byla lehoučká. jenže češtinářka je z těch maturit vyřízená, protože každý rok jsou zaměřené jinak...jednou na gramatiku, pak na literaturu... a říkala, že tam byl teď nějaký úkol, kdy se měla věta správně mluvnicky opravit, ale bylo několik možností, jak to udělat a bylo by to správně, ale podle nich byla možná jen jedna Rolling Eyes

matika a informatika pro mě nepřipadají v úvahu Confused

a co mi vadí na státních maturitách?
Arrow že chtějí srovnávat nesrovnatelné. Gymply x SOŠ x učební obory s maturitou. vždyť je jasné, že ta úroveň je všude jiná...
Arrow vadí mi, že jsou tam stále chyby a to takové, že nad nimi učitelé kroutí hlavou nebo jsou tam takové otázky, na něž neznají odpověď ani sami učitelé
Arrow přijde mi nefér, že jsme šli na střední s tím, že budeme maturovat normálně. a během druháku se začalo mluvit o tom, že nás státní maturity už potkají. Myslím si, že by mělo být jasno, už když na tu školu jdete, jak budete maturovat.

a určitě si ještě na něco vzpomenu Evil or Very Mad

Kytino, můžu se zeptat proč je tvůj názor na demonstraci proti státním maturitám negativní? Myslím, že to je to jediné, co my studenti můžem udělat a je to lepší než sedět na zadku a čekat, jestli se páni poslanci uráčí jednat o odložení nebo ne...protože pak se může stát, že už bude pozdě, nestačí se to odložit a nás státní maturity potkají, i když nebudou připravené...tak jak jsou teď Evil or Very Mad
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Ester
kytky 7, meta: 11650
kytky 7, meta: 11650


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 11400

PostPosted: Sun 15.4.2007 8:57    Post subject: Reply with quote

Claris wrote:

Arrow přijde mi nefér, že jsme šli na střední s tím, že budeme maturovat normálně. a během druháku se začalo mluvit o tom, že nás státní maturity už potkají. Myslím si, že by mělo být jasno, už když na tu školu jdete, jak budete maturovat.

Osobně by mi nešlo zas tak o princip, že jsem čekala jeden druh maturity a on bude jiný, přece jen s tím se smířím, když to vím rok předem. Daleko víc mi vadí, že vzhledem k tomu, že se neustále mění podoby písemek, profesoři nevědí, na co nás připravovat. Takže jestli vážně budou státní maturity, ani nebudeme vědět, co od toho čekat, jednak zmíněné zaměření úloh a taky další chyby v zadání (na které jsme taky narazili) nebo jak.
_________________
Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte být ochotni udělat něco, co jste nikdy neudělali.
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Sun 15.4.2007 8:57    Post subject: Reply with quote

Shannon wrote:
Geike - a viděla jsi ten test ze zsv? Rolling Eyes


jj, psala jsem ho...ale to už si moc nepamatuju, vím jen že čeština mi připadala spíš jako testy studijních předpokladů, matiku jsem moc nedávala, protože v té době jsem do matiky ještě neměla nic zopakovaného a nějaké tři čtyři roky staré učivo už jsem si prostě nepamatovala (za to se docela stydím, protože všichni říkali jak je to lehké, ale já když si něco nezopakuju tak to nevím...=/)

ta zsv...to už ani nevím co tam bylo...co? Wink

jinak ještě vím, že když děcka dělaly dějepis, hrozně nadávali na určování nějakého historického období podle šatů, které tam byly nakreslené... Laughing



jinak k té demonstraci - určitě je to lepší, než sedět na zadku a nedělat nic. Pokud má někdo čas a chuť a energii. Ale upřímně si myslím, že to nepomůže, protože je to prostě naše země...proč třeba neudělají nějaký průzkum u těch lidí, co už to dělali, a nezeptají se jich na názor? Nebo učitelů? A podle toho se třeba řídit? Na našem gymplu nebyl jediný profesor, který by nad tím nekroutil hlavou, ale to je zřejmě jedno...
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28775
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 15.4.2007 9:24    Post subject: Reply with quote

Ester wrote:
Claris wrote:
Arrow přijde mi nefér, že jsme šli na střední s tím, že budeme maturovat normálně. a během druháku se začalo mluvit o tom, že nás státní maturity už potkají. Myslím si, že by mělo být jasno, už když na tu školu jdete, jak budete maturovat.
Osobně by mi nešlo zas tak o princip, že jsem čekala jeden druh maturity a on bude jiný, přece jen s tím se smířím, když to vím rok předem. Daleko víc mi vadí, že vzhledem k tomu, že se neustále mění podoby písemek, profesoři nevědí, na co nás připravovat. Takže jestli vážně budou státní maturity, ani nebudeme vědět, co od toho čekat, jednak zmíněné zaměření úloh a taky další chyby v zadání (na které jsme taky narazili) nebo jak.
mně jde i to ten princip, o ten přístup k lidem v našem státě, že je jim úplně jedno, co si o tom myslí oni, hlavně že oni vymyslí úžasné státní maturity, aby si udělali čárečku, že tam aspoň něco udělali...to, že je to bl ost, je věc druhá...

a to co píšeš ty, Ester, mi vadí taky. každý rok byly ty maturity nanečisto zaměřeny jinak...a co se jako máme pak učit?

Geike, taky si bohužel myslím, že ta demonstrace s nima ani nepohne, ale něco udělat musíme. ozvat se.
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Orsej
wants to break free
kytky 6, meta: 8250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8142
Location: Bohemian Kingdom

PostPosted: Sun 15.4.2007 14:58    Post subject: Reply with quote

1) k té maturitě ze ZSV - myslíš asi tu ve státní části, která se jmenuje "Občanský základ", ne? protože společenskovědní základ už je součástí volitelné - profilové části. občasnskej základ mam teď právě doma, přímo tu maturitu a přijde mi to opravdu hodně jednoduchý, je tam třeba popsaná holka s ppp, a co bys jí poradila jako kamarádka.
2) ty rozdíly škol se právě ukážou až v profilový části, kterou má každá škola samostatně, podle svýho zaměření; státní část můžou mít všichni společnou, je vážně jednoduchá a třeba češtinu by měli zvládat jak SOŠ, tak gymply.
3) myslím si, že stát stejně ty maturity neodloží, protože už teď ho stály tolik peněz, že by je ministerstvo financí rozkopalo. a potom, v zákoně je, že každá třída musí vědět 2 roky před svojí maturitou, jak bude maturovat. a protože pro třídu, kt. bude maturitním ročníkem 2007/2008 (což je myslím tvůj případ) už zbývá jen rok a v době, kdy to byly 2 roky před maturitou, byl zákon o státních maturitách v tom tvaru platný, podle zákona by teda měli maturovat nově určitě, kdyby se rozhodli to zrušit, šli by sami proti sobě. a kdyby to zrušili teď, nematurovali by nově až studenti 2008/2009 a aby jeden ročník maturovat nově a další zase postaru, to je kravina. ale možná politici porušej zákon, nebylo by to asi poprvé, a zrušej nový maturity, ale v tom případě, kam spějeme ...
_________________
Open your eyes, look up to the sky and see...
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14080

PostPosted: Sun 15.4.2007 15:10    Post subject: Reply with quote

Claris wrote:
a co mi vadí na státních maturitách?
Arrow že chtějí srovnávat nesrovnatelné. Gymply x SOŠ x učební obory s maturitou. vždyť je jasné, že ta úroveň je všude jiná...


njn, to je to, oč tu běží,ne? úroveň je všude jiná, ale všichni máte stejnou maturitu. takže se momentálně zřejmě chce, aby všichni, kdo mají maturitu, splňovali určité stejné základní požadavky.
mně to nepřijde jako špatná myšlenka.
Back to top
View user's profile Send private message  
strawberry
kytky 4, meta: 2950
kytky 4, meta: 2950


Joined: 09 Jan 2007
Posts: 2782

PostPosted: Sun 15.4.2007 15:12    Post subject: Reply with quote

tak treba my budem maturovat pristi rok a za normalnich okolnosti uz bychom se letos pripravovali (zacinali probirat otazky apod- minimalne na seminarich). bohuzel ale nikdo nevi, jtesli budou statni maturity nebo ne, takze taky nemame paru na co se vlastne pripravovat, protoze jsou kolem toho porad nejake techtle mechtle. jestli uz zacit nacitat knihy do literatury nebo se zamerit spis na jeji teorii...jestil nas cekaji ctyri maturitni predmety nebo sest...
Back to top
View user's profile Send private message  
Orsej
wants to break free
kytky 6, meta: 8250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8142
Location: Bohemian Kingdom

PostPosted: Sun 15.4.2007 15:22    Post subject: Reply with quote

kostra: spíš bych se zaměřila na novou maturitu, na starou přejdete snadno, brzy už bude po třetím čtení (ještě tenhle školní rok) a po něm bude jasno, číst můžete tak jako tak, je to důležitý pro obě maturity, v češtině se víc zaměřit na rozbory děl podle nový maturity. jde spíš o věc školy, jakmile projde zákon třetím čtením, musí se zatlačit na ředitele školy, aby vám řekl, jakým způsobem budete maturovat a z jakých předmětů (jestli zadá do profilové části školy nějaké povinné předměty nebo budou všechny dobrovolné a potom k určitým předmětům, jestli se budou konat ústně, formou testu od cermatu nebo prakticky - většinou ivt nebo u zdrávek, ekonomek apod.). existuje taky spoustu seminářů pro učitele a jestli oni tam jezdí, měli by vědět, jak to bude vypadat a začít vás na to připravovat, i kdyby se to v závěrečné fázi vrátilo k původní verzi (což se ale vidí na méně než 5%), příprava na státní maturitu neuškodí.
_________________
Open your eyes, look up to the sky and see...
Back to top
View user's profile Send private message  
Geike
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 12596
Location: Ostrava/Brno

PostPosted: Sun 15.4.2007 15:31    Post subject: Reply with quote

Orsej wrote:
1) k té maturitě ze ZSV - myslíš asi tu ve státní části, která se jmenuje "Občanský základ", ne? protože společenskovědní základ už je součástí volitelné - profilové části. občasnskej základ mam teď právě doma, přímo tu maturitu a přijde mi to opravdu hodně jednoduchý, je tam třeba popsaná holka s ppp, a co bys jí poradila jako kamarádka.


no právě...to se mi na tom nelíbí...myslím, že když už, tak by v té maturitě měly být zahrnuty věci jako filosofie, psychologie, právo, sociologie atd., prostě všechno co se v tomhle předmětu učí...a mělo by to být o znalostech, ne o tom co by někdo někomu poradil...maturita by měla být jakýmsi završením toho, co se člověk v tom předmětu naučil, ale když je zaměřená jinak než osnovy toho předmětu, a navíc je lehčí, co má potom motivovat k tomu, aby se to ti lidi opravdu učili?

když už teda písemnou maturitu ze ZSV, pro všechny stejnou, tak bych byla pro takovou formu, jakou jsou dělané SCIO testy ze ZSV...jako taky to má svoje mouchy, ale aspoň se to obtížností vyrovná tomu co se na gymplu v ZSV opravdu učí...
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14080

PostPosted: Sun 15.4.2007 15:39    Post subject: Reply with quote

Geike wrote:
když už teda písemnou maturitu ze ZSV, pro všechny stejnou, tak bych byla pro takovou formu, jakou jsou dělané SCIO testy ze ZSV...jako taky to má svoje mouchy, ale aspoň se to obtížností vyrovná tomu co se na gymplu v ZSV opravdu učí...


jenže ta maturita neni jen pro lidi z gymplu, takže logicky nemůže mít gympláckou úroveň.
Back to top
View user's profile Send private message  
Byzzy
kytky 8, meta: 19650
kytky 8, meta: 19650


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 19564

PostPosted: Sun 15.4.2007 15:42    Post subject: Reply with quote

Podle mě nejde dělat jednu maturu pro všechny, leda tak s předmětů, které jsou hodinově nějak normované. At se tyhle učí na každé škole a pak se dají srovnat výsledky. My na střední nějaké ZSV třeba vůbec neměli.
Back to top
View user's profile Send private message  
Orsej
wants to break free
kytky 6, meta: 8250


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 8142
Location: Bohemian Kingdom

PostPosted: Sun 15.4.2007 16:00    Post subject: Reply with quote

Však právě proto je tam Občanský základ, ne ZSV. Je to věc celkově pro občana ČR, základy, něco z občanky ze základní školy, něco ze života, logika, spíš takovej všeobecnej rozhled. To mají všechny střední školy bez ohledu na to, jestli nějaké ZSV měly, nebo ne. Krom toho je to třetí předmět státní maturity - komu občanský základ nevyhovuje, může si vybrat matematiku, která na státní úrovni prý tolik těžká není, nebo Přírodovědný základ, nebo Informačně-technologický základ.

ZSV, o které tu mluvila Geike, s právem, filozofií, sociologií na lepší úrovni (formou SCIO testů nebo úastně, podle toho, jak rozhodne ředitelství školy), bude v profilové části maturity, tedy volitelné pro toho, kdo bude chtít.
_________________
Open your eyes, look up to the sky and see...
Back to top
View user's profile Send private message  
Byzzy
kytky 8, meta: 19650
kytky 8, meta: 19650


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 19564

PostPosted: Sun 15.4.2007 16:03    Post subject: Reply with quote

Orsej - díky, to jsem nevěděla. Vím je to co jsem tak nějak pochytila z davu Embarassed
Back to top
View user's profile Send private message  
Claris
Každý den odvahu!
kytky 8, konec


Joined: 05 Jan 2007
Posts: 28775
Location: v nadoblačnu

PostPosted: Sun 15.4.2007 16:05    Post subject: Reply with quote

gigli wrote:
Claris wrote:
a co mi vadí na státních maturitách?
Arrow že chtějí srovnávat nesrovnatelné. Gymply x SOŠ x učební obory s maturitou. vždyť je jasné, že ta úroveň je všude jiná...


njn, to je to, oč tu běží,ne? úroveň je všude jiná, ale všichni máte stejnou maturitu. takže se momentálně zřejmě chce, aby všichni, kdo mají maturitu, splňovali určité stejné základní požadavky.
mně to nepřijde jako špatná myšlenka.
přesně jak píše Byzzy, každá škola se zaměřuje na něco jiného a děcka pak maturují z něčeho jiného. teoreticky by se mohla srovnávat čeština a cizí jazyk, ale ani tyto předměty nemají všude stejný počet hodin, tak jak se to dá teda srovnávat Question

jenže v zsv má být psychologi, ekonomie, filozofie...ne?
_________________
Pane, ať jsi stéblo trávy nebo obyčejný list,
prosím dej, ať aspoň trochu umím ve tvých vzkazech číst.
Prosím dej, ať řeči stromů aspoň trochu rozumím,
ať vědí, že se učím a že nic neumím.

Dej, ať zlomím svoji pýchu, dej mi hledat pokoru,
když se trápím zbytečnostmi, ať pohlédnu nahoru.
Ať mi stačí dohlédnout na obzor, který jsi mi dal,
ať se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Škola All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms