sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Školka, škola a SŠ a VŠ a v pr. systém vzdělávání:)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 69, 70, 71 ... 135, 136, 137  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Děti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tangerine
kytky 5, meta: 6350
kytky 5, meta: 6350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6329

PostPosted: Wed 12.9.2018 22:37    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
hope
Válenka Domácí


Joined: 18 Jan 2007
Posts: 29000

PostPosted: Wed 12.9.2018 23:13    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14099

PostPosted: Thu 13.9.2018 6:17    Post subject: Reply with quote

Mari wrote:
Tak mně přijde v dnešní době zbytečný dávat dětem jako odměnu sladkost. To vnímám asi jako největší prohřešek Laughing (Minimálně z toho důvodu, že se ze sladkých věcí dělá něco "lepšího", když jsou za odměnu. A aby bylo jasno, tak moje dítě sladký samozřejmě jí, ale beru to jako součást jídelníčku, která se jí s mírou.)
A pak jsem prostě "fanda" alternativních vzdělávacích směrů a respektující výchovy, kdy se nejede na výkon, ale na vnitřní motivaci. A tou není vyhrát, být lepší než druhej nebo dělat věci proto, abych získal odměnu.
A zrovna u těch výchov mi to přijde úplně mimo, protože to imho opravdu v důsledku kazí dětem radost z té činnosti. Já jsem takhle díky podobnému přístupu úplně nesnášela výtvarku. Takže jsem donedávna nebyla schopná vůbec něco namalovat. Což o to, žít se bez toho dá, ale taky veškerá teorie nebo dějiny umění atd. šlo mimo mě, absolutně k tomu nemám vztah a myslím, že to je škoda.


Mari, díky za pohled a vysvětlení. Ale mně to přijde jako jablka a hrušky.
Za prvé, tak sladkosti prostě normální jídlo nejsou, takže to prostě je z podstaty speciální kategorie. A přesně jí se s mírou, takže mi to jako odměna za výhru v soutěži, nepřijde nějak hrozný.

A souhlasim, že jet na výkon je u většiny výchov fakt mimo. Zrovna jet na výkon v případě výtvarky může opravdu jenom debil, protože to je obor, kde se na výkon jet nedá. Ty kritéria hodnocení tam jsou hrozně komplikovaný. Neni to tak jednoduchý jako, kdo doběhne první, a taky tam hraje velkou roli talent. Jsem měla dojem, že každý normální učitel v tomhle ohledu hodnotí hlavně snahu. A to třeba i v tom tělocviku, protože když jsi poleno, neuděláš nic. Můžeš se tak akorát snažit. Ale zrovna týmová hra v tělocviku mi přijde jako naprosto normální, neškodná a zábavná věc.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8202

PostPosted: Thu 13.9.2018 7:00    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8202

PostPosted: Thu 13.9.2018 7:07    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Theresa
I'm Brandy. The slutty cheerleader.


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 35575

PostPosted: Thu 13.9.2018 9:01    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
_________________
Zhmotňujeme-li pochybnosti, pak se naše přání nenaplní, neboť se za ně nepostavíme, vlastně to ani nechceme. Jak myslíme, tak se stane.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8202

PostPosted: Thu 13.9.2018 10:23    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14099

PostPosted: Thu 13.9.2018 10:28    Post subject: Reply with quote

Sorry, Zuzo, ale v tom tvým pojetí odměn degraduješ lidi na bezduchý šlapky bez vůle. Motivovat je něco jinýho než šlapat.
Finanční odměna v práci mě motivuje, ale za prachy se svým šéfem spát nebudu.

A s tim úkolem to je snad právě úloha rodiče vysvětlit, že se to nedělá správně pro pani učitelku. Tím že odstraníš odměny, tohle pece nevyřešíš.
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8202

PostPosted: Thu 13.9.2018 11:27    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Byzzy
kytky 8, meta: 19650
kytky 8, meta: 19650


Joined: 02 Jan 2007
Posts: 19624

PostPosted: Thu 13.9.2018 11:38    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8202

PostPosted: Thu 13.9.2018 11:54    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
zuza
kytky 6, meta: 8250
kytky 6, meta: 8250


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 8202

PostPosted: Thu 13.9.2018 14:19    Post subject: Reply with quote

nemáte právo číst tento příspěvek
Back to top
View user's profile Send private message  
Mari
addicted..
kytky 8, meta: 21650


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 21279
Location: in my own time

PostPosted: Thu 13.9.2018 15:33    Post subject: Reply with quote

Zrovna k tématu:
https://www.kupredudominulosti.cz/novackova-jana-1d-pokud-byste-chteli-vybudovat-prostredi-ktere-je-naprosto-nepratelske-mozku-a-uceni-pak-byste-zrejme-vybudovali-neco-takoveho-jako-je-skolni-trida/
_________________
♪♪♪
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14099

PostPosted: Thu 13.9.2018 17:09    Post subject: Reply with quote

zuza wrote:
v tom, že nebudeš spát se šéfem máš jasno jako dospělá ženská, kolik holčček ale pujde s tim "hodným" pánem co jim nabídne bonbon?

děti nejsou dospělí, vystavovat je stejným situacím nepřináší stejný výsledek


No, právě proto spíš než odstraňovat odměny v podobě bonbonků mi přijde klíčový vysvětlování, že věci se jen kvůli bonbonu přece nedělaj, páč pak ti ze sebe nebude úplně dobře.
A to, že děti nejsou dospělí, by se mělo někam vytesat, žes to řekla, protože mám pocit, že to je tvoje hlavní teze, že se má přistupovat k dětem jako k dospělím.

zuza wrote:
ale zmínění šlapky se mi líbí, je to extrémní situace, samozřejmě, ale lze na tom přiblížit i to vnitřní opovržení, které k sobě může žena pak cítit, když podlehne a kvuli odměně udělá něco, co by jinak nedělala...emoce je podobná i v méně extrémních situacích

jinak pokud zminujes, ze nejsou lidi bezduchy slapky bez vule, tak tim nevysvetlujes pozitivni prinos odmen, jen ukazujes na fakt, ze je clovek schopen jistym zpusobem manipulacni sile odmen odolavat


motivovat se dá ruzne, ideal je najit u ditete motivaci vnitrni - proc se musim ucit cist?
protože dostaneš bonbon, razitko, pochvalu
nebo
chces si sám přečíst knihu a necekat az budu mit cas? ano = bingo


To, že si sám přečtu knížku, je přece taky odměna. Je to důvod, proč něco dělám. Má to pro mě nějaký smysl.
Myslím si, že tu provozuješ velmi černobílé vidění světa, když tu rozděluješ odměny na nějaký správný, co tě povznesou k výšinám a špatný, co z tebe udělaj šlapku. Ale tak to přece není. I když dělám svojí práci ráda a je pro mě odměnou, že já osobně vidim nějaký výsledky, věčně se na tohle jet nedá (člověk má i blbý chvíle). A ani mi to nepřijde fér lidi neoceňovat. I když to dělám z nějaký vnitřní motivace s vidinou nějaký tý správný odměny, je přece fajn, že to ocení někdo jiný/dostanu přidáno/dostanu bonboniéru. A ne blbě se kvůli tomu cítit nemusim a nebudu, protože proto jsem to přece primárně nedělala. Jestli tvoje dítě chodí na tělocvik kvůli bonbonu, asi má něco nastavený hodně blbě a tělocvik bez bonbonů to nespraví.

A upřímně, pokud něco dělám jen kvůli bonbonu nebo penězům, nazývala bych to spíš jako úplatek. Tam bych spíš viděla tu definici, že za něco uděláš věc, kterou nesmíš a je ti proti srsti.
Back to top
View user's profile Send private message  
gigli
kytky 7, meta: 14150
kytky 7, meta: 14150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 14099

PostPosted: Thu 13.9.2018 17:17    Post subject: Reply with quote

zuza wrote:
+ pro gigli
to prirovnani k praci je super, financni odmena te motivuje k tomu neco udelat ze?
ale co budes delat pokud za to nedostanes zaplaceno? zustanes v praci a budes makat jen pro svuj dobry pocit?


Finanční odměna mě motivuje například v těžších obdobích, kdy musím být v práci přesčas nebo vynaložim energii navíc, kterou bych normálně nemusela. Ano, motivuje mě to třeba v době, kdy vim, že nebudu mít volnej víkend. Ale nemusí to být ani finance, stačí slovní uznání, vidina, že za ten víkend budu mít jiný volno. Někdy stačí, že to prostě je potřeba.

Pokud nedostanu zaplaceno vůbec, asi v tý v práci nebudu, protože nebudu mít jak zaplatit nájem. Ani nemám pocit, že by třeba bylo fér dělat v bance zadara, protože mě to baví a vydělávat na lidi, který tu banku vlastní. Laughing Pokud bych měla jiný příjem, pracovat zadarmo, by mi nevadilo (ne v případě té banky).

zuza wrote:
pokud chceme, aby vzdelavani bylo celozivotnim procesem, jehoz vysledkem má byt rozvoj cloveka vedouci ke spokojenosti nejen jeho ale celé společnosti, tak se musíme snažit o nezabiti té touhy po poznání, která je lidem vrozená - degradace na naučím se jen to, za co dostanu odmenu je s timto cílem neslučitelná


Já tu degradaci v tom, že v tělocviku dostanou bonbony, nevidim. Ani když dostanou razítko. Razítko je hezký, ale je to vedlejší příjemnej produkt. Tak by to mělo být chápaný. Už jsme tu slyšeli, že tys to ve škole pochopila jinak, ale já třeba ne a tvoje dítě to tak taky mít nemusí, když se budeš snažit a začneš u sebe místo nadávání na systém.
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Děti All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 69, 70, 71 ... 135, 136, 137  Next
Page 70 of 137

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms