sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Byzzy! :)
Lidi z města versus lidi z vesnice
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 18, 19, 20  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kecka
kytky 6, meta: 7850
kytky 6, meta: 7850


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 7778
Location: v moři čokolády

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:36    Post subject: Reply with quote

no tak naši doma řeknou: oni chodijó, oni mlovijó
Back to top
View user's profile Send private message  
Nocturmas
_____________


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6700

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:42    Post subject: Reply with quote

moje byvala spolužačka byla taky z hane (a jeste se jmenovala Hanáková Laughing ) Tak ta tu hanou nezapřela.. to bylo same: Erosi počké, ja su moc pamalé Laughing
u nás je asi jedina takova abnormalitka, ktere si jsem vědom "Bo"... bo jsem včera musel do prace...
_________________
Píše do sněhu, bez použití rukou.
Back to top
View user's profile Send private message  
Grapefruita
believes in a perfect love


Joined: 20 Feb 2007
Posts: 4244

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:50    Post subject: Reply with quote

Mo - no takový to "taťkovo košile" atd. jsem dřív neříkala, říkaly to kamarádky a myslím, že jednou to ujelo i mé mámě Laughing a párkrát pak i mně. Ale teď už jsem něco takového dlouho neřekla...nicméně se přiznám, že se mi to líbí a stojím si za tím, jakožto hrdá Západočeška Twisted Evil
Ale co mě rozpaluje doběla....Smile , je můj přítel Arab studující v Brně, který mluví spisovně, i když já na něj odjakživa a na věčné časy "západočesky" a vyřkl: "Já su Moravák Laughing a budu mluvit tak jak se má, protože tak mluví všechny pani profesorky a spolužačky." Rolling Eyes Laughing
Back to top
View user's profile Send private message  
Dellores
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 21 Mar 2007
Posts: 8193

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:52    Post subject: Reply with quote

Nocturmas wrote:
moje byvala spolužačka byla taky z hane (a jeste se jmenovala Hanáková Laughing ) Tak ta tu hanou nezapřela.. to bylo same: Erosi počké, ja su moc pamalé Laughing
u nás je asi jedina takova abnormalitka, ktere si jsem vědom "Bo"... bo jsem včera musel do prace...


Jo, jo "bo" toho já se asi nikdy nezbavím Laughing.
Back to top
View user's profile Send private message  
Audrey
kytky 2, meta: 550
kytky 2, meta: 550


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 536

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:53    Post subject: Reply with quote

Grapefruita wrote:
Zajímavá je ta věc s "nářečím." Já nic proti Moravákům nemám, ale vytáčí mě ta jejich SPISOVNOST...prostě když se mnou spolužačka z Ostravy začne mluvit zcela spisovně bez koncovek obecné češtiny (např. ne "muj starej" jak říkám já a většina Čechů, ale "můj starý"), tak se cítím tak nějak blbě, ne za ni, ale za sebe, a mám tendenci mluvit taky tak, aspoň občas řeknu něco spisovně, je mi najednou trapné mluvit tak, jak u nás mluví všichni celé generace...máte někdo taky takový problém?

Vím, že je to trapas, ale já se právě s Moraváky, kteří takto mluví, kolikrát neumím pořádně sblížit, i když jinak jsou to fajn lidi...když s nimi mluvím, jak mi zobák narost´, připadám si vedle nich občas jak nějakej "burák" Embarassed Confused

Ale tak taky to na Moravě není se spisovností nejlepší, hlavně díky nářečí. Takže výrazy, že si umýváme ruky, lezeme dúle a chodíme do škole zase občas v Čechách nemůžou skousnout. Já zas nemusím to věčné J (uprostřed slov) - sejr, rejže, mejdlo, zejtra... Ale u přídavných jmen je to normální, že se i na Moravě přidává J na konec - velkej, starej - to je prostě normální.
Back to top
View user's profile Send private message  
Byzzy
kytky 8, meta: 20650
kytky 8, meta: 20650


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 19743

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:53    Post subject: Reply with quote

Nocturmas - tak "bo" je jen jedna z abnormalitek - ještě třeba s "kaj" - ale to už je fak po našem Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
Grapefruita
believes in a perfect love


Joined: 20 Feb 2007
Posts: 4244

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:57    Post subject: Reply with quote

No právě to "ej" jako koncovka přídavných jmen je typické pro Čechy, i naše profesorka češtiny nám říkala, že "Morava tu obecnou češtinu nemá ráda...", ale je fakt, že jsem slyšela hodně Moraváků mluvit takhle - s "ej." Ale když někdo mluví úplně, pořád a striktně spisovně (jako třeba ta holka z Ostravy - tedy vlastně "zostravi" Twisted Evil) tak to je pro mě celkem síla...Cool
Back to top
View user's profile Send private message  
Nocturmas
_____________


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6700

PostPosted: Wed 9.5.2007 22:58    Post subject: Reply with quote

byzzy ty jsi z ovy ? Ještě sem tam řeknu "Tož" ale ne moc často, většinou ve spojeni, tož ja jdu Smile
_________________
Píše do sněhu, bez použití rukou.
Back to top
View user's profile Send private message  
Dellores
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 21 Mar 2007
Posts: 8193

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:05    Post subject: Reply with quote

Mě se přítel třeba ze začátku vždycky smál, že říkám - no dobre, že neřeknu no dobře. Prostě jen no dobre Very Happy. Takže Grape zas až tak spisovně holky z OV nemluví Laughing.
Back to top
View user's profile Send private message  
mexxie
kytky 5, meta: 5250
kytky 5, meta: 5250


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 5143

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:05    Post subject: Reply with quote

Mně se brněnština hrozně líbí Razz A ještě mluva na Slovácku, to jsou pro mě dva nejpěknější dialekty v Česku Wink
Naopak nemám ráda ostravské nářečí, to úplně od hranic, a čeština na liberecku mi vyloženě rvala uši. Ti lidi tam hrozně piští Shocked

Toho protahování koncovek u Plzeňáků jsem si taky všimla Smile
_________________
Když si člověk postaví dům, vždycky zpozoruje, že se při tom naučil něčemu, co měl rozhodně znát, než začal stavět.
Back to top
View user's profile Send private message  
Mo Cuishle
kytky 8, meta: 17650
kytky 8, meta: 17650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 17148

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:06    Post subject: Reply with quote

edit
_________________
Bye
Back to top
View user's profile Send private message  
Grapefruita
believes in a perfect love


Joined: 20 Feb 2007
Posts: 4244

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:06    Post subject: Reply with quote

Dellores wrote:
Prostě jen no dobre Very Happy. Takže Grape zas až tak spisovně holky z OV nemluví Laughing.


Dellores - to věřím, ale tahle spolužačka musí být tedy nějaký zvláštní případ Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message  
Dellores
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 21 Mar 2007
Posts: 8193

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:08    Post subject: Reply with quote

ed


Last edited by Dellores on Fri 13.8.2010 22:59; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Nocturmas
_____________


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6700

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:10    Post subject: Reply with quote

Mě vubec cele brno připada jako takova roztahana vesnice, vždyt tam nic neni ne ? Embarassed Laughing
_________________
Píše do sněhu, bez použití rukou.
Back to top
View user's profile Send private message  
mexxie
kytky 5, meta: 5250
kytky 5, meta: 5250


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 5143

PostPosted: Wed 9.5.2007 23:11    Post subject: Reply with quote

Mo Cuishle wrote:
já v práci mluvím slovensky Very Happy Moje kolegyně je Slovenka a vůbec tam je většina lidí Slováků, tak mluvím taky slovensky.

Moje kamarádka to taky chytá Laughing Kolem sebe má skoro samé Slováky, takže se tomu neubrání. Zásadně zakončuje dovětkem "hej" Very Happy

Vůbec nechápu, jak je možné, že prý dnešní děcka nerozumí slovenštině. Já teda slovenské pondělky už taky nezažila, ale nemám s tím jazykem problém.
Ale je fakt, že polštinu nechytám, a lidi od hranic prej bez problémů Myslik Asi je to jenom o zvyku.
_________________
Když si člověk postaví dům, vždycky zpozoruje, že se při tom naučil něčemu, co měl rozhodně znát, než začal stavět.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Řečičky, názory, etc. All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 18, 19, 20  Next
Page 14 of 20

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms