sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
krémy na opalování, betakaroten
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Krása
View previous topic :: View next topic  
Author Message
chewing_cow
kytky 4, meta: 2350
kytky 4, meta: 2350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 2155
Location: ano

PostPosted: Mon 9.4.2007 11:41    Post subject: Reply with quote

Tak já se s tim nespálila vůbec a to sem na to náchylná. Spálila sem se před odjezdem tady v ČR s nějakym obyč krémem (v dekoltu sem měla vidět takovou efektní ruku jak sem si to blbě rozmazala a mám jí tam trochu doteď Laughing ) ale u moře právě dobrý a eště sem se mohla smát lidem co se museli na pláži přimazávat: ) Ale stejně nechápu jak to tak funguje...
_________________
No moc nekoukejte. Chci zpátky olymp.
Back to top
View user's profile Send private message  
Merykara
point of no return


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 17709
Location: VePř

PostPosted: Mon 9.4.2007 11:47    Post subject: Reply with quote

ja nevim, no. mozna to bylo tim, ze jsme se na kypru valely pres poledne na slunicku Embarassed a spalily jsme si (obe teda) takove ty chutovky jako podpazi (jenom debil usne s rukama za hlavou), podkoleni jamky a mne i trochu chytly pedalky ze spoda. plavat se nedalo - slana voda v podpazi fakt nic moc - a na hotel jsme ot mely asi pul hodiny cesty. pak jsme jenom lezely v pokoji, obaleny vrstvou panthenolu a svorne hekaly.

mozna mela od toho daylongu nizky faktor? rozlisuji to nejak, nebo je nejaka uni verze?
_________________
Every now and then the stars align, boy and girl meet by the great design.
Could it be that you and me are the lucky ones?
Back to top
View user's profile Send private message  
chewing_cow
kytky 4, meta: 2350
kytky 4, meta: 2350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 2155
Location: ano

PostPosted: Mon 9.4.2007 11:51    Post subject: Reply with quote

Já měla myslim 30, takže to nějak odstupňovaný bude.
_________________
No moc nekoukejte. Chci zpátky olymp.
Back to top
View user's profile Send private message  
Merykara
point of no return


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 17709
Location: VePř

PostPosted: Mon 9.4.2007 11:52    Post subject: Reply with quote

tak mozna byl problem v tom, ze byl prilis nizky faktor.
_________________
Every now and then the stars align, boy and girl meet by the great design.
Could it be that you and me are the lucky ones?
Back to top
View user's profile Send private message  
*Theuska*
Out of order
kytky 4, meta: 2150


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 1984

PostPosted: Mon 9.4.2007 16:59    Post subject: Reply with quote

Sugababe wrote:

ale pozor, prodávaj se tablety který obsahují o mnoho procent více betakarotenu než je lidská denní dávka!


A taky ten umělý betakaroten nemají jíst kuřáci (proto teď začínají dělat multivitaminy speciálně pro kuřáky bez betakarotenu), protože vědci prokázali, že se jim tím mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny Confused . Viděla jsem o tom i nějaký vědecký pořad v TV.

Já ho před létem taky jím, ale dost často na něj zapomínám.

A nejlíp se opálím, když používám opalovací oleje. Ale většinou mají nižší faktor, tak je používám, až když už se trochu opálím. A taky mám ráda voděodolné mléko na opalování pro děti ( Cool ) od Nivey.
_________________
***Člověk nikdy nesmí přestat snít.***
Back to top
View user's profile Send private message  
terrynka
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13139

PostPosted: Mon 9.4.2007 17:49    Post subject: Reply with quote

Olejicky nekdy pouzivam taky, pritahuji paprsky. Akorat pak s nima nerada lezu do vody Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
dami*
Guest





PostPosted: Sat 16.6.2007 11:26    Post subject: Reply with quote

Tak nějaké zajímavosti a rady k opalování.

Do 6 měsíců věku chraňte své dítě před sluníčkem oblečením a pobytem ve stínu.
Čtvrtek 14.6. 2007, 12:00
"Jsi bílá jako tvaroh. Běž na sluníčko, ať chytneš zdravou barvu!" říkávaly nám maminky s těmi nejlepšími úmysly. A podobná slova jsou slyšet (bohužel) i dnes. Kdo je opálený, vypadá zdravě, kdo je bílý, je nemocný nebo minimálně divný.
Být hnědý je navíc žádoucí, protože to lidé považují za hezké a módní. Výsledek? Dermatologické ordinace se plní stále větším počtem nových případů zhoubné rakoviny kůže… Nechceme vás vyděsit, ostatně to ani není styl FamilyStar. Před ustrašenými texty dáváme přednost praktickým radám a tipům, jak potíže řešit. V případě slunění jde ale opravdu do tuhého a my se přidáváme na stranu dermatologů, kteří usilovně, ale v nejednom případě stále marně, bijí na poplach.

Slunce je zákeřnější
Slunce nám dělá svět krásnějším a veselejším, ale současně má nebezpečnou sílu. Před třiceti lety se bohužel nevědělo, že nadměrný pobyt na slunci bez řádné ochrany může mít až smrtelné následky. Zní to neuvěřitelně, ale v případě zanedbání může být skutečně jedno jediné mateřské znaménko poraněné sluncem příčinou rakovinového onemocnění kůže, a co hůř, i smrti. Na rozdíl od jiných typů zhoubného onemocnění má ale člověk možnost tomuto druhu rakoviny předcházet, popřípadě jej včas zachytit a léčit. Stačí se jen dobře chránit a sledovat eventuální změny na kůži.

Zatímco před lety byla rakovina kůže doménou starých lidí, dnes můžete v čekárnách kožních ordinací potkat nejen třicátníky, ale bohužel už i děti. Na vině je ozónová díra, vyšší intenzita slunečního záření, ale také ignorování rad lékařů, jak účinně svoji kůži chránit. Hnědé opálení je pro mnohé lidi stále lákavější než zdraví. Věřte však, že o tom, zda vaše dítě bude v dospělosti trpět rakovinou kůže, můžete dnes rozhodnout vy. Právě míra opalování a ochrany do 18 let věku je pro vznik nemoci rozhodující.

„Pokožka nám neodpustí žádnou chybu, které se při slunění dopouštíme, má dobrou ‚paměť‘. Vědecké studie dokládají přímou spojitost mezi vznikem kožní rakoviny a expozicí slunečnímu záření v dětství, a to hlavně v první dekádě života. Nejnebezpečnější je spálení, ale i mírné zčervenání kůže - zejména opakovaně - je velmi riskantní,“ říká MUDr. Štěpánka Čapková z dětského kožního oddělení Fakultní nemocnice Motol v Praze. Dodává, že nejzrádnější je nárazové opalování, kdy je nepřipravená kůže náhle a na delší dobu vystavena slunečním paprskům. K této situaci může velmi snadno dojít například na dovolené v jižních nebo exotických zemích, kde je intenzita slunečního záření daleko vyšší, než jsme zvyklí. Nechráněný pobyt na takovém slunci může spustit nezdravé změny v kůži.

„Určitě jsem měla nějaké resty z dětství a dospívání, ale ‚spouštěčem‘ u mě byla prosincová dovolená v Thajsku. Bez jakékoli přípravy na takřka tropické slunce jsem se opalovala, abych se mohla v práci vytáhnout hnědou barvičkou. Nestálo to za to. Melanom jsme ale naštěstí zachytili včas,“ říká ekonomka Pavla z Dačic, která až do konce svého života bude chodit na pravidelné lékařské kontroly a pobyt na slunci má definitivně zakázaný.

Možná si říkáte, že ale slunce přece k životu potřebujeme. Ano, potřebujeme. Pomineme-li, že bez sluníčka by na naší planetě neexistoval život, konkrétně pro tělo a psychiku člověka má také velký význam: sluneční záření podporuje tvorbu vitaminu D důležitého pro kvalitu a tvrdost kostí, ovlivňuje náladu a psychickou kondici a podporuje obranyschopnost organismu. Aby však byly uspokojeny zmíněné požadavky lidského těla, nemusíme se smažit u bazénu! „K tvorbě potřebného vitaminu D stačí vystavení obličeje a rukou dennímu světlu (ne slunci!) každý den po dobu pouhých 10 minut,“ říká MUDr. Čapková.

Děti jsou nejzranitelnější
A to hned ze tří důvodů: Jednak si rády hrají venku a při hře vydrží na čerstvém vzduchu (a bohužel i na slunci) až třikrát déle než dospělý. Za druhé - dětská kůže má svrchní vrstvu ještě příliš tenkou a kožní ochranné barvivo melanin se teprve začíná tvořit. Jeho nedostatek znamená, že dítě nemá de facto žádný přirozený obranný mechanismus proti UV záření. A za třetí: malé dítě nemá tolik rozumu a informací jako dospělý a jen těžko se může samo proti slunci bránit. Je tedy odkázáno na své rodiče, zda se o jeho ochranu postarají a naučí jej považovat ochranné krémy či kšiltovku na hlavě za běžnou součást života.

Nevěřte sklu ani stínu
Jak uvádí MUDr. Čapková, kojenci do jednoho roku věku by se přímému slunci neměli vystavovat vůbec a pozor je třeba dávat i na polostín. „U batolat se řídíme zásadnou: čím mladší dítě, tím kratší pobyt na přímém slunci. Slunění povolujeme maximálně 1 hodinu, jen naprosto zdravému dítěti, a to jen při pohybu, procházce či hrách. Nikdy malému dítěti nedovolujeme ležet nebo spát na přímém slunci,“ doplňuje.

Maminky by podle lékařky neměly nikdy zapomínat na pokrývku hlavy dětí a dostatečný přísun tekutin - minimálně dva litry denně. „Od 11 do 15 hodiny by se dítě mělo pohybovat jen ve stínu. V tuto dobu je vhodný také lehký vzdušný oděv z přírodních materiálů. Při hře dětí je třeba pamatovat také na zesilující moment odráženého a rozptýleného slunečního světla od písku, betonu, vodních ploch a v zimě od sněhu,“ říká MUDr. Čapková. A přidává pro mnohé možná překvapivou informaci: „Ani mraky, slunečník, sklo v okně a vodní hladina do hloubky půl metru před dopadem slunečních paprsků zcela neochrání.“ Že i sklo oken či aut propouští nebezpečné UVA záření dokazují výzkumy provedené v USA mezi profesionálními řidiči. Zjistilo se, že přestože mívají kvůli klimatizaci okénka svých vozů vytažená, objevuje se nádorové onemocnění kůže v této skupině lidí nápadně často.

Naučte se chránit!
Sluníčko pochopitelně nemůžeme přemluvit, aby neškodilo. Můžeme se ale naučit s ním žít v souladu tak, aby nám prospívalo a neškodilo. Nejvíce škod páchá samotné uvažování lidí. „Jsem devět let po operaci melanomu. Na dovolené v Egyptě jsem se halila do plédů a natírala krémy, abych se co nejvíce chránila před sluncem. Kolegyně ze zájezdu, které nevěděly o mé zdravotní komplikaci a současně trávily všechny volné chvíle rozplácnuté u bazénu, jen kroutily hlavou. To bych nesnesla, být jako bledule, smála se jedna. Měla jsem chuť být jízlivá a poznamenat, že jim budu držet místo na kožním, ale pak jsem tu poznámku přešla. Prevence a informací zkrátka není nikdy dost,“ vypráví pětatřicetiletá redaktorka Ilona s tím, že příčinou jejího onemocnění bylo zřejmě dětství strávené u vody, kterou milovala. Svého syna dnes pečlivě chrání a učí ho, že používat v létě nebo v zimě na horách ochranný krém je stejnou samozřejmostí jako čištění zubů.

Stejně jako jiné chování, i přístupu k pobytu na slunci se dítě učí od svých rodičů. Buďte proto svému potomkovi dobrým příkladem: neležte na slunci, neopalujte se v poledních hodinách a pravidelně používejte prostředky s ochrannými filtry. Rčení „co se v mládí naučíš, v dospělosti jako když najdeš“ platí v tomto případě opravdu dvojnásob...

Pozor!
* Do 6 měsíců věku chráníme dítě oblečením a pobytem ve stínu.
Dítě potřebuje krémy alespoň s SPF 15. Musí obsahovat ochranu proti UVA i UVB záření.
* Ochranné krémy musíme nanášet minimálně půl hodiny před vystavením kůže slunci.
* Aby byla ochrana účinná, nanášíme vydatnou rovnoměrnou vrstvu a krém necháme vstřebat. Malé dítě se má pro jistotu mazat 2x po sobě, aby se ošetřila všechna místa. Balení 100 ml má vystačit maximálně na 3 dny.
* Ochranný film je třeba obnovovat každé 2 hodiny, zvláště pokud se dítě koupe. Výrobky water-resistant ztrácejí účinnost za 40 minut po koupání, krémy water-proof za 80 minut.
* Ne všechny tkaniny nás skutečně ochrání. Záleží na materiálu, jeho síle, barvě i na vlhkosti. Tmavé barvy chrání lépe, ale zahřívají se. Lépe chrání též hustě tkané a silnější látky. Vlhké látky propouštějí mnohem více UV záření, tričko do vody proto není dostatečnou ochranou!
* Nenechte se zmást větrem! Proudění vzduchu vás ,zchladí‘, ale nezmírňuje intenzitu záření.

Co to je SPF?
Zkratka SPF, která bývá uváděna na přípravcích proti slunci, určuje ochrannou účinost tzv. sunscreenu - látky, která nám pomáhá zvyšovat obranyschopnost kůže proti nebezpečnému UV záření. Číslo faktoru pak udává, kolikrát déle můžeme být na slunci, aniž by pokožka zčervenala, ve srovnání s případy, kdy ochranný krém nepoužijeme. Vždy je ale důležité zohlednit fototyp kůže a intenzitu slunečního záření.

Pro dětskou pokožku je nejvhodnější formou ochranného prostředku mléko, protože se snadno a rychle roztírá.

Podle složení se sunscreeny rozdělují na fyzikální a chemické. Fyzikální odrážejí a rozptylují UV záření pomocí částic, tvořících opaleskující bariéru na kůži. Nevstřebávají se, nedráždí oči. Jejich nevýhodou však je, že tvoří na kůži bílý viditelný film a jsou značně neprodyšné. Chemické sunscreeny obsahují různé chemické látky, které vazbou v kůži dokáží pohlcovat určité vlnové délky UV záření. Na kůži nejsou vidět.
Back to top
 
Alshwarya
kytky 8, meta: 21650
kytky 8, meta: 21650


Joined: 29 Apr 2007
Posts: 20994

PostPosted: Sat 16.6.2007 12:21    Post subject: Reply with quote

edit


Last edited by Alshwarya on Mon 8.3.2010 16:10; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Kačenka
&


Joined: 01 May 2007
Posts: 10036

PostPosted: Sun 17.6.2007 11:55    Post subject: Reply with quote

Podle mě člověk nikdy neví co to záření je vlastně zač a měl by se chránit pořádně. Že nejde jenom o to aby se nespálil a co nejrychleji opálil ale aby se i u moře a nebo taky fakt chránil. Jinak já mám olejíček astrid 10, mléko astrid 20 a daylong 50 na jizvy a znamínka. Spokojená sem byla vždycky.
Back to top
View user's profile Send private message  
courten
kytky 5, meta: 4650
kytky 5, meta: 4650


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 4502

PostPosted: Sun 17.6.2007 11:59    Post subject: Reply with quote

Merykara wrote:
ja jsem mela loni uzasny; nevim co to bylo za znacku, neco jako bioderm? takovy bily rozprasovac s oranzovym mackatkem. skvele se to roztiralo, nebylo to sice z nejlevnejsich, ale fakt super. no a pak mi to pani ukradla od lehatka. jeste jsem ji s itm videla, jak odchazi a rikam ji, ze je to moje, ale ne Rolling Eyes
fakt nekteri lidi jsou bez spetky studu.
(a opravdu vypadala na to, ze si s sebou k mori koupi krem za tisicovku Rolling Eyes Evil or Very Mad )


přesně tenhle krém sem si pučila od kámošky a byl fakt úžasnej, pleť udělal krásně jemnou, skvěle se vpíjel a nebyl ani trošku mastnej, fakt doporučuju Smile ale stojí nějak kolem 400-500Kč, jo a byl to faktor 40
_________________
Ona je rebel
kouří na zastávce
jí to chutná
v týhle válce
a její vnitřní orgány
tolerují její rebelství.
Back to top
View user's profile Send private message  
Suga
kytky 5, meta: 4950
kytky 5, meta: 4950


Joined: 08 Jan 2007
Posts: 4897
Location: Kde mám ty fialový kytky?!

PostPosted: Sun 17.6.2007 12:00    Post subject: Reply with quote

Hm, já se třeba mám mazat třicítkou Cool což když sem jezdívala k moři tak na tý sem dycky začínala a stáhla tak na desítku.
Jednou sme dokonce u moře sehnali totální blokátor, to byla fakt dobrá věc, sice sem byla plná bílejch tupek ale k něčemu to bylo.
Back to top
View user's profile Send private message  
Flowing_
kytky 8, meta: 24650
kytky 8, meta: 24650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 24420

PostPosted: Sun 17.6.2007 20:53    Post subject: Reply with quote

Já mám letos na opalování Garnier - Ambre Solaire. Tady v ČR používám faktor 8. U moře (Chorvatsko, Řecko) ze začátku 12 a pak taky 8.

Betakaroten sem jedla loni, ale přišlo mně, že sem pak byla opálená tak jaksi do zlata a ne do hněda. A k mým světlým vlasům se mně to teda absolutně nelíbilo.
_________________
.
Back to top
View user's profile Send private message  
Damigella
kytky 2, meta: 600
kytky 2, meta: 600


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 583

PostPosted: Mon 18.6.2007 18:06    Post subject: Reply with quote

Corbusier: a ten na jizvy a znamínka máš z drogerie nebo z lékárny?
Back to top
View user's profile Send private message  
Nikolaos
Agent Provocateur


Joined: 26 Jan 2007
Posts: 2820
Location: Circus of damned

PostPosted: Tue 19.6.2007 9:36    Post subject: Reply with quote

na tvár 15-20faktor
na telo 15-20
na opaľovanie 8
a betakarotén beriem v lete jedno až dve balenia a zaberá to

máte nejaké typy na značky opaľovacích prípravkov s SPF 15-20-30 ktorý je absolútne nelepkavý a nemastný aby som si ho mohla dávať počas bežného nosenia napr. po meste? /na telo/
_________________
Vykašli se na to zlato, Ty nemůžeš za to, že mi je, tak jak mi je, nejsi to Ty, je to jen chemie.
Back to top
View user's profile Send private message  
Ruth A.
sort of mental masturbation


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 18434

PostPosted: Sun 24.6.2007 15:44    Post subject: Reply with quote

na telo mam garnier 20, na oblicej fluid LRP 40 a na vlasz sunsilk a nejsem ani trosku spalena, super
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Krása All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms