sfera.pravy.net Forum Index
sfera.pravy.net
Krásné narozeniny, Pecičko! :)
Půjčování peněz
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Srdeční záležitosti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mucka
kytky 5, meta: 4650
kytky 5, meta: 4650


Joined: 12 Jan 2007
Posts: 4557

PostPosted: Mon 5.2.2007 10:26    Post subject: Reply with quote

Já bych si od kamarádek nepůjčovala a už vůbec ne od rodičů, i když vím, že oni by mi půjčili a nic neřešili, ale bylo by mi trapně jim říkat Embarassed Od přítele jsem si párkrát půjčila pár stovek před výplatou, když byla krize, ale hned o výplatě jsem mu to vrátila.
Back to top
View user's profile Send private message  
LadyCroft
bojovnice!!!


Joined: 22 Jan 2007
Posts: 13356
Location: flight level over 195 (19500 ft)

PostPosted: Mon 5.2.2007 10:39    Post subject: Reply with quote

nepůjčuju si. max. od přítele pár korun
_________________
women who behave rarely make history
Back to top
View user's profile Send private message  
Rose Madder
kytky 4, meta: 2950
kytky 4, meta: 2950


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 2773

PostPosted: Mon 5.2.2007 11:28    Post subject: Reply with quote

Tak ja si od pritele tak dvakrat penize pujcila, ale nejednalo se o zadne horentni sumy. Samozrejme jsem mu vsechno vratila.

Vykaslala bych se na nejaky plan na kamosku. Stanovila bych ji datum, do kdy ty penize chci a pak bych ji uz nikdy nic nepujcila.

Jinak ja nikomu penize nepujcuju. Dokazu si predstavit, ze nekomu v pripade nouze pujcim par stovek, ale vetsi sumy asi ne. Nevyplaci se to. Ale zalezelo by samozrejme hodne na tom, kdo by ty penize chtel a proc.
_________________
Jakmile začne člověk přemýšlet, přestává žít...
Back to top
View user's profile Send private message  
margax
...


Joined: 31 Jan 2007
Posts: 1453

PostPosted: Mon 5.2.2007 11:37    Post subject: Reply with quote

No jo, jenže ja jsem v tomhle slaboch. Nedokážu ani bývalému říct o peníze co mi dluží a stále má půjčený můj druhý mobilní telefon. A já mlčím. Neumím prostě přijít a říct, vrátíš mi mé...? Embarassed

Já už jí nic půjčovat nebudu. teď jsem na to dost doplatila. Rolling Eyes

JInak u nás je to normální, že si právě půjčujeme mezi sebou peníze (Jako kamarádi) - jenže třeba u mě jde o stovku, dvě...a u ní jde o tisíce u tří kamarádek vč. mě. Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
terrynka
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13139

PostPosted: Mon 5.2.2007 12:04    Post subject: Reply with quote

Zorko, Rose ma pravdu v tom, ze bys ji mela stanovit datum, do kdy ty penize chces vratit. Kdyz nebudes tvrda ale takhle mekka a nereknes ji to naplno, tak bude spolehat na to, ze se to "nejak vstreba", ze Ti to muze dat treba za rok... a penize po Tobe bude chtit pujcovat dal. Klidne si o ty penize rekni, co je na tom? Kdyz si nekdo pujci, mel by je sice vratit sam od sebe.... ale copak jsi charita? Rekla bych ji to.
Back to top
View user's profile Send private message  
JÁjenJÁ
kytky 6, meta: 7450
kytky 6, meta: 7450


Joined: 04 Jan 2007
Posts: 7327
Location: doma :)

PostPosted: Mon 5.2.2007 12:22    Post subject: Reply with quote

margax wrote:
Mám taky ještě otázku...jen bych chtěla vědět vaši reakci. Kdybyste někomu dlužili, dejme tomu třeba dva tisíce. Našetřili byste co nejdřív, abyste to mohli splatit, nebo byste si jako kamaradádka koupily naušnice, prstýnek, svetr, kalhoty...a pak řekli, že nemáte, že jste si to museli prostě koupit?
Mě tohle přijde hrozně nefér a nemorální. Embarassed



Tohle NESNASIM Evil or Very Mad , taky jsem měla takovou "kamarádku" a udělala mi přesně to samý ( no nekoupila si prstýnek, ale novej mobil, když mi dlužila 4000) Rolling Eyes

Já nikdy nikomu nedlužila, ale kdybych dlužila snažila bych se to splatit co nejdřív to je jasný.
Tím jsem vlastně i odpověděla na otázku: spíš pujčuju peníze - momentálně jsem rozpujčovala si 7000, ale jsou to naštěstí spolehliví lidi, takže se nebojím, že se mi to nevrátí. Vybírám si už ale komu pujčit, už se mi dost peněz nevrátilo ( njn byla jsem blbá a neuměla říct ne) Rolling Eyes .
jinak být tebou pujčím si od přítele.
_________________
Sebeláska je jediná láska, která trvá navěky

O. Wilde


Last edited by JÁjenJÁ on Mon 5.2.2007 14:08; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
Tangerine
kytky 5, meta: 6350
kytky 5, meta: 6350


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 6329

PostPosted: Mon 5.2.2007 13:07    Post subject: Reply with quote

Já si půjčovala jedině když jsem u sebe zrovna neměla peníze s tím, že to vrátím hned, jak toho člověka uvidím. A tak to funguje i obráceně. Jedině býv. příteli jsem půjčila 4000, aby mohl jet na hory, tak mi to postupně splácí.
Kdybych neměla peníze, tak bych nejdřív poprosila rodiče, pak přítele a pak až kamarády.
Back to top
View user's profile Send private message  
Infinita.tristeza
kytky 3, meta: 1550
kytky 3, meta: 1550


Joined: 21 Jan 2007
Posts: 1533
Location: Praha

PostPosted: Mon 19.2.2007 20:28    Post subject: Reply with quote

Nevíte, jestli někde na netu najdu nějakej papír k podepsání ohledně toho, že půjčuju peníze a bude mi to vráceno do určitýho data? Nebo musím k notáři? Já se v tomhle nevyznám a nej kámoška chce půjčit nějakou částku. Je to nej kámoška, ale mám s tím jednu špatnou zkušenost, takže bych se chtěla pojistit, i když je mi to docela trapný. A bude stačit podpis přes mail? To asi ne co? Ale my nemáme šanci se vidět..
_________________
Milovat a udržet je nejlepší; milovat a ztratit je druhá nejlepší možnost.
Back to top
View user's profile Send private message  
honey
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 12750

PostPosted: Mon 19.2.2007 21:04    Post subject: Reply with quote

Já si půjčuji, ale ne žádné horentní sumy. (nepůjčuji si třeba pět stovek, když vím, že je nemůžu druhý den vrátit) A půjčuji - jak komu. Kamarádce jsem půjčila, protože je spolehlivá. Jsem ale strašná na to vrácení, vracím to takřka do 24 hodin a stejně tak chci, aby mi to lidé co nejdřív vrátili. (samozřejmě se nebavím o sumách do dvacky)
Back to top
View user's profile Send private message  
lucuska
kytky 4, meta: 2750
kytky 4, meta: 2750


Joined: 11 Jan 2007
Posts: 2735

PostPosted: Mon 19.2.2007 21:30    Post subject: Reply with quote

margax wrote:
Mám taky ještě otázku...jen bych chtěla vědět vaši reakci. Kdybyste někomu dlužili, dejme tomu třeba dva tisíce. Našetřili byste co nejdřív, abyste to mohli splatit, nebo byste si jako kamaradádka koupily naušnice, prstýnek, svetr, kalhoty...a pak řekli, že nemáte, že jste si to museli prostě koupit?
Mě tohle přijde hrozně nefér a nemorální. Embarassed

To byl přesně případ jedný mojí kamarádky, vždycky mi to naslibovala a pak nikdy neměla. Takže jsem jí občas nechala ať za mě zaplatí, jelikož jinak bych ty peníze nikdy neviděla a pak jsem se prostě vymluvila že nemám, jelikož na argument že mi to nevrátí, když to potřebuju, mi neustále tvrdila, že hned zítra a .. Od přítele bych si nepůjčila, leda že bych s ním už pár let byla, tohle mi přijde trapný, to raději rodiče nebo kámoška, i když mě by bylo trapný si ty peníze vůbec půjčit, prostě si musím vystačit s tím co mám a nepůjčovat, když vím že to budu potřebovat.
Back to top
View user's profile Send private message  
terrynka
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13139

PostPosted: Tue 20.2.2007 11:42    Post subject: Reply with quote

Infinita.tristeza wrote:
Nevíte, jestli někde na netu najdu nějakej papír k podepsání ohledně toho, že půjčuju peníze a bude mi to vráceno do určitýho data? Nebo musím k notáři? Já se v tomhle nevyznám a nej kámoška chce půjčit nějakou částku. Je to nej kámoška, ale mám s tím jednu špatnou zkušenost, takže bych se chtěla pojistit, i když je mi to docela trapný. A bude stačit podpis přes mail? To asi ne co? Ale my nemáme šanci se vidět..

S timhle budes muset jit k notari, jestli chces mit zaruku, ze kdyz Ti penize nevrati, muze byt nejak postizena. Kdyz Ti podepise papir, ktery si nacmaras doma, muze rict, ze jsi to nikdy nepodepsala, ze jsi to zfalsovala. Jmenuje se to smenka.
směnka
cenný papír, ve kterém výstavce (emitent) bezpodmínečně slibuje osobě ve směnce uvedené (remitentovi), že jí v určené době a na určeném místě zaplatí směnečnou sumu (směnka vlastní), nebo ve kterém výstavce bezpodmínečně přikazuje třetí osobě (směnečníkovi), aby za něj zaplatila osobě ve směnce uvedené směnečnou sumu (v určené době a na určeném místě, cizí směnka)

Nejlepe by Ti poradila asi Rhiannon.


Last edited by terrynka on Tue 20.2.2007 11:50; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message  
terrynka
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13139

PostPosted: Tue 20.2.2007 11:45    Post subject: Reply with quote

Vzor směnky vlastní







V Plzni dne ………







Dne ……… zaplatím v Plzni za tuto směnku panu …………… (jméno remitenta) …… Kč.




…………………

(podpis výstavce)
Back to top
View user's profile Send private message  
terrynka
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13139

PostPosted: Tue 20.2.2007 11:50    Post subject: Reply with quote

Tohle je dobry: Směnka ale nemusí být vyhotovena na papíře, ale může být zachycena na čemkoliv, na němž je trvale zachytitelné písmo – např. na dřevě, na kameni, na skle atd. Laughing
Smenku vystavi ona, ne Ty. Ona je vystavce. Musi byt v textu zmineno to slovo "smenka", jinac to neni smenka.
Pravidelně se ve směnce objevuje také údaj o její splatnosti. Směnka bez tohoto údaje však nebude neplatná. Nebude-li totiž uveden údaj o splatnosti, platí, že je směnka splatná tzv. na viděnou (vistasměnka). Směnka na viděnou se stává splatnou v okamžiku jejího předložení k placení – musí být předložena k placení do jednoho roku od data vystavení (výstavce může tuto lhůtu zkrátit nebo určit lhůtu delší). Je tomu tak proto, aby v právních vztazích nebyla dlouhodobá právní nejistota. Roční lhůta začíná běžet dnem, který následuje po datu vystavení směnky. Pakliže nebude lhůta dodržena, většinou zaniká závazek dlužníka (výstavce) platit.
Výstavce také může určit, že směnka na viděnou nesmí být předložena k placení před určitým dnem (v tomto případě začíná lhůta k předložení od tohoto dne). Směnka může být k placení řádně předložena pouze v pracovní den v době od deváté hodiny ranní do šesté hodiny večerní. Very Happy
Další podstatnou náležitostí směnky je platební místo – nejlépe uvedením formulace, která obsahuje určitý geografický údaj – „splatno v Plzni“ (nemusí být uvedena čtvrť, ulice), či jinak – „splatno v místě vystavení“, „splatno v sídle dlužníka“ apod. Text nesmí vzbuzovat pochybnosti o tom, že uvedený místní údaj je skutečně údajem o platebním místě. Není-li platební místo určeno, platí, že místo vystavení směnky je místem platebním a zároveň místem výstavcova bydliště.
Ten, komu má být placeno, se nazývá remitent (nebo také asignatář, první směnečný věřitel). Ve směnce musí být uvedeno jeho jméno, nestačí jeho zprostředkované označení (např. nejstarší bratr paní XZ). Jménem se má na mysli nejčastěji křestní jméno a příjmení (přípustný je i pseudonym), u právnických osob pak jejich název.
Směnka musí obsahovat rovněž datum a místo vystavení směnky.


Konec chytraceni Cool
Back to top
View user's profile Send private message  
Infinita.tristeza
kytky 3, meta: 1550
kytky 3, meta: 1550


Joined: 21 Jan 2007
Posts: 1533
Location: Praha

PostPosted: Tue 20.2.2007 13:02    Post subject: Reply with quote

terrynka Arrow Moooc Ti děkuju Smile Už jsem si o tom našla i něco na netu, takže to kámošce navrhnu. Sice si připadám hrozně, ale pořádek dělá přátele.
Jen si nejsem tak úplně jistá, zda když tu směnku řádně vyplníme a podepíšeme, ale bez notáře, zda to bude mít nějakou váhu, pokud by mi to nezaplatila? Protože pokud by to váhu nemělo, k čemu by mi pak byla?
Podle toho co jsem se dočetla by měla váhu mít.
_________________
Milovat a udržet je nejlepší; milovat a ztratit je druhá nejlepší možnost.
Back to top
View user's profile Send private message  
terrynka
kytky 7, meta: 13150
kytky 7, meta: 13150


Joined: 03 Jan 2007
Posts: 13139

PostPosted: Tue 20.2.2007 13:14    Post subject: Reply with quote

Ja Ti nevim. Urcite by to nejakou vahu melo, kdyz ji vyplni a podepise tak, jak je v tom vzoru a radsi at tam uvede i nejake sve udaje, treba RC, aby se pak nepodepsala necitelne, a nezaprela to...
Ale s tim u/bez notare nevim... Confused
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    sfera.pravy.net Forum Index -> Srdeční záležitosti All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
additional terms